Holandia

0
111
Rate this post

Holandię rocznie odwiedza około 4 mln turystów z zagranicy. Obsługa ruchu turystycznego możliwa jest dzięki dużej bazie noclegowej, która liczy około 1,5 mln miejsc (zdecydowana większość, 1,4 mln przypada na kempingi). Większość przyjazdów turystycznych do Holandii przypada na miesiące od kwietnia do września. Holendrzy to naród dużo podróżujący: aż 9 mln Holendrów wyjeżdża za granicę. Holendrzy podróżują głównie do Francji, Niemiec, Austrii, Hiszpanii, Belgii, Luksemburga, Włoch. Celem wyjazdów turystycznych Holendrów jest przede wszystkim narciarstwo, dlatego podróżują oni przede wszystkim w miesiącach zimowych.

Ludność

Holandia liczy 15.400.000 ludności. Gęstość zaludnienia to 360 osób/km2

Stolica

Amsterdam, Stolica Holandii

Konstytucyjną stolicą Holandii jest Amsterdam, który zamieszkuje 692.000 mieszkańców. Natomiast rząd i parlament Holandii swą siedzibę ma w Hadze, którą zamieszuje ok. 450.000 osób.

Największe miasta

Pod względem ilości mieszkańców największymi po Amsterdamie miastami Holandii są:

 • Rotterdam – 575.000 mieszkańców
 • Arnhem – 291.000 mieszkańców
 • Utrecht – 230.000 mieszkańców
 • Eindhoven – 191.000 mieszkańców

Język, narodowości, religie

Holendrzy stanowią 96% mieszkańców kraju. Obowiązującym językiem jest j. niderlandzki. Katolicy stanowią 43% społeczeństwa a protestanci 42%.

Rolnictwo

Użytki rolne to 55% powierzchni Holandii.  Grunty rolne tego obszaru stanowią 24%. Lasy zajmują 8% obszaru kraju.

Struktura zatrudnienia

Struktura zatrudnienia w poszczególnych gałęziach gospodarki holenderskiej przedstawia się następująco:

 • w handlu i usługach pracuje 28% aktywnych zawodowo Holendrów
 • w przemyśle zatrudnienie znajuduje 20%
 • rolnictwo, rybołówstwo to branża, w której pracuje 5%

Infrastruktura komunikacyjna

Na 100 km2 Holandii przypadają:

 • 6,8 km linii kolejowych
 • 48 km dróg podwyższonego standardu

Na 1000 mieszkańców Holandii przypada 345 samochodów osobowych.

Waluta

Obecnie w Holandii obowiązuje waluta Euro. Przed 1 stycznia 2002 roku walutą narodową był 1 gulden holenderski (NLG) = 100 centów.

Region Nadmorski Holandii

Około połowa wszystkich turystów przyjeżdżających do Holandii odwiedza jej region nadmorski, który odgrywa największą rolę w turystyce tego kraju. Region nadmorski obejmuje prowincje Holandii Południowej i Holandii Północnej, Fryzję i Wyspy Zachodniofryzyjskie.

Cechą krajobrazu tego regionu są wydmy piaszczyste, z których najwyższa osiąga wysokość względną około 60 metrów a średnia wysokość piaszczystych wydm Holandii to 20 m. Pas wydm ma szerokość od 20 m do kilku km. Czysty piasek naturalnych plaż morskich sprzyjał powstaniu tutaj kąpielisk. Holenderskie zagłębie kwiatowe, które znajduje się właśnie w tej części Holandii, to niewątpliwa atrakcja turystyczna: rosną tutaj hiacynty, narcyzy i przede wszystkim tulipany.

Największy port świata – Rotterdam

Rotterdamnajwiększy port świata. Nowoczesne centrum Rotterdamu powstało na miejscu zniszczonego w II wojnie światowej dwukrotnie (1940, 1943) starego śródmieścia.

Den Haag, Haga

Den Haag, Haga’s-Gravenhage, Haga. Królewska Galeria Malarstwa (Mauritshuis) to najważniejsza atrakcja dla turystów przybywających do Hagi. Oprócz tego zespół budynków, w których swą siedzibę ma parlament holenderski: Binnenhof (słowo oznacza w języku holenderskim Środkowy Pałac). Madurodam to miasteczko miniatur w skali 1:25, które powstawało w latach 1950-1952. W Hadze znajduje się również kąpielisko Scheveningen.

Aalsmeer

Głównym ośrodkiem sportów wodnych w Holandii jest Aalsmeer. Tutaj również działa najbardziej znana, największa giełda kwiatów na świecie, z ulicą kwiatową i wystawą czynną cały rok. Atrakcją turystyczną jest również tulipanowy ogród w Keukenhof

Inne ciekawe miejscowości warte uwagi turystów na terenie Holandii to:

 • Haarlem z muzeami i zabytkami pochodzącymi z XIV-XVII w.
 • Gouda (znany ser) i Alkmaar – w miejscowościach tych odbywają się targi serowe
 • najgęściej w Holandii wiatraki poustawiane są w okolicach Kinderdijk
 • Zandvoort – ze znanym torem wyścigowym, na którym odbywają się m.in. wyścigi serii GP2 – dla kierowców stanowiących przedsionek Formuły 1
 • kąpieliska Holandii: Umuiden, Katwijk aan Zee, Noordwijk aan Zee, Ameland

Atrakcje Turystyczne

Bardzo znamiennym dla Holandii są piękne, stanowiące wielką atrakcję turystyczną, kwitnące wiosną tulipanowe pola. Turyści mogą bez końca podróżować wokół nich i upajać się ich widokiem dzięki wytyczonych przy polach tulipanowych trasach samochodowych.