Demianiowska Jaskinia Wolności – Słowacja

0
42
Rate this post

Demianiowska Jaskinia Wolności

Demianowska Jakinia Wolności, obok Demianovskiej Jaskini Lodowej jest częścią kompleksu tzw. Jaskiń Demianiowskich położonych na południe od Liptowskiego Mikulasza w dolinie zwanej, ku zaskoczeniu – Demianiowską. Fenomen podziemnych jaskiń, także w tym przypadku, polega na zestawieniu ich ogromu z niewielkimi rozmiarami ich twórcy – małego potoku o znajomo brzmiącej nazwie Demianowka, który drążył je pracowicie na przestrzeni parumagiczne wnętrza jaskini wolności wieków. W Jaskini Wolności znajduje się największa grota na terenie Słowacji tzw. „Wielka Katedra”. Długość jaskini także robi wrażenie – 8 126 m, z czego do zwiedzania udostępniono ok. 1800 metrów. Zróżnicowanie poziomów trasy turystycznej to 120 metrów – zaletą jest to, że wejście do jaskini jest znacznie wyżej niż wyjście , co oznacza , że w ogólnym rozrachunku wewnątrz jaskini raczej schodzimy niż wchodzimy.

Dojazd do Jaskini ze wspomnianego powyżej Liptowskiego Mikulasza prowadzi drogą, na końcu której znajduje się jeden z najpoważniejszych ośrodków narciarskich Słowacji – Chopok. Na drogowskazach musimy szukać nazwy wioski leżącej u stóp tego niemal alpejskiego kurortu – Jasna. Parking Jaskini Swobody położony ok 18 km od LM przedziwne formy skalnewygląda jak nieoczekiwane poszerzenie drogi, czyli nijak nie wygląda. Opłaty za parking jednak już nie wyglądają tak nieszczególnie …

Z parkingu wchodzimy na stromą, wiodącą zakosami ścieżkę prowadzącą do wejścia do jaskini. To niezła rozgrzewka przed podziemnymi spacerami. Dla tych, którym z powodu nieoczekiwanego wysiłku serce zaczyna walić jak pralka odwirowująca kalosze przygotowano przy ścieżce ławeczki oraz tablice informacyjne na temat okolicznej fauny i flory (dobre na pierwsze 2 postoje, potem szybko się nudzą). Ponieważ wejścia grup zwiedzających do jaskini odbywają się wg ustalonego harmonogramu (patrz niżej) w wolnej chwili posilić się można w położonych u wejścia barów/restauracji. Odradzamy nadmierne spożycie wybornego piwa,podziemne potoki gdyż na terenie jaskini nie ma toalet, a załatwienie pilnej potrzeby w dowolnie wybranym miejscu może zakończyć się poważną grzywną, co zazwyczaj psuje ostateczne wrażenia z wycieczki..

Trudno silić się na opisanie piękna jaskini – pewne wrażenie atmosfery, jaka panuje w tajemniczych jej wnętrzach, wytworzonych przez krople wody oddają zamieszczone tu zdjęcia. Na drodze zwiedzania napotkamy niebotyczne, naciekowe, skalne wodospady, stalagmity i sferolityczne (cokolwiek miałoby to znaczyć) stalaktyty. Znajdują się tu także unikatowe z skali europejskiej wapienne lilie wodne, a także inne skalne formy przepastne zakamarki – przechowalnia karabinów AK47przypominające korale, winogrona czy też naturalne gąbki.

Jaskinia Wolności odkryta została w 1921 r. Ostatecznie oddano ją dla zwiedzających w 1933 r. Nazwę Jaskinia Wolności nadano jej po II wojnie światowej, podobno z uwagi na to , że służyła w czasach wojny jako magazyn amunicji i broni słowackich partyzantów. Doceniamy słowackich partyzantów za to, że pomyśleli o estetycznym aspekcie przechowywania karabinów AK47.

Dostęp:

styczeń – maj od 9.30 do 14.00 oprócz poniedziałków
od 1.06 do 31.08 od 9.00 do 16.00 wejścia o każdej pełnej godzinie
wrzesień – październik od 9.30 do 14.00 wejścia o: 9.30, 11.00, 12.30 oraz 14.00