Z „kulturą” na wczasy

0
45
Rate this post

Czas wakacyjnych wyjazdów to czas relaksu oraz totalnej swobody. Sprzyjające warunki pogodowe, a także anonimowość w miejscu, w którym zamierzamy spędzić urlop sprawiają, że pozwalamy sobie na nieco więcej, aniżeli w innych okolicznościach. Wakacje owszem – powinny być niezapomniane, jednak sprawmy, aby takie właśnie były, ale z tej lepszej strony.

W podróży.

Korzystając z transportu publicznego, a więc autokaru, pociągu, samolotu warto wiedzieć jak należy się zachować.
Przekraczając prób przejazdu należy przywitać się z pozostałym podróżnikami, a zajmując miejsce obok osoby siedzącej poprzedzić pytaniem, czy jest wolne. Spróbuj nawiązać luźną, niezobowiązującą rozmowę z pasażerami, jeśli i oni wykazują podobną chęć. Czas podróży minie zdecydowanie szybciej.

Bagaże połóż w miejscu na nie przeznaczonym, nie zajmując jednak zbyt wiele miejsca. Licz się z tym, iż pozostali także mają torby podróżne.

W razie gdy będziesz chciał uchylić okno spytaj towarzyszy czy nie mają nic przeciwko oraz czy nie będzie im to przeszkadzało.

Opuszczając środek transportu pożegnaj się, a także podziękuj za towarzystwo. Świadczyć to będzie o Twoim dobrym wychowaniu.

Podróż samochodem potrafi być mozolna, jednostajna, a także potrafi napsuć nerwów niejednemu kierowcy.

W korku samochodowym czy niesprzyjających warunkach na trasie nie używaj wulgaryzmów oraz nie podnoś głosu. Warto nieraz ugryźć się w język, aniżeli powiedzieć o słowo „za dużo”.

Nie pal papierosów w samochodzie, chyba że pozostałym pasażerom nie będzie to przeszkadzało. W razie otwierania szyby czy zwiększenia/zmniejszenia klimatyzacji posłuchaj najpierw opinii innych.

Na urlopie.

Po długim, męczącym dojeździe, w końcu docierasz do hotelu. Nie przekładaj swojego zmęczenia na tamtejszych pracowników. Personel powitaj z uśmiechem na twarzy. Zwroty: „dziękuję”, „proszę” czy „przepraszam” powinny często występować w Naszym zasobie słownym. Używając ich nic nie stracimy. Możemy jedynie wiele zyskać.

Dbaj o porządek w pokoju hotelowym. Co prawda od tego jest personel zajmujący się dbaniem o ład w pokojach, jednak nie przysparzajmy im dodatkowej pracy. Porozrzucane po podłodze przedmioty czy walające się po całym pomieszczeniu ubrania, sprawią, że w oczach sprzątaczek uchodzić będziesz za „brudasa”.

W hotelowej stołówce daruj sobie uwag na temat posiłków. Gdy Ci nie smakuje – zrezygnuj z konsumpcji. Nie wyrażaj na głos swojej negatywnej opinii.

Nie pal papierosów w miejscach zabronionych. Co raz bardziej popularne stają się obiekty, w których wydzielone są miejsca dla palących i niepalących.

Do zabytków, dzieł sztuki obchodź się z szacunkiem. Nie dotykaj, gdy jest to zabronione. Pomyśl, gdyby każdy turysta chciał dotknąć dla przykładu archiwalne dzieło sztuki, po sezonie niewiele by z niego pozostało…

Nie rób zdjęć w miejscach zabronionych. To jest: kościołach, muzeach.

Zasady savoir – vivre oraz kulturę osobistą również należy zabrać ze sobą na wczasy. Wakacje to okres szaleństw, zabawy i żartów. Wszystko jednak ma swoje granice. „Traktuj innych tak, jakbyś chciał, aby Ciebie traktowali”. Stwierdzenie to winno być znane każdemu podróżującemu.