Na co uważać w czasie urlopu?

0
68
Rate this post

Wakacje to okres gorący nie tylko pod względem temperatury panującej za oknem, ale również pod względem kradzieży, rabunków. Dla tzw. „kieszonkowców” jest to czas, kiedy mogą sobie sporo „dorobić” Naszym kosztem.

Przed podróżą.

Zadbaj, aby miejsce docelowe wybrane przez Ciebie było bezpieczne.

Koniecznie wypytaj personel hotelu czy jest strzeżony, jak daleko znajduje się komisariat policji, straż pożarna.

Istotne są też informacje o lotnisku, na którym wylądujesz oraz o możliwości dojazdu do hotelu. Zapytaj czy pensjonat zapewnia takowy dojazd czy leży on w Naszym własnym zakresie. Jeśli tak, to gdzie jest najbliższy postój taksówek, którymi bezpiecznie dotrzesz do hotelu.

W żadnym wypadku nie korzystaj z „bezinteresownej” pomocy tamtejszych ludzi, którzy oferują pomoc w niesieniu bagaży lub podwiezieniu do wyznaczonego miejsca!

W podróży.

Nadzwyczajną czujność musimy zachować już na początku, gdy zdarzy Nam się podróżować pociągiem, autokarem.

Na urlop zwykle zabieramy wszystkie dokumenty, karty kredytowe, a przede wszystkim gotówkę. Zaleca się, aby tego typu rzeczy trzymać w przypadku kobiet w torebce, mężczyzn – w podręcznej sakiewce. Jednak nie chowajmy wszystkich pieniędzy w jedną przegrodę. Podzielmy gotówkę na kilka części i rozlokujmy ją w różnych kieszonkach osadzonych w głębi torebki. Przy sobie trzymajmy zaledwie „kilka groszy” na niespodziewane wydatki np. Butelka wody mineralnej lub płatna toaleta.

Nie warto również trzymać portfela, telefonu w tylnej kieszeni spodni. W wyniku poruszania się (np. przesiadka) z łatwością może się wyślizgnąć. Może też stać się łupem dla złodziei, którzy demonstrując „sztuczny tłok” po prostu Nam go wyciągną.

Na miejscu.

Przed rozpakowaniem bagaży po wcześniejszym otrzymaniu kluczy w recepcji szczegółowo rozejrzymy się po pokoju. Sprawdźmy, czy spełnia wszystkie wymogi, które wcześniej sobie zarezerwowaliśmy. Tzn., czy jest jednoosobowy, dwuosobowy, z łazienką, z dostawką. Czy jest ulokowany z widokiem na morze, na centrum. Czy pościel jest czysta, pomieszczenie jest przestronne, wyposażone w klimatyzację oraz czy w łazience jest dostęp do ciepłej wody, a spłuczka działa. Wszelkie usterki, których się dopatrzyliśmy należy zgłosić zaraz po przybyciu na miejsce.

W przypadku, gdy masz ze sobą duże kosztowności, biżuterię i chcesz skorzystać z sejfu najpierw sprawdź czy w ogóle działa. Wprowadź kod i zobacz, czy drzwiczki od sejfu na pewno są zamknięte oraz czy wprowadzenie innego kodu nie umożliwi jego otworzenie się.

Nawet jeśli zawsze zamykasz pokój hotelowy nie zostawiaj na wierzchu kosztowności. Pod Twoją nieobecność mają do niego dostęp pokojówki.

Nie nawiązuj bliższych znajomości z miejscowymi ludźmi, ani nie zapraszaj ich do swojego pokoju. Zdarzały się przypadki, że osobie wynajmującej pokój dosypano środek nasenny do trunku, który umożliwił złodziejowi kradzież dosłownie wszystkiego, co przywiózł ze sobą podróżnik.

Przed podróżą, w czasie jej trwania oraz już na miejscu warto zachować tzw. „ograniczone zaufanie”. Bądźmy czujni na wszystko, a osób które się do Nas uśmiechną nie traktujmy od razu jako przyjaciół. Starajmy się postępować racjonalnie, bądźmy asertywni i nie wdawajmy się w głębsze dyskusje z nieznajomymi. Urlop ma być dla Nas czasem odpoczynku, a nie czasem, w którym staniemy się ofiarą kradzieży.