Okulary przeciwsłoneczne bez dwóch zdań są hitem lata. Noszą je panie i panowie, a jeszcze chętniej dzieci. Kupione zwykle na przydrożnym bazarze za przestępną cenę, sprawiają, że częściej nosimy je dla ozdoby aniżeli dla zdrowia. Jaką funkcję przede wszystkim winny pełnić okulary oraz gdzie je zakupić, aby chroniły Nas przed „palącymi” promieniami słonecznymi?
Zadanie okularów przeciwsłonecznych.
Okulary przeciwsłoneczne to coś więcej niż „drobny” dodatek do stroju czy też nowej torebki. Nie mają pasować do kształtu twarzy, ale mają Nas chronić przed szkodliwymi dla oka promieniowaniem UV. Podstawową funkcją okularów jest ograniczenie ilości światła docierającego do naszych oczu. UV – promieniowanie ultrafioletowe określa się światło, którego długość fali zawiera się w przedziale od około 200 do około 400nm. Jest to światło niewidzialne dla człowieka.
Ochrona przed promieniowaniem UV.
Ochrona przed tego typu promieniowaniem jest ważna, ponieważ może być ono przyczyną wielu chorób z rakiem włącznie. Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na trzy zakresy:
– UVA (315-400nm) – może powodować zwiotczenie skóry i zmarszczki,
– UVB (290-315nm) – bywa przyczyną zaćmy, zwyrodnień siatkówki rogówki oka, oparzeń skóry, raka skóry
– UVC (200-290nm) – przy długotrwałej ekspozycji może być przyczyną raka skóry, jednak ze względu na to, że większość tego promieniowania jest absorbowana przez warstwę ozonową, jego wpływ na człowieka jest znikomy.
Dobór okularów.
Aby dobrzeć się czuć mając na nosie ten jakże przydatny przedmiot, ważne aby oprawki dobrać do kształtu Naszej twarzy.
– twarz kwadratowa – oprawki powinny być lekko zaokrąglone, a górna część ramek może przebiegać powyżej linii brwi.
– twarz prostokątna – oprawki powinny zakrywać możliwie duży obszar środkowej części twarzy.
– twarz trójkątna – oprawki powinny leżeć nisko. Nie powinny być zbyt duże, o intensywnych kolorach. Powinny natomiast być delikatne o pionowych liniach. – twarz okrągła – oprawki powinny mieć ciemny kolor i prosty kształt.
– twarz owalna – do tego typu twarzy pasuje większość oprawek.
Zakup okularów.
Kupując okulary przeciwsłoneczne zwróćmy uwagę na:
– redukcję promieniowania UVA i UVB ,
– przeznaczenie okularów i zgodnie z nim dobrać przyciemnienie okularów; w normalnych warunkach wystarczające jest przyciemnienie 25%, na narty lub nad jezioro należy wybrać okulary przyciemnione około 50%; nie należy używać okularów przyciemnionych powyżej 50% bez konsultacji z lekarzem,
– ewentualną jazdę samochodem, wędkowanie, itp. aby zastanowić się nad wyborem szkieł polaryzujących czy wyostrzających obrazy, pamiętając o konieczności zachowania wyraźnych, rzeczywistych relacji kolorystycznych
– wielkość oprawek – obecnie modne są stosunkowo małe oprawki, które nie zasłaniają całego oka i światło słoneczne zupełnie swobodnie dociera do jego wnętrza omijając szkła; w takich przypadkach celowe jest używanie np. dodatkowego nakrycia głowy.
Dla wielu z Nas okulary są i będą oznaką luksusu czy dobrego gustu. Błędnie dobrane szkła mogą narobić więcej szkód niż w przypadku gdybyśmy nie nosili ich wcale. Aby odpowiednio dobrać okulary o pomoc należy zwrócić się do optyka, a okulary kupować wyłącznie w sprawdzonych sklepach. Już teraz życzę samych słonecznych dni doglądanych spod szkieł okularów.