Niebezpieczna część natury

0
168
Rate this post

Przyroda potrafi zadziwiać swoim pięknem. Tak, to prawda. Ale to piękno bywa zabójcze. I nie chodzi tutaj tylko o dzikie zwierzęta czy silne wiatry. Problemem może być tutaj… Wulkan! Na pewno nie raz widzieliśmy w telewizji, internecie czy na zdjęciach. Tam prezentują się okazale. Jest jednak mały problem – w realu są one… niebezpieczne. Eksplozja wulkanu może być bardzo groźna. Wulkany można znaleźć na całej ziemi, a również poza nią.

Niemal w każdym zakątku naszego globu znajdziemy jakiś wulkan. Mniejsze, większe, niektóre są wygasłe, inne od czasu do czasu wykazują jakąś aktywność. Niekiedy wokół nich kwitnie bujne życie roślinne i zwierzęce. A niekiedy mamy do czynienia z czymś, czego wprawdzie nie można nazwać pustynią, ale jednak życia w pobliżu nie widać. Z wulkanami często związane są różne legendy. Nierzadko wynika to z faktu, że dawniej społeczeństwa nie wiedząc z czym mają do czynienia tworzyli różne mity i legendy na temat tych gór. Niekiedy zamieszkiwano ich zbocza. Ale były również społeczności uważające, że to nie są dobre miejsca do życia. I słusznie.
A najciekawsze jest to, że wulkany można spotkać nie tylko na naszej planecie.

Wulkany różnią się rozmiarami. Ale nie każdy wie, że największy wulkan wcale nie mieści się na ziemi. A na planecie Mars, która znowu nie jest tak odległa od ziemi. Naturalnie zależy jakie miary stosujemy. W każdym razie to tam się mieści Olympus Mons – czyli największy wulkan naszego układu słonecznego. Wysokość tego wulkanu to około 21 km ponad punkt odniesienia. A ostatnia erupcja miała miejsce ponad 100 milionów lat temu. Wulkan ten jest uważany za wygasły. Jednak szacuje się, że to powolny i długotrwały wyciek lawy ukształtował go takim, jakim on jest. Charakterystyczne dla niego jest zbocze pochylone pod małym kątem. Szerokość u podstawy tego wulkanu to 550 kilometrów. A to niemało. Swoimi rozmiarami krater prawie dorównuje powierzchni Polski. A to już daje pewne wyobrażenie o jego imponujących rozmiarach.

Marsjański wulkan Olympus Mons stanowi swego rodzaju ciekawostkę. Pokazuje on również, że pewne procesy są podobne w całym wszechświecie. Wulkany mogą tworzyć się wszędzie. I nie tylko one. Dla porównania weźmy teraz coś większego – ziemski wulkan Wezuwiusz. Znajduje się on na terytorium Włoch, zasłynął w dziejach ze zniszczenia Pompejów. W dodatku jest on aktywny po dziś dzień. Jego wysokość to 1281 m powyżej poziomu morza. Jest on mniejszy niż Olympus Mons, ale aktywny. Poza tym potencjalna eksplozja na Marsie nie jest dla nas groźna. Przynajmniej bezpośrednio. Nie wiadomo jak Mars by się zachował, gdyby Olympus Mons nagle eksplodował. A my moglibyśmy to odczuć. Ale to nie jest pewno. Wracając jednak do Wezuwiusza – jest to niebezpieczny wulkan. W pobliżu Wezuwiusza znajduje się park narodowy, a w nim ujrzymy liczne naturalne atrakcje.

Wulkany, które są groźne mogą jednocześnie fascynować. I zadziwiać. Stanowią one niemałą gratkę dla geologa. Przynajmniej póki nie są aktywne.