Waszyngton, Wirginia i Wirginia Zachodnia

0
36
Rate this post

Waszyngton jest to stan znajdujący się w północno zachodniej części Stanów Zjednoczonych który graniczy bezpośrednio z Kanadą. Cały stan Waszyngton jest podzielony pasmem górskim Cascade który swój bieg ma równoległy do wybrzeża Oceanu Spokojnego. Zachodnia część stanu cechuje się bardzo łagodnym klimatem morskim. Przeważają tutaj bardzo częste opady deszczu w okresie od wiosny do jesieni. Natomiast wschodnia część stanu cechuje się pustynnym klimatem kontynentalnym. Największymi rzekami płynącymi przez ten stan są: Kolumbia, Snake oraz Yakima. Najważniejszymi miastami wchodzącymi w skład tego stanu są: Seattle, Spokane, Tacoma, Vancouver oraz Yakima.

Wirginia jest stanem leżącym na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Na północy graniczy z Wirginią Zachodnią oraz Maryland. Na zachodzie granice wyznacza mu Kentucky. Na południu sąsiaduje mu stan Tennessee jak i z Karoliną Północną. Wschodnia granice tworzą wybrzeże Oceanu Atlantyckiego oraz Zatoka Chasepeak. Wschodnia część stanu cechuje się terenem nizinnym. Zachodnia natomiast terenami wyżynnymi oraz górzystymi. Występują w tym stanie góry Appalachy. Klimat w całym stanie jest równy i cechuje go klimat podzwrotnikowy morski. Głównym nurtem gospodarki rolniczej jest uprawa: tytoniu, soi, orzeszków ziemnych, pszenica, kukurydza. Najczęściej można tutaj spotkać hodowlę bydła, trzody chlewnej oraz drobiu. Dominują tutaj następujące gałęzie przemysłowe: przemysł elektrotechniczny, przemysł elektroniczny, przemysł spożywczy oraz przemysł chemiczny i włókienniczy.

Wirginia zachodnia jest to stan USA położony we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jego granice stanowią następujące stany: Ohio, Pensylwania, Maryland, Wirginia oraz Kentucky. Teren jakim cechuje się ten stan w przeważającym stopniu jest terenem wyżynnym lub górzystym Największą cechą charakterystyczną dla tego zakątka świata są dwa pasy ziemi które wcinają się w sąsiadujące stany to : Eastern Panhandle oraz Northern Panhandle. Pasmo gór Appalachów przebiega tutaj od części północno wschodniej do części południowo zachodniej. Góry te zajmują znaczną powierzchnię całego stanu. Wyżyna Appalachijska znajduje się na zachód od gór. Wyżyna ta zajmuje prawie pozostałą resztę stanu. Najwyższym szczytem w stanie jest szczyt Spruce Knob wznoszący się na wysokości 1482 metrów nad poziomem morza. Największymi rzekami płynącymi przez ten stan są: Ohio, Guyandotte oraz GreenBrier. Największymi jeziorami w stanie są : Tygart oraz Blueston.