Kto w Polsce może organizować imprezy turystyczne?

0
16
Rate this post

Wakacje to czas, kiedy marzymy o bezpiecznym wypoczynku, najlepiej na piaszczystej plaży nad krystalicznie czystym morzem. Nie chcemy przy tym zamartwiać się o to, czy po dotarciu na miejsce wypoczynku zastaniemy hotel o obiecanym standardzie, lub czy też został nam opłacony transport powrotny. Warto więc dokładnie sprawdzić, z kim chcemy jechać na wakacje.

 

Niestety nadal mało kto wie, że prawdziwie profesjonalny i bezpieczny wyjazd turystyczny może odbyć się tylko za pośrednictwem organizatora turystyki, który działa w ramach określonych przez prawo. Oznacza to, że tour operator czy biuro podróży oferujące wczasy powinno być zarejestrowane.

Sprawdź, z kim chcesz podróżować

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że komercyjne imprezy turystyczne – w tym wyjazdy wakacyjne – mogą być organizowane wyłącznie przez organizatorów turystyki posiadających wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Wpis do Rejestru to jednak nie jedyny wymóg dla Biura Podróży. Musi ono także posiadać stosowne zabezpieczenia w postaci gwarancji ubezpieczeniowej lub bankowej na wypadek niewypłacalności.

Dopiero te dwie rzeczy powodują, że dane biuro podróży będzie podlegało nadzorowi Urzędu Marszałkowskiego właściwego dla siedziby firmy i znajdzie się w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystycznych i Pośredników Turystycznych.

Taką Ewidencję prowadzi Ministerstwo Sportu i Turystyki i dostępna jest na stronie: https://www.turystyka.gov.pl/ . Każdy z nas może wejść na tę stronę i sprawdzić, czy biuro podróży,
z którym zamierzamy wyjechać działa legalnie i organizuje wyjazdy zgodne z ustawą o usługach turystycznych.

Nie narażaj siebie na niebezpieczeństwo

Żadne rejestry nie zastąpią nam jednak zdrowego rozsądku. Na rynku turystycznym funkcjonuje wiele podmiotów, które nie działają w ramach prawa przewidzianego ustawą o imprezach turystycznych. Dlatego przy zakupie wycieczki, szczególnie zagranicznej, dokładnie sprawdźmy organizatora.

 

Sygnał ostrzegawczy mogą nam dać również zbyt niskie ceny kompletne (cena podstawowa plus dopłaty) wycieczek. Jeżeli jakaś firma oferuje nam wczasy dosłownie za parę groszy, lepiej sprawdzić wówczas ceny konkurencji na rynku. Jasne jest, że firmy ze sobą konkurują i w tym celu obniżają ceny, wiele ofert last minute ma również bardzo atrakcyjne ceny kompletne. Jeżeli jednak cena kompletna wycieczki, zawierająca w sobie już wszystkie dopłaty, jest znacznie niższa niż wszystkie inne oferty na rynku, dowiedzmy się, dlaczego tak jest.

Dodatkowo pamiętajmy o tym, że każdorazowo przy zakupie wczasów powinniśmy otrzymać od organizatora potwierdzenie wpłaty oraz podpisać umowę o imprezę turystyczną.

Zanim wyjdziesz na wczasy

Jeżeli mamy już wykupione wczasy, przed wyjazdem warto odwiedzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.msz.gov.pl , na której znajdziemy wiele przydatnych informacji dla turystów wyjeżdżających za granicę. M.in. znajdziemy tam informacje:

– które kierunki wyjazdów zagranicznych Ministerstwo odradza ze względu na bezpieczeństwo,

– adresy i numery kontaktowe do najbliższych polskich placówek dyplomatycznych,

– zasady i potrzebne dokumenty związane z kosztami leczenia poza granicami Polski,

– o lokalnych zwyczajach i prawie danego państwa.

Równie cenne powinny być dla nas wszelkie opinie i wskazówki od osób, które już podróżowały z konkretnym biurem podróży. Jeżeli nie posiadamy takich znajomych, informacji możemy szukać również na licznych forach internetowych. Jeżeli posiada ono w większości negatywne opinie Klientów, lepiej dobrze zastanowić się nad skorzystaniem z ich oferty nawet, jeżeli oferta ma bardzo atrakcyjną cenę. Bądźmy jednak ostrożni również przy biurach, które posiadają same, wręcz chwalebne opinie – mogą one być nie do końca obiektywne i nie pochodzić od rzeczywistych Klientów.