Mediolan

0
46
Rate this post

Mediolan położone jest w północnej części Włoch, stanowi drugie co do wielkości miasto w kraju. Jest miastem bardzo znanym i popularnym z wielu powodów – obecności licznych zabytków i atrakcji turystycznych oraz dobrze rozwiniętej infrastruktury sportowej i finansowej.

MediolanMediolan jest bardzo starym miastem – powstał już w IV w. p.n.e. Nie jest do końca wiadomo, od kiedy należał do Cesarstwa Rzymskiego, jednak na podstawie kilku podać stwierdzić można, że sytuacja taka miała miejsce już w III w. p.n.e. U schyłku Rzymu, w III w. n.e. rola Mediolanu była już tak duża, że na ponad 200 lat został on stolicą Imperium. Kiedy jednak państwo to upadło, miasto podzieliło los innych osad leżących w Italii. Kilkakrotnie przechodziło z rąk do rąk wśród rodzących się w tamtym okresie narodów. Ostatecznie pozostało we władzy cesarzy niemieckich, jednak w XII w. popadło ono z nimi w konflikt. Skutkiem tego było niemal całkowite zburzenie miasta w 1162 r. przez wojska Cesarstwa, zostało ono jednak odbudowane już kilka lat później. W kolejnych latach stało się jednym z wielu we Włoszech państw-miast. Już wtedy było jednym z najbogatszych i najsilniejszych w całej Italii. W okresie oświecenia działało tutaj wielu wybitnych artystów, m.in. słynny Leonado da Vinci. Kres potęgi przyniósł jednak koniec XV w., kiedy to Mediolan przeszedł pod panowanie Francji, a 200 lat później władzę przejęli Austryjacy. Wolność nastała dopiero w drugiej połowie XIX w., kiedy to miasto znalazło się w granicach nowo utworzonego, podległego Królestwa Włoch.Mediolan

Obecnie Mediolan jest największym ośrodkiem przemysłowym i usługowym we Włoszech. Działają tutaj również dwa słynne kluby sportowe – A.C. Milan oraz Inter Mediolan, co sprawia, że miasto ma wielu swoich miłośników na całym świecie. Charakter tego miejsca od razu wskazuje na to, że na przestrzeni dziejów działało tutaj mnóstwo wybitnych artystów. Do najsłynniejszych zabytków miasta należy La Scala, ogromny teatr, w którym od momentu jego powstania wystawiano najsłynniejsze sztuki operowe. Zdecydowanie najbardziej charakterystycznym punktem miasta jest jednak Katedra Mediolańska. Budynek sakralny o historii sięgającej XIV w. zadziwia podróżnych swoim niezwykłym wyglądem i architekturą. Oprócz tego, znaleźć tutaj można całe mnóstwo rozmaitych kościołów i budynków prezentujących architekturę tego regionu i jej rozwój na przestrzeni lat.

Mediolan, podobnie jak wiele innych miejsc we Włoszech, jest jak najbardziej warty odwiedzenia. Miejsca takie jak to oferują coś więcej niż jedynie zwiedzanie zabytków – po wizycie w takim mieście każdy człowiek w pewien sposób staje się bogatszy, choć niekoniecznie materialnie.