Porady przedwyjazdowe

0
57
Rate this post

W zależności od wybranego środka transportu niektóre podane poniżej sugestie mogą być nieadekwatne, jednakże przedstawione rady są, naszym zdaniem, na tyle uniwersalne, że pomogą Państwu właściwie przygotować się do podróży.

  • ważność dokumentów zabieranych w podróż – paszport, dowód osobisty, prawo jazdy, badania techniczne samochodu, ubezpieczenie zdrowotne i karty kredytowe.

    Utrata ważności dokumentu tożsamości w trakcie pobytu za granicą może skutkować długim postojem na przejściu granicznym w oczekiwaniu na otwarcie polskiej placówki dyplomatycznej, co jest kłopotliwe szczególnie w dni wolne od pracy (oczywiście nie dotyczy to krajów zrzeszonych w Schengen). Pomimo wejścia Polski do UE i zniesieniu większości granic na mocy porozumienia Schengen sugerujemy zabieranie paszportu. Utratę ważności karty kredytowej zauważymy przy pierwszej transakcji, ale w tym przypadku sprawa jest bardziej skomplikowana. Aby pożyczyć w ambasadzie żywą gotówkę należy pojawić się tam osobiście, a na dojazd może być potrzebne parę groszy. 

  • zawartość portfela i konta bankowego – przed wyjazdem, oczywiście oprócz środków przeznaczonych na pobyt, sugerujemy nabyć tzw. bilon, czyli drobne pieniądze w walucie krajów, przez które będziemy przejeżdżać. Pozwala to uniknąć kłopotów po skorzystaniu z płatnej toalety (stanowczo odradzamy załatwianie tych potrzeb poza wyznaczonymi miejscami – jest to znacznie gorzej odbierane niż u nas w kraju) lub pozostawieniu samochodu na płatnym parkingu. Wprowadzenie w niektórych krajach UE jednolitej waluty znacznie te sprawy uprościło, ale zapłata za toaletę banknotem 200-stu EURO w Czechach niekoniecznie należy do udanych transakcji.
  • stan przedniej szyby samochodowej – należy usunąć wszelkie naklejki i winietki, które utraciły już swoją ważność. Okazywanie statusu podróżnika poprzez pozostawienie licznych winietek może skończyć się zeskrobywaniem ich paznokciami pod nadzorem zagranicznej policji po wcześniejszym zapłaceniu mandatu. Posiadaczom VW „GARBUS”, w przypadku podjęcia decyzji o wyjeździe ukochanym autem za granicę, sugerujemy usunięcie z bocznej/tylnej szyby naklejek potwierdzających udział w ostatnich kilkudziesięciu dorocznych zlotach miłośników tych samochodów.
  • przeszukać samochód w poszukiwaniu przedmiotów uznawanych za niebezpieczne pomimo znacznego zmniejszenia rygorów kontroli na granicach nie można wykluczyć, iż będziemy jej poddani. Wtedy wszystkie przedmioty takie, jak duże noże czy małe siekierki, które wspaniale sprawdzały się w czasie letniego grilla, budzą czujność organów straży granicznej, co może zakończyć się wydaniem zakazu wjazdu i jest skuteczne na wszystkich przejściach granicznych. Wtedy nie pomoże nam nawet próba sforsowania granicy saniami w przebraniu św. Mikołaja. Radzimy pozostawić w kraju także metalowe szpikulce do szaszłyków i kije bejsbolowe, które przez niektórych traktowane są jako standardowe wyposażenie auta.
  • zabrać w miarę szczegółową i aktualną mapę drogową odradzamy korzystanie z darmowych atlasów rozprowadzanych np. przez sieci supermarketów z uwagi na ich ograniczoną przydatność, zwłaszcza na etapie poszukiwania dojazdu do miejsca docelowego. Błędnie podane odległości i słabo oznakowane zjazdy z autostrady mogą przysporzyć nam wiele kłopotów szczególnie, gdy będziemy poszukać drogi w godzinach wieczornych, co stanowczo odradzamy. Niezłym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w nawigację GPS.

Ponadto należy:

a/ zabrać łańcuchy śnieżne (oczywiście zimą)

b/ wykupić ubezpieczenie

c/ wykonać kserokopie wszystkich dokumentów zabieranych w trasę i schować w innym miejscu niż dokumenty

d/ DLA OKULARNIKÓW – zabrać zapasową parę okularów – też może być przedmiotem kontroli (zwłaszcza w Szwajcarii)

O kontroli ogólnego stanu technicznego pojazdu nie wspominamy, traktując to jako Waszą prywatną sprawę, co do wyboru przyczyny niezapomnianych przeżyć w podróży.