Nowości:

Monte Cassino

Monte Cassino

Klasztor na Monte Cassino jest doskonale znany w Polsce nie tylko ze względu na swoje piękno. Miejsce to na stałe wryło się w karti polskiej historii, gdyż to tutaj rozegrała się jedna z najważniejszych bitew w dziejach polskiego wojska.

Gdy w naszym kraju mówi się o tym miejscu, to zwykle jedynie w kontekście słynnej bitwy, nie wspominając nic o wcześniejszych jego dziejach. Tymczasem są one bardzo ciekawe i sięgają już wiele wieków wstecz. W czasach rzymskich na wzgórzu istniała świątynia poświęcona Apollinowi, boga piękna, życia, sztuki i poezji. Jednak już po upadku Cesarstwa, w 529 r. przybył tutaj Benedykt z Nursji, obecnie święty uznawany przez Kościół Katolicki i Prawosławny, oraz jeden z głównych patronów Europy. Założył on w miejscu dawnej świątyni klasztor, a za jego patrona wybrał Jana Chrzciciela. Przez kolejne lata na wzgórzu zamieszkało wielu mnichów, którym jednak nie dane było żyć i modlić się w spokoju. Wzgórze często atakowane było przez barbarzyńskie plemiona, panoszące się w tym czasie na całym Półwyspie Apenińskim. Kilkadziesiąt lat po założeniu klasztoru, w 584 r. zakonnicy zmuszeni zostali do opuszczenia swojej siedziby i przeniesienia się aż do Rzymu. Powrócili do niej na początku VIII w., jednak już pod koniec IX w. klasztor ponownie został zdobyty, splądrowany i niemal doszczętnie zniszczony, tym razem przez Arabów, którzy po opanowaniu Sycylii przeprowadzali liczne ataki na Italię oraz resztę Europy. Zabudowania zrekonstruowano w XI w. z inicjatywy papieża Wiktora III, wtedy jeszcze opata klasztoru. Kolejne lata to okres świetności Monte Cassino, kiedy to było ono jednym z największych w Europie skarbców wiedzy, dzięki licznym księgom i dziełom zgromadzonym przez mnichów. Prawdziwą katastrofą okazały się dopiero lata II wojny światowej, kiedy to wzgórze zostało zajęte przez Niemców, a wszystkie zabudowania zostały doszczętnie zniszczone w skutek działań zbrojnych. Niemieccy żołnierze stawiali tutaj zaciekły opór, nie dając się wypędzić Aliantom. Wzgórze zostało zdobyte dopiero przez Wojsko Polskie, a bitwa stała się jednym z najbardziej znanych wydarzeń w naszej historii, opisywaną w wielu podaniach i pieśniach.

Obecnie klasztor jest już odbudowany i każdy może go odwiedzić. Na turystów czekają tutaj, oprócz pięknego widoku roztaczającego się na miasteczko Cassino oraz na okoliczne góry, wspaniałe dzieła sztuki i architektury sakralnej. Jednak dla przybyszów z Polski najważniejszym miejscem na wzgórzu z pewnością jest słynny cmentarz polskich żołnierzy, którzy polegli tutaj w pamiętnej bitwie. Spoczywa tutaj ok. 1000 Polaków, a wśród nich także ich dowódca, Władysław Anders, który zmarł co prawda w latach 70, jednak jego wolą było spocząć wśród swoch żołnierzy.

Monte Cassino jest obiektem wielu wycieczek z Polski, czemu trudno się dziwić. Odwiedziny w tym miejscu to niezwykłe poczucie, dzięki któremu znacznie lepiej można poznać i poczuć historię naszego kraju, pomimo tego, że leży ono wiele kilometrów od polskich granic.