Za darmo: muzea w Londynie

0
32
Rate this post

Najbardziej zaskakującą (poza tym, co na wystawie) rzeczą, jaka może nas spotkać w londyńskich muzeach jest to, że możemy je zwiedzać za darmo. Oto pięć przykładów.

Sam w sobie Londyn jest miastem dość drogim. Dość powiedzieć, że przejazd pociągiem z lotniska Stansted do centrum miasta kosztuje 22,5 funta (109 zł). A jednodniowy bilet na metro 11 funtów (50 zł). W całej tej drożyźnie jest jednak coś, co zmienia postać rzeczy: wstępy do londyńskich muzeów są bezpłatne. Gdzie warto zajrzeć?

Miejsce pierwsze: British Museum

Prawie sześć milionów ludzi, którzy każdego roku odwiedzają to muzeum musi to robić z jakiegoś powodu. I rzeczywiście, założone w 1753 roku British Museum ma wiele do pokazania. Począwszy od eksponatów sprzed milionów lat, przez zabytki cywilizacji takie, jak Kamień z Rosetty, mumie egipskie czy rzeźby z Partenonu, aż po wystawy czasowe (np. takie, jak ta prezentująca wielkie bańki spekulacyjne i bankructwa od 1700 roku aż do ostatniej). Uwaga: niektóre wystawy czasowe są płatne. Ale tylko niektóre.

Muzeum znajduje się przy ul. Great Russel. w pobliżu jednej z najważniejszych arterii w mieście, Oxford Street. Najbliższe stacje metra to Tottenham Court Road (500 m), Holborn (500 m) oraz Russel Square (800 m). W okolicy jeżdżą też autobusy linii 1, 7, 8, 19, 25, 38, 55, 98, 242.

Miejsce drugie: National Gallery

To zupełnie innego rodzaju miejsce. Zamiast starożytnych zabytków ponad dwa tysiące obrazów malarzy zachodnioeuropejskich. Botticelli i Leonardo da Vinci, Rembrandt i Renoir, Van Gogh i wielu innych. Jednym słowem – darmowa orgia dla miłośników malarstwa.

Galeria położona jest przy jednym z najbardziej znanych placów w Londynie – Trafalgar Square z kolumną Nelsona na samym środku. Można się tu dostać metrem (stacje: Charing Cross, Piccadilly Circus i Leicester Square), autobusem (różne linie, min. 3, 6, 9, 12, 453) oraz pieszo lub rowerem.

Miejsce trzecie: National Portrait Gallery

Królowie i królowe, dowódcy i ważne osobistości, gwiazdy pióra (z Shakespearem na czele) i estrady. Słowem – wszyscy, którzy mieli coś do powiedzenia w Wielkiej Brytanii na przestrzeni ostatniego tysiąca lat – na portretach. To największa tego rodzaju kolekcja na świecie zawierająca dzieła artystów tworzących od średniowiecza aż do czasów współczesnych. A na dachu – restauracja z widokiem na cały Londyn.

Galeria mieści się rzut beretem od National Gallery, przy placu St.Martin’s. Można się do niej dostać w podobny sposób, jak do opisywanego wyżej muzeum malarstwa, a więc metrem ( Charing Cross, Piccadilly Circus i Leicester Square) lub autobusem.

Miejsce czwarte: Muzeum Historii Naturalnej

Można zacząć od dinozaurów, a potem przejść do ssaków. Po drodze można obejrzeć szkielet diplodoka. Muzeum Historii Naturalnej to eksponaty od Darwina po Attenborough’a zebrane w jednym z najciekawszych obiektów tego rodzaju na świecie. Coraz częściej interaktywne, opisane przyjaznym językiem i wybrane przez specjalistów prezentowane są w budynku, który należy do najbardziej rozpoznawanych w Londynie: wybudowanym pod koniec XIX gmachy przy Exhibition Road.

Do muzeum najlepiej pojechać metrem. Wysiąść należy na stacji South Kensington. Można też skorzystać z autobusu linii 14, 49, 70, 74, 345, 360, 414.

Miejsce piąte: Victoria and Albert Museum

Kolejne miejsce, które można określić jako największe. Tym razem – największe muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego. Zgromadzono w nim 4,5 tysiąca eksponatów pozwalających na poznanie ponad trzech tysięcy lat ludzkiej aktywności. Niedawno odnowione, jest miejscem w którym można obejrzeć min. zapierające dech w piersiach klejnoty i biżuterię, eksponaty z czasów średniowiecza i te opowiadające brytyjską historię.

Tak, jak w przypadku Muzeum Historii Naturalnej, także do tego obiektu dotrzeć można metrem. Należy wysiąść na tej samej stacji, South Kensington, a następnie przejść w stronę ulicy Brompton. Autobusy? Linii C1, 14, 74 i 414. Pieszo do muzeum dojść można w około dziesięć minut startując spod Harrodsa.