GALWAY – historia i teraźniejszość

0
34
Rate this post

GALWAY jest stolicą hrabstwa o tej samej nazwie położone w zachodniej części Irlandii; jest to obecnie najszybciej rozwijające się irlandzkie miasto liczące sobie teraz około 70 tysięcy mieszkańców. Początki tego miasta sięgają 1124 roku, kiedy to król prowincji Connacht założył w tym miejscu fort, wokół którego zaczęło pojawiać się osadnictwo. W 1230 roku miasto zostało przejęte przez Normanów a w roku 1484 oficjalnie stało się miastem korony angielskiej, w którym nawet rozmawiać po irlandzku było zabronione.
Galway często nazywane było miastem czternastu klanów, gdyż w średniowieczu miasto rządzone było przez 14 klanów kupieckich i wówczas przechodziło swój największy rozkwit stając się głównym portem irlandzkim dla handlu z Hiszpanią i Francją. Swoją pozycje miasto straciło w XVII wieku, gdy swoim poparciem obdarzyło angielskiego króla Jakuba II przeciwko Wilhelmowi Orańskiemu, którego wojska okupowały miasto wobec bardzo podupadło i straciło na znaczeniu. Dopiero pod koniec dwudziestego wieku podczas ekonomicznego bumu nabrało znowu rozpędu i bardzo się rozwinęło.
W dzisiejszych czasach przez miasto przebiegają cztery ważne drogi Irlandii; w 1851 roku Galway zostało przyłączone do irlandzkiej sieci kolejowej, dostępne są także połączenia autobusowe. Miasto ma także swój port lotniczy obsługujący połączenia z Dublinem, Londynem i innymi brytyjskimi miastami a także francuskim portem Lorientem. Galway ma także przystań portową skąd kursują promy na Wyspy Aran.