LIMERICK

0
98
Rate this post

Miasto Limerick (jego nazwa oznacza puste jałowe miejsce) jest stolicą hrabstwa i leży u ujścia rzeki Shandon i jest jednym z większych miast Irlandii.
W XX wieku nastąpił znaczny rozwój miasta ze względu na to, że powstało dużo nowych połączeń kolejowych i między Dublinem, Cork i Waterford, a znaczenia mu dodało także to, że w mieście powstała politechnika i liczne szkoły techniczne przyciągając młodych ludzi do Limerick z całego kraju.
W mieście jest także parę ciekawych miejsc i zabytków godnych obejrzenia (pozostałości po katedrze NMP z XII wieku (budowla jest pomieszaniem wielu stylów architektonicznych; oryginalny styl romański można dostrzec jedynie przy zachodniej bramie, nawie i fragmentach transeptu), zamek króla Jana bez Ziemi (zamek najlepiej oglądać od strony mostu Thormond, gdzie najlepiej wychodzą pamiątkowe zdjęcia; widać to najlepiej, gdy ogląda się zamek od frontu zeszpecony dobudowanym do niego nowoczesnym szklanym pawilonem, który tu kompletnie nie pasuje), opactwo Dominikanów, a także mieszczące się w osiemnastowiecznym budynku urzędu celnego zbiory muzeum Huntów. Rodzinne zbiory tego rodu liczą ponad dwa tysiące bardzo cennych i ciekawych eksponatów w ogromnej części sztuki sakralnej. Kolekcja została zgromadzona przez Johna i Gertrudę Hunt a następnie przekazana narodowi irlandzkiemu. John był archeologiem i historykiem i potrafił docenić wartość swoich eksponatów. Są wśród nich tak cenne rzeczy jak koń z brązu, który ponoć został wykonany przez samego Leonarda da Vinci czy obrazy Picassa, Renoira i Yeats?a.
Miasto podzielone jest na dwie części: angielską i irlandzką.