Bez wątpienia każdy z Nas marzy o wspaniałych wakacjach. Co raz częściej korzystamy z usług biur podróży, których każdego roku przybywa na rynku. Za adekwatną opłatą muszą zapewnić nam wymarzony urlop. Bo któż nie skusiłby się na słoneczną Chorwację, której tygodniowy pobyt w ekskluzywnym hotelu biura podróży oferują się nam zapewnić za niecałe 1000 złotych? Cena podejrzanie niska i można by rzec na każdą kieszeń już sama powinna wzbudzić naszą czujność. Ofert, którymi kuszą biura jest ogromnie dużo. Jednak w tej branży zdarza się prawie tyle samo ofert co oszustw…
Decydując się na usługi tego typu przedsiębiorstwa, właściwie konieczne jest, aby zapoznać się z możliwie największą liczbą biur podróży. Wybierając konkretne biuro ustalmy, czy biuro występuje w charakterze organizatora, pośrednika, czy agenta. Trzeba pamiętać, że za ofertą turystyczną odpowiada wyłącznie organizator, a nie agent. On grą rolę pośrednika, nie spoczywa na nim właściwe żaden ciężar odpowiedzialności.
Funkcjonowanie organizatora i pośrednika turystycznego poprzedzone jest koniecznością posiadania wpisu do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Jeżeli zawieramy umowę z agentem, poprośmy o podanie numeru wpisu do rejestru organizatora imprezy. Uzyskane informacje na temat wpisu i ubezpieczenia należy analizować u marszałka województwa właściwego dla siedziby przedsiębiorcy lub w Departamencie Turystyki Ministerstwa Gospodarki. (tel. +22 693 46 47) lub w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych w Internecie pod adresem: http://turystyka.mg.gov.pl.
Wybór oferty turystycznej poprzedź informacjami zawartymi w Internecie, opinią znajomych, wypowiedziami turystów korzystających z biur podróży zawartymi na różnego rodzaju forach.
Konkretną ofertę koniecznie trzeba przeczytać umowę. Bardzo uważnie, a nawet kilka razy. Nic Nas to nie kosztuje, a my będziemy spokojni o najdrobniejszy nawet szczegół.
Poniżej przedstawiam kilka wskazówek pomocnych przy wyborze wiarygodnego i sprawdzonego biura podróży.
1.Polska Izba Turystyki gwarancją właściwego wyboru.
Polska Izba Turystyki (PIT) jest organizacją pozarządową, działającą od 1990 roku, zrzeszającą największe biura turystyczne. Organizacja ta zapewnia solidność, rzetelność a przede wszystkim bezpieczeństwo. Dopilnuj, aby wybrane przez Ciebie biuro podróży widniało na liście PITu.
- Wybieraj tylko takie biura podróży, które oferują się zwrócić wszelkie koszty w razie nie wywiązania się umowy bądź nie zapewnienia warunków, które oferowało w umowie.
Upadek działalności czy też inne zdarzenia losowe są często obecne w branży turystycznej. Aby uniknąć tego typu zdarzenia, wybieraj biura, które zapewnią wszelkie zwroty kosztów w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń. Pozwoli Ci to uniknąć utraty zainwestowanych wcześniej środków pieniężnych.
- Miej na uwadze te biura, które cieszą się liczną popularnością na rynku wśród klientów, licznymi wyróżnieniami bądź certyfikatami za sprawdzoną i pewną usługę, która cieszyła się ogromnym zadowoleniem wśród klientów.
Biura odznaczone różnymi nagrodami, to zazwyczaj biura pewne. Liczne certyfikaty świadczą o sumienności i rzetelności wykonywanych usług. Dobra pozycja na rynku świadczy o dużej liczbie zainteresowania.
- Podpisując umowę zachowaj szczególną ostrożność.
Zwracaj uwagę nawet na najmniejsze szczegóły. Zazwyczaj ten „najdrobniejszy” druk zawiera kluczowe informacje. Gdy czegoś nie wiesz, pytaj. Szczególną uwagę zwróć na zagadnienia typu: jakie koszty poniesiesz w wyniku nagłej rezygnacji, czy mogą wystąpić dodatkowe dopłaty, jaki jest standard hotelu, miejsca, do którego się wybierasz itp.
Na kuszące oferty biur turystycznych daje się złapać coraz większa liczba klientów. Elastyczne oferty, a przede wszystkim tanie okazje sprawiają, że każdego roku dajemy się nabrać. Aby nie popełnić takiego błędu dopilnuj, aby Twoja umowa była sprawdzona, a przebieg transakcji był oparty na wyżej wymienionych punktach.