Nowości:

Zamek w Rapperswilu

Zamek w Rapperswilu

Jest takie miejsce nad jeziorem Zuryskim, w mieście róż- Rapperswilu. Stoi tam zamek, który od 140 lat stanowi wizytówkę Polski w tamtym rejonie.

Pierwotnie zamek należał do Habsburgów. W XV wieku przeszedł w ręce Szwajcarów i służył im jako strażnica, siedziba poborcy podatkowego, składnica lodu. Jednak z czasem jego użyteczność wyczerpała się. W związku z tym Szwajcarzy chcieli budowlę rozebrać, a na jej miejscu zbudować groblę. Zamek uratował przed rozbiórką Polak, Władysław Broel-Plater, który wydzierżawił budynek na 99 lat i utworzył w nim Muzeum Narodowe Polskie. Zebrał on w nim dary od emigrantów, którzy chętnie ofiarowali różne eksponaty po to, aby podtrzymać tradycję i historię nieistniejącego wówczas państwa polskiego.

Po okresie II wojny światowej Szwajcarzy przekazali Polakom prawo użytkowania zamku. Na chwilę obecną mieści się tam ponownie muzeum, które swymi bogatymi zbiorami zachęca do odwiedzin liczną rzeszę turystów. Jeśli ktoś ma bakcyla naukowego do analizowania starych, XV-wiecznych map odnajdzie się tam idealnie.