Wakacje w Chorwacji

0
18
Rate this post

Chorwacja to jeden z najbardziej obleganych przez turystów kraj na Półwyspie Bałkańskim. Przyciąga rzesze ludzi swoimi plażami, antycznymi zabytkami i niesamowitym klimatem, który kojąco działa na przepracowany i zmęczonych letników. Pełnię atrakcji poznać można jedynie na miejscu, postaramy się przybliżyć niektóre z nich.

Dane ogólne

Liczba ludności Chorwacji to około 4,3 miliona osób, głównie Chorwatów. Z mniejszości etnicznych najliczniejsi są Serbowie. Całkowita powierzchnia to blisko 57 tysięcy kilometrów kwadratowych. Stolicą kraju jest Zagrzeb. Językiem urzędowym i dominującym jest oczywiście chorwacki chodź duża część potrafi porozumiewać się po angielsku (rejony turystyczne). Chorwacja to kraj katolicki, który od 1 lipca 2013 roku należy do Unii Europejskiej, zatem jadący tam Polacy mogą zapomnieć o paszportach. Graniczy z 5 krajami: Węgrami, Serbią, Słowenią, Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną.

Klimat

Tak naprawdę w Chorwacji możemy wyróżnić trzy strefy klimatyczne. W górach panuje górski – opady śniegu, nad wybrzeżem mamy za to wybitnie śródziemnomorski (rosną nawet palmy) a w głębi lądu dominuje deszczowy kontynentalny klimat. Pomimo tego, że do Adriatyku nie jest daleko można zarejestrować dość wysokie różnice temperatur i rodzaju pogody pomiędzy interiorem a wybrzeżem. Warto brać to pod uwagę przygotowując zestaw odzieży. Wakacje w Chorwacji są gorące i suche nad morzem. Średnia temperatura powietrza w sierpniu to 22 – 25 stopni Celsjusza, a wody w Adriatyku około 25 stopni.

Historia Chorwacji

Chorwacja posiada bardzo długą i niezwykle ciekawą historią. Obecne jej tereny w starożytności zamieszkiwały plemiona Ilirów. W ciągu II i I wieku p.n.e. zostali oni podbici przez Rzym i włączeni w granice Imperium – Ilyricum. Po podziale w 395 roku, tereny współczesnej Chorwacji, przypadły zachodniemu cesarstwu rzymskiemu. W wiekach VI i VII zaczęły na ten obszar przybywać plemiona słowiańskie, a wśród nich głównie Chorwaci. W roku 800 przyjęli oni chrzest z rąk Franków. Kolejne wieki to naprzemiennie okresy niepodległości i zależności od sąsiednich potęg (Węgry, Bizancjum, Wenecja). Począwszy od wieku XVI Chorwacja staje się teren gdzie ścierają się wpływy Austrii oraz Turcji Osmanów. Ostatecznie z tego konfliktu zwycięsko wyszła monarchia Habsburgów (dzięki między innymi udanej odsieczy króla Polski Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 roku). Chorwacja pod rządami Austrii pozostawała niemal niezmiennie do końca I wojny światowej. Jedynie na początku XIX wieku doszło do kilkuletniego jej zajęcia przez wojska Napoleona. W 1918 1 grudnia proklamowano utworzenie zjednoczonego Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców (SHS), w którego skład wchodzi Chorwacja. II wojna światowa przyniosła okupację Jugosławii przez państwa Osi. W 1941 Chorwaci na czele z Ante Paveliciem ogłosili niepodległość i sojusz z III Rzeszą. Rozpoczęli eksterminację grup etnicznych niechorwackich. W roku 1945 doszło do likwidacji Niezależnego Państwa Chorwackiego przez komunistyczną armię jugosłowiańską składającą się głównie z partyzantów Josipa Broz – Tity. Wkrótce powstała Socjalistyczna Federacja Republiki Jugosławii, która rozpadła się w 1991 roku. Wybuchła w tym samym roku wojna z której Chorwacja wyszła zwycięsko obroniwszy niepodległość. W 2009 stała się ona członkiem NATO a cztery lata później Unii Europejskiej.

Atrakcje turystyczne

Chorwacja pod względem turystycznym ma bardzo wiele do zaoferowania. Jest to zarówno przepiękna architektura z zabytkami antycznymi na czele oraz magiczna przyroda, której najlepszą wizytówką jest 8 Parków Narodowych. Warto w tym miejscu przyjrzeć się im bliżej.

Park Narodowy Jezior Plitwickich jest chyba najbardziej znanym w Chorwacji. Znajduje się on na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Jest to obszar 16 jezior połączonych ze sobą wodospadami, usytuowanych w lasach liściastych bogatych we faunę.