Ceny w Hiszpanii: no se preocupe

0
56
Rate this post

Dla tych, którzy wybierają się do Hiszpanii mamy dobrą wiadomość – wybrany przez nas koszyk zakupów można tam kupić taniej niż w Polsce. Nie oznacza to, że za wszystko można zapłacić mniej. Ale nie ma też się czego bać.

Obiegowa opinia jest jasna: za granicą, zwłaszcza w Europie Zachodnie, jest znacznie drożej niż u nas. Na tyle drogo, że opłaca się taszczyć torby pełne półproduktów spożywczych, a wszystkie sklepy omijać należy z daleka. W przypadku Hiszpanii pogląd ten jest dość daleki od prawdy.

Najtaniej jechać na ryżu z sosem i kiełbasą

Bez dwóch zdań prawdziwym królem naszego porównania jest ryż. W przypadku tego produktu ceny w Hiszpanii są o ponad jedną trzecią niższe niż w Polsce. W sieci hipermarketów Alcampo (są rozsiane po całym kraju, w większości dużych miast) kilogram ryżu kosztuje 0,68 euro. W Polsce, w Tesco – 4,58 zł. Różnica to 1,66 zł na korzyść sklepów hiszpańskich.

Znacznie taniej można też kupić w Hiszpanii sosy do ryżu i makaronu. Przykładowo, sos salsa roja z pomidorów, papryki i cebuli kosztuje tam (w przeliczeniu) 7,14 zł za kg. W Polsce cena podobnego produktu wynosi 9,98 zł. Znowu – ceny w Hiszpanii są niższe o ponad jedną czwartą (czyli 2,84 zł).

Co zaskakujące, w Hiszpanii taniej kupić można także frankfurterki. Te małe kiełbaski kosztują tam 13,59 zł za kg, podczas gdy u nas – 32,63 zł. Oszczędność – ponad 19 zł, czyli więcej niż połowa! Ale uwaga: wiele zależy od jakości. Lepsze kiełbaski mogą kosztować więcej.

Wniosek: jeśli komuś zależy na tym, żeby jeść tanio, może odżywiać się w Hiszpanii ryżem z sosem i frankfurterkami.

Drogie chleb, ziemniaki, mięso i mleko

Z drugiej strony są takie produkty, których koszta zakupu rzeczywiście mogą przyprawiać o ból głowy. Ziemniaki, mięso i mleko to tylko niektóre z tych, których ceny w Hiszpanii są znacznie wyższe niż w Polsce. Kartofle kosztują tam aż 8,58 za kg, podczas gdy w Polsce tylko 3,25 zł. Filet z kury o masie 1 kg jest w Hiszpanii droższy o prawie 16 zł, kosztuje więc dwa razy więcej niż u nas. Za mleko UHT trzeba natomiast zapłacić o połowę drożej (czyli 4,26 zł za opakowanie litrowe).

Znacznie więcej kosztuje także chleb. W przeliczeniu, za kilogramowy bochenek trzeba w Hiszpanii dać aż 11,61 zł, podczas gdy w Polsce 8,78 zł (ale uwaga: można kupić tańszy chleb tostowy). Ceny w Hiszpanii są wyższe także w przypadku twarogu (odpowiednio: 25,63 i 14,36 zł), jaj (5,98 i 4,99 zł) czy szynki (31,18 i 21,49 zł za kg).

Więcej zapłacimy również za majonez (23,7 kontra 11,9 za kg) czy ketchup (17,73 oraz 10,7). Rekordzistą jest jednak ryba. Kilogram morszczuka kosztuje w Hiszpanii nawet cztery razy tyle, co w Polsce. Warto jednak dodać, że tam jest to ryba świeża, a u nas – mrożona.

Przykładowy koszyk – tańszy w Hiszpanii

Można zrozumieć, skąd bierze się opinia o wyższych cenach w Hiszpanii. Wiele ze standardowo używanych w polskiej kuchni produktów rzeczywiście kosztuje tam więcej. Ale przecież jadąc na wakacje nie trzeba pichcić tego samego, co w domu.

Żeby sprawdzić ile realnie kosztują zakupy w Hiszpanii przygotowaliśmy przykładowy koszyk zawierający zestaw produktów na około tygodniowy pobyt. Znalazł się w nim ryż i makaron, filet z kury oraz sos pomidorowy. Oprócz tego – warzywa, produkty mleczne i płatki do mleka. Poniżej znajdziecie przygotowany przez nas wykaz cen, na podstawie którego możecie stworzyć własny koszyk cen:

Nazwa produktuCena w HiszpaniiCena w Polsce
Makaron penne 0,5 kg2,97 zł2,99 zł
Ryż biały 4 woreczki2,92 zł2,99 zł
Sos pomidorowy 1 kg7,14 zł9,98 zł
Sałata 1 kg3,23 zł2,49 zł
Pomidory 1 kg3,18 zł4 zł
Ogórki zielone 1 kg3,83 zł4 zł
Majonez Hellmann’s 1 l.23,7 zł11,9 zł
Ketchup Heinz 1 kg17,73 zł10,7 zł
Musztarda 1 kg7,6 zł13,66 zł
Szynka duszona 1 kg38,18 zł21,49 zł
Frankfurterki 1 kg13,59 zł32,63 zł
Ser Gouda 1 kg35,48 zł28,6 zł
Płatki do mleka 1 kg9,37 zł13,82 zł
Musli 1 kg6,79 zł7,99 zł
Mleko UHT 3,2% 1l.4,26 zł2,79 zł
Jaja L 12 szt.5,98 zł4,99 zł
Ser topiony 1 kg11,87 zł18,9 zł
Chleb 1 kg11,61 zł8,78 zł
Bułki 6 szt.4,30 zł4,14 zł

Hiszpański koszyk jest tańszy o nieco ponad 12 zł. Czy to dużo? Raczej nie. Fakt pozostaje jednak faktem – ceny w Hiszpanii nie są aż tak dramatyczne, jak mogłoby się wydawać. Zamiast więc taszczyć ze sobą torby z kartoflami i słoiki z gotowymi potrawami można spokojnie wybrać się do miejscowego supermarketu. Bez strachu przed bankructwem.