Niezapomniane wakacje na wyspie Kos

0
40
Rate this post

Kos to bardzo popularny i dobrze znany w naszym kraju ptak. Jednak jego nazwa kojarzy się turystom z jeszcze jedną rzeczą. Mową o pięknej greckiej wyspie leżącej na Morzu Egejskim. Kos co roku odwiedzają liczne rzesze turystów szukających odpoczynku, zabytków oraz niezapomnianych wakacji. Czy ten skrawek ziemi wart jest naszej uwagi? Przekonajmy się wspólnie.

Podstawowe informacje

Powierzchnia Kos to około 290 kilometrów kwadratowych. Wyspę zamieszkuje ponad 26 tysięcy ludzi z czego blisko 20 tysięcy to mieszkańcy stolicy – Kos. Głównym źródłem dochodów miejscowych jest turystyka. Na żyznych nizinach uprawia się zboża i warzywa, w sadach natomiast figi, oliwki i oraz winorośl. Najwyższym szczytem jest góra Dikeos (843 m n.p.m.).

Historia Kos

Wyspa Kos została skolonizowana przez Achajów. Miało to miejsce w II tysiącleciu przed naszą erą. Następnym ludem, który ją zasiedlił byli Dorowie (XI wiek p.n.e). Zorganizowana przez nich Federacja Ateńska odparła dwukrotnie atak Persów. Wyspa dostawała się pod panowanie kolejno Imperium Rzymskiego i Bizantyjskiego. W roku 1302 Kos zajmują Wenecjanie, którzy po 12 latach sprzedają ten wulkaniczny kawałek ziemi Joannitom. W roku 1523 wyspę podbijają Turkowie i utrzymują swoje panowanie na niej przez blisko 400 lat. 1912 rok to początek panowania Włochów. Lata 1943 – 1945 to rządy Niemców. Po roku 1947 Kos ponownie staje się częścią Grecji.

Atrakcje turystyczne

Większość najważniejszych zabytków znajduje się w stolicy wyspy. Znajdziemy tutaj budowle z niemal każdej epoki historycznej. Obok antycznych ruin (akropol, stadion, amfiteatr, świątynia Afrodyty, łaźnie i odeon) zwiedzimy średniowieczne kościoły i twierdze Joannitów z XIV wieku. Nie brakuje także śladu bytności Wenecjan i Turków. Jednak największą atrakcją jest Asklepion. To starożytne centrum medyczne zlokalizowane jest w pobliżu miasta Kos. Powstało około III wieku p.n.e. po śmierci słynnego greckiego lekarza Hipokratesa i poświęcone ono było bogu medycyny i zdrowia – Asklepiosowi. Według naukowców znajdował się tam pierwszy na świecie szpital. Jego lekarze byli jednocześnie kapłanami. Uważany za ojca medycyny i urodzony na Kos Hipokrates posiada w centrum stolicy swoje drzewo. Jest to platan zwany – „Drzewem Hipokratesa”. Według tradycji nauczał on w jego cieniu swoich studentów. To nie jedyny jego ślad na wyspie. W mieście znajduję się także Muzeum Hipokratesa oraz Międzynarodowy Instytut jego imienia.

Wśród pozostałych miejsc wartych uwagi należy wspomnieć o Kardamenie. Jest to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na wyspie. Restauracje, tawerny i bary w otoczeniu malowniczego portu i pięknej promenady nadają temu miejscu wyjątkowego klimatu. Piękne plaże znajdziemy za to miejscowości Marmari. Bardzo szeroka i piaszczyta – idealna dla uprawiania sportów wodnych takich jak nurkowania, żeglarstwa oraz windsurfingu i kitesurfingu. Malownicze widoki na całą wyspę znajdziemy w wiosce Zia. Ulokowana jest ona pośród lasów na zboczu góry Dikeos.

Kultura

W lipcu i sierpniu odbywa się w mieście Kos Festiwal Hipokratesa. Towarzyszy temu wiele koncertów, przedstawień teatralnych oraz pokazów tańca ludowego i wystaw sztuki. Z kolei 24 sierpnia odbywa się słynny Festiwal Miodu. W jego trakcie można spróbować lokalnych delicji przygotowywanych w oparciu o przysmak nie niedźwiadków. Stolica wyspy to także bardzo liczne lokale muzyczne. Grecy to melomanii, będąc tam warto wstąpić do takiego miejsca i poczuć klimat Kos popijając kalenadę – słynny napój cynamonowy.

Komunikacja

W pobliżu stolicy znajduje się międzynarodowy port lotniczy Kos „Hipokrates”. Do miasta dotrzemy autobusem. Koszt biletu to 3,20 euro z lotniska i 4,40 euro z kierunku przeciwnego. Ceny pozostałych autobusów oscylują w granicach 2 euro. Na wyspę dotrzemy również licznymi promami morskimi kursującymi pomiędzy samymi archipelagami jak Grecją kontynentalną. Rejs na Rodos trwa około 3,5h i kosztuje 22 euro. Na Leros popłyniemy za 13 euro. Ciekawostką jest to, że przewożenie rowerów jest darmowe. Po Kos (z racji niewielkich rozmiarów) warto rozważyć poruszanie się właśnie rowerem. Wypożyczenie za dzień to koszt już od 4 euro, tygodniowo wzrasta on do 24 – 90 euro. Alternatywą jest skuter. Cena za dzień to od 15 do 35 euro, tydzień to już 90 – 210 euro. Ci, którzy preferują samochody muszą liczyć się z kosztem 20 – 30 euro za dobę.

Dlaczego Kos?

To, co wyróżnia niewielką wulkaniczną wyspę Kos spośród innych greckich wysp, to mała liczba turystów, pustawe drogi, wytchnienie od codziennego zgiełku i tłumów. Spotkamy to zarówno na plażach jak i w miasteczkach. Przybywając tutaj, naprawdę można się wyciszyć, odpocząć i zrelaksować. Kos to także prawdziwy raj dla miłośników surfingukitesurfingu i innych sportów wodnych. Wyspa ta jest doskonałą propozycją i alternatywą zarówno dla osób aktywnych, jak i ceniących sobie ciszę, spokój i kameralność. Liczne hotele zapewniają komfortowe schronienie każdemu. Ceny kształtują się już od około 1 300 złotych za 7 dni od głowy.