Wakacje w Andorze

0
24
Rate this post

Andora to malutkie państwo w południowo-zachodniej Europie, bez dostępu do morza. Leży w Pirenejach, graniczy od północy z Francją, a od południa z Hiszpanią (Katalonią).

Andora jest górzystym krajem, idealnym do uprawiania sportów na powietrzu, zarówno zimą, jak i latem. Zimą – od grudnia do kwietnia – najpopularniejszym sportem jest narciarstwo na stokach Pirenejów, latem trekking.

Ale Andora to też zabytki, sztuka romańska, ruiny zamków, muzea, szlaki kulturalne, festiwale i święta. Andora jest przy swej niewielkiej powierzchni dużym centrum turystycznym. Niedaleko stolicy Andorra La Vella, w największym uzdrowisku kraju – Les Escaldes można się pławić w gorących źródłach siarkowych.

W Andorze nie ma linii kolejowych ani lotnisk, jest 380 km dróg. Jedyna główna prowadzi z Foix (Francja) do Seo de Urgel (Hiszpania).

 

Sant Julià de Lòria to otwarte miasto dla ludzi, którzy dysponują wolnym czasem i cenią sobie ofertę kulturalną.

W mieście funkcjonują University of Andorra i ciekawy projekt Naturlandia – park tematyczny oferujący różne formy rozrywki w terenie.

Jeśli szukasz miejsca oddalonego od miejskiego hałasu, to warto odwiedzić dolinę Ordino w Andorze. Wiosną, latem i jesienią region jest pełen  kolorów.
Dobrze oznakowane tematyczne szlaki turystyczne prowadzą do rezerwatu Sorteny Valley Nature Reserve, gdzie można odkryć 750 gatunków roślin Pirenejów, pozwolą obejrzeć romańskie zabytki lub odwiedzić La Cortinada Historical Interpretation Centre, by poznać historię doliny.  

Escaldes-Engordany to druga pod względem liczby mieszkańców (po Andorra la Vella) gmina w Andorze. Składa się z dwóch różniących się charakterem miast. Starszym jest Engordany, które powstało około II lub I wieku p.n.e.

Już w średniowieczu mieszkańcy strzygli tam owce i korzystali z gorących źródeł, by czyścić w nich i farbować wełnę. Owczy „przemysł” spowodował rozwinięcie się pobliskiego Escaldes w ośrodek wełniarski.

Wszystko zmieniło się w 1930 roku, kiedy powstała hydroelektrownia FHASA (Forces Hidroelèctriques d’Andorra SA) i sieć dróg w jej okolicy. Przyśpieszyło to rozwój zarówno Engordany, które nie zrezygnowało z tradycyjnych farm i tradycji wełniarskich oraz pobliskiego Escaldes, które z powodu swoich gorących źródeł rozwinęło się w uzdrowisko, ściągające w te rejony rzesze turystów (powstał tam największy górski hotel SPA).

W czerwcu 1978 roku zawiązała się gmina Escaldes-Engordany. Jedną z największych atrakcji regionu jest Madriu-Perafita-Claror Valley, rozciągająca się na powierzchni 4,247 hektarów, gdzie główną rolę odgrywa woda. Dolina jest interesująca nie tylko ze względu na bogactwo fauny i flory, ale i świetnie zachowane średniowieczne zabytki, m.in. zagrody do strzyżenia owiec. Z tego powodu Madriu-Perafita-Claror Valley wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Encamp leży z samym sercu Andory, zaledwie kilkanaście minut jazdy ze stolicy kraju. Mieszkańcy skupiają się w tu dwóch centrach: Encamp i Pas de la Casa.

Encamp położone jest 1250 m n.p.m., co sprzyja jeździe na nartach zimą i wędrówkom szlakami latem.

Pas de la Casa jest jednym z najlepszych ośrodków narciarskich w Pirenejach oraz dobrym miejscem na zakupy i centrum rozrywkowym.

Centra miast zabudowane są zarówno romańskimi budowlami, jak i budynkami na skalę XXI wieku.

 

Canillo jest jedną z najwyżej położonych i największą gminą Andory, jej powierzchnia to 120.86 km kw. Głównym miastem jest Canillo, mieszka w nim 1,149 osób.

Chociaż gmina Canillo jest regionem turystycznym, nie straciło nic z uroku rolniczej prowincji.

Klimat jest tam suchy i zimny ze śniegiem pokrywającym szczyty gór przez całą zimę.

Miasta Soldeu, El Tarter and Canillo są bramą do Grandvaliry – największego rejonu narciarskiego w Pirenejach