Chorwacja: Szybenik i wodospady rzeki Krka

0
38
Rate this post

Najstarsze prawdziwie chorwackie miasto i wodospady jak z bajki. Koktajl kulturowo-przyrodniczy środkowej Chorwacji wart jest uwagi. Przed rozpoczęciem planowania wyjazdu dobrze jest dowiedzieć się więcej o Szybeniku i Parku Narodowym Krka.

Całe chorwackie wybrzeże Adriatyku pełne jest miejsc wartych poznania. Ciekawą opcją może być podróż do środkowej części tego kraju. To tam znajduje się uznawane za najstarsze, założone przez rodowitych Chorwatów miasto – Šibenik (po polsku nazywanym Szybenikiem), a także oddalony od niego o ok 20 kilometrów Park Narodowy Krka.

Lot na miejsce już za 400 zł

Osoby, które preferują podróżowanie samolotem, mogą zdecydować się na lot do Splitu bądź Zadaru. W sezonie można tutaj (tanimi liniami) dotrzeć już za 400 zł. Z racji odległości najlepszym wyborem wydaje się być port lotniczy w Splicie. Stąd do Sibenika jest ok. 80 km.

W sezonie latają tu takie linie jak LOT, Lufthansa, Norwegian czy Eurolot. Aktualne promocje możecie śledzić między innymi tutaj.

Z lotniska do Szybenika – dwie opcje

Na miejscu można wynająć samochód. Średni koszt to ok. 25 euro za dobę. Lepiej jest korzystać z międzynarodowych wypożyczalni i zarezerwować auto przed przylotem do Chorwacji.

Ze Splitu do Szybenika najtaniej dojedziecie miejscową komunikacją autobusową. Autobusy kursują praktycznie co godzinę, a na bilet trzeba przeznaczyć 50 kun (ok. 25 zł). Aktualny rozkład jazdy jest dostępny tutaj bądź tutaj. Część połączeń funkcjonuje tylko w sezonie.

Autobusem w 19 godzin, samochodem znacznie szybciej

W sezonie, który rozpoczyna się w maju, funkcjonuje wiele kursów autokarowych (http://www.autokar24.pl/polska-chorwacja/autobusy-szybenik.html) bezpośrednio z Polski do Szybenika. Koszt takiej podróży w jedną stronę to ok. 350 zł i trwa ona ok. 19 godzin.

Najlepszym rozwiązaniem jest podróż własnym samochodem. Jesteście wówczas niezależni i sami decydujecie, gdzie i ile czasu spędzacie. Nie ma także problemu z szukaniem przystanków i pilnowaniem godzin odjazdu. Podróż do Chorwacji opisaliśmy w tekście na temat Splitu. Do samego Szybenika najlepiej dojechać autostradą A1 i dalej drogą nr 8.

Noclegi w Chorwacji dostępne od zaraz

W Chorwacji baza noclegowa jest niezwykle zróżnicowana i rozbudowana. Ponieważ jest to kraj chętnie odwiedzany przez Polaków, wiele serwisów związanych z rezerwacją miejsc w Chorwacji funkcjonuje na polskich domenach i w polskiej wersji językowej. Przykładem sprawdzony serwis Interhome.

Ceny uzależnione są od lokalizacji. Im bliżej morza tym drożej, także wyższych stawek należy spodziewać się w miejscowościach typowo turystycznych. Średnio za noc trzeba zapłacić ok. 20 euro w kwaterach prywatnych i pensjonatach.

Można także wybrać się na kemping w okolicy Szybenika. Cena za dobę to koszt ok. 10 euro od osoby.

Niezdobyty Szybenik prosto z XI wieku

W Chorwacji praktycznie na każdym kroku spotykamy się z miejscami ciekawymi, urzekającymi, wartymi poznania. Nie inaczej jest w Szybeniku i okolicy. Miasto to leży u ujścia rzeki Krka do Adriatyku. Najstarszą część wybudowali Chorwacji w XI wieku. To ważne, ponieważ inne miasta stawiali Rzymianie czy Ilirowie. Miasto nigdy nie zostało podbite przez Turków, do dziś można podziwiać tutejsze twierdze.

Warto zobaczyć pochodzącą z XVII wieku twierdzę św. Michała. Bilet wstępu nie jest drogi, kosztuje ok. 25 kun (ok. 13 zł). Z murów roztacza się przepiękny widok na całe miasto. Widać stąd katedrę i otaczającą ją miejską zabudowę. Można także zobaczyć, jak faktycznie wygląda ujście rzeki Krka do Adriatyku.

Katedry, studnie, wzgórza

Na uwagę zasługuje także katedra św. Jakuba, ta pochodząca z XV wieku budowla łączy w sobie elementy stylu gotyckiego z renesansowym, uznawana jest za najważniejszy obiekt sakralny na terenie Chorwacji. Znajduje się ona ta liście światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Niedaleko katedry znajdują się także studnie. W XV wieku dostarczały wody pitnej mieszkańcom miasta, obecnie wokół nich ustawiono multimedialną wystawę prezentującą życie i zabytki Szybenika.

Warto przespacerować się po starówce, która (w połączeniu z portem) przypomina włoską Wenecję. W odróżnieniu jednak od niej Szybenik rozciąga się także na wzgórzach. Można więc wybrać się na spacer wąskimi uliczkami także w górę. Stąd rozciąga się fantastyczny widok na okolicę.

Ważniejsze imprezy na terenie miasta

Pod koniec czerwca w Szybeniku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Dziecięcy, promujący różne formy twórczości dzieci. W połowie sierpnia mają miejsce tak zwane Wieczory Dalmacji Chanson. Przez całe lato trwa Szybenickie kulturalne lato, gdzie na rynku i  w okolicy tutejszych twierdz odbywają się koncerty, spektakle, pokazy.

29 września w dniu św. Michała odbywają się średniowieczne targi. Szybenik przenosi się w czasie i pielęgnuje pamięć o przodkach z czasów średniowiecza.

Park Narodowy Krka

Oddalony od Szybenika o ok. 20 kilometrów Park Nadorowy Krka jest jednym z 8 na terenie Chorwacji i jednym z 7 w okolicy wybrzeża Adriatyku. Jeśli widzieliście już Plitwickie Jeziora to miejsce także może się wam spodobać.

Warto zarezerwować sobie cały dzień na spacery po tym parku. Koszt biletu w sezonie to ok. 100 kun (ok. 50 zł.). W zależności od tego, co chcemy zobaczyć, można dojechać samochodem bądź autobusem do Lozovaca bądź wyprawę rozpocząć od rejsu statkiem z Skradina.

Wodospady, wodospady

Najsłynniejszy tutejszy wodospad to Skradinski Buk. Ma on 800 metrów długości i składa się z 17 kaskad. W drodze do niego spotyka się kilka mniejszych, równie urokliwych. Warto wybrać się w rejs do wodospadu Roški Slap i po drodze odwiedzić także wyspę Visovac (tu mieści się pochodzący z XV wieku klasztor Franciszkanów). To będzie jednak kosztowało kolejnych 130 kun.

Wodospad  Roški Slap ma długość ok 650 metrów, wysoki jest na 25,5 metra. Można tutaj zobaczyć jedną z wpadających do niego kaskad o długości 15 metrów. Z pokładu statku warto uważać na sprzęt fotograficzny, szczególnie w pobliżu wodospadu, gdzie ma miejsce rozpylanie się drobinek wody.

Buty na nogi, strój do kąpieli

Wariantów do bliższego poznania tego miejsca jest wiele. Za każdym razem jednak warto zadbać o odpowiednio wygodne obuwie i zarezerwować sobie czas na spokojne odkrywanie tego niezwykłego parku.

W wyznaczonych miejscach można się kąpać. Temperatura wody może być dla niektórych wyzwaniem: to woda jak w górskim potoku, dlatego nagrzewa się bardzo powoli.