Majorka – do odkrycia na nowo

0
44
Rate this post

Warto odrzucić uprzedzenia i zobaczyć największą wyspę Balearów. Krajobrazy, zabytki i plaże to główne atrakcje Majorki.

Nie dajmy się zwariować. To, że jakąś wyspę odwiedza rocznie 10 mln turystów, a w opinii wielu znajdujące się tam kurorty są nadmiernie rozbudowanie, nie oznacza że nie jest warta uwagi. Oto krótki przewodnik po Majorce i jej najciekawszych atrakcjach.

Samodzielnie czy z biurem?

Na początek rozważania, które rzadko goszczą na łamach Okrążyć Świat. Czy na Majorkę lepiej jechać samodzielnie czy z biurem podróży? Pytanie wbrew pozorom zasadne – choćby z tego powodu, że bezpośrednich lotów z Polski na Baleary nie ma. Można lecieć albo przez Berlin albo czarterem z biurem podróży. W obu przypadkach przelot kosztuje dużo – co najmniej tysiąc złotych w obie strony.

To właśnie koszty transportu sprawiają, że mimo wszystko warto zastanowić się nad wyborem wyjazdu zorganizowanego. Przykładowo, w Rainbotours tygodniowy pobyt kosztuje około 2 tys. zł. I to niezależnie od terminu.

Tyle w kwestiach organizacyjnych. Czas na zwiedzanie.

Majorka nie musi kojarzyć się jedynie z tym:

Majorka południowo-wschodnia czyli atrakcje

Najpopularniejszym regionem Majorki jest obszar leżący w południowo-wschodniej części wyspy. Jego krajobraz tworzą w głównej mierze piękne, piaszczyste plaże, ciekawe formacje skalne i osobliwości przyrody, w otoczeniu których dostrzec można także liczne zabytki.

Te są ciekawe ze względu na historię – tę bliższą i tę odleglejszą. Zestawienie otwierają Parki
Archeologiczne Ses Paises oraz Capocorb Vell (wejściówki: 2 euro). Na liście są także XIV-wieczne sanktuarium Ermita de Sant Salvador oraz zamek Castell de Santueri. Miłośników zwiedzania spotkać można też w średniowiecznym miasteczku Arta oraz słynącym ze zróżnicowanej architektury mieście Felanitx.

Wart uwagi jest także Park Natury Mondrago. Można w nim obejrzeć imponujące wyspy, malownicze jeziora oraz cenną faunę i florę. Ciekawym i intrygującym miejscem są też Ogrody Botanicactus, w których podziwiać można rozmaite gatunki roślin z całego świata. Amatorów dzieł autorstwa samej matki natury zainteresują także jaskinie Coves del Drach i Coves d’Arta.

Palma de Mallorca – klasa sama w sobie

Osobną wycieczkę warto zrobić sobie do największego na wyspie miasta – Palmy. To miasto, w historii którego znaleźć można okresy panowania rzymskiego, bizantyjskiego, muzułmańskiego i wreszcie chrześcijańskiego.

Najciekawsze miejsca do odwiedzenia to samo stare miasto, w którego plątaninie uliczek widać wyraźnie arabską przeszłość, ale też okolice Plaza Mayor z ulicą Colom. Ważnym zabytkiem jest katedra – La Seu, zbudowana w stylu gotyckim na pozostałościach meczetu. Ogromny budynek ma 121 metrów długości. Wysokość nawy to 44 m.

Słodkie lenistwo – czemu nie?

Niektórzy wolą na urlopie odpoczywać, a nie zaliczać kolejne zabytki czy cuda natury. Lenistwo na plaży można zafundować sobie w każdej z części wyspy.

Nadmorskie kurorty w południowo-wschodniej części Majorki słyną z cudownych plaż, a ponadto wspaniałych warunków do uprawiania sportów wodnych i bogatego wachlarza atrakcji dodatkowych. Co istotne, nawet dziś, po pięćdziesięciu latach intensywnego rozwoju turystyki przyjazdowej, wśród kurortów Majorki odnaleźć można, obok głośnych i żyjących 24/7 ośrodków także miejsca bardziej zaciszne, cechujące się sielankową atmosferą.

Odrzucenie uprzedzeń pozwala zobaczyć nieco inne oblicze Majorki. Być może to, które skusiło Michaela Douglasa, Borisa Beckera czy Claudię Schiffer, którzy mają na wyspie swoje wille.