Wyspy Kanaryjskie – Hawaje Europy

0
161
Rate this post

Wyspy Kanaryjskie to archipelag górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego, położonych na Oceanie Atlantyckim, terytorialnie przynależnych do Hiszpanii. W skład archipelagu wchodzi siedem większych wysp oraz sześć mniejszych. W starożytności, Platon nie bez powodu nazywał je „Wyspami Szczęśliwymi”, ponieważ piaszczyste plaże przechodzące w jasną i klarowną wodę w połączeniu z wszechobecnymi palmami, przyjacielskimi ludźmi oraz wspaniałymi terenami górzystymi potrafią przyprawić o prawdziwy uśmiech na twarzy. Sześć głównych wysp mocno różni się od siebie, dlatego warto zwiedzić każdą aby poznać jej osobisty urok.

Aby aktywnie wypocząć, należy obrać za cel Fuerteventura, szczególnie umiłowaną przez sportowców – z uwagi na piękne plaże oraz silny wiatr, dzięki któremu uprawianie windsurfingu, kitesurfingu staje się prawdziwą frajdą. Plaże ciągną się kilometrami, zaś przejrzysta woda oraz bogata podwodna fauna i flora ściągają tam również maniaków nurkowania. Możemy zatem wziąć udział w kursie nurkowania i poznać środowisko wyspy od nieco innej strony.

Na beztroski wypoczynek z dala od zgiełku cywilizacji warto wybrać się na La Palmę, gdzie panuje prawdziwie spokojny i beztroski klimat, ponieważ przybywa tam znacznie mniej turystów niż na pozostałe wyspy. Życie płynie wolniej, krajobrazy, w których przeplatają się lasy i góry urzekają swoim wdziękiem – nic tylko korzystać z dobrodziejstw natury! Wyspa słynie z plantacji jedwabiu i bananów, które w połączeniu z białymi domkami w sennych miasteczkach kreują obraz fantastycznie naturalnych scenerii. Będąc na La Isla Bonita (pięknej wyspie, jak mówią o niej, jej mieszkańcy) grzechem jest nie skosztować lokalnej kuchni w postaci Papas arrugadas, czyli dania z solonych ziemniaków, rybnych dań – Mojo verde a na deser słodzone migdały popijane hiszpańską kawą.

Jeżeli marzy nam się zwiedzanie, najlepszym kierunkiem jest Teneryfa, będąca największą i najludniejszą wyspą z całego archipelagu. Wyspa, na której wakacje trwają cały rok a atrakcji jest absolutnie pod dostatkiem bywa nazywana kontynentem w miniaturze ze względu na przeplatające się na niej typy krajobrazu i kilka stref klimatycznych. To właśnie tam można natrafić na dwa obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO: wulkan Teide oraz zabytkowe miasto La Laguna. Pomimo iż znaczna część uroku wyspy tkwi w jej przepięknym krajobrazie, to warto także wybrać się do miasta Candelaria, będącym miejscem popularnych pielgrzymek do Sanktuarium Matki Boskiej z Candelaria, czyli patronki Wysp Kanaryjskich.

Wybierając się na rodzinne wakacje, za cel należy obrać Gran Canarię kuszącą niekończącymi się wydmami usypanymi ze złotego piasku, górskimi szlakami, malowniczymi dolinami oraz uroczymi miasteczkami schowanymi między górami. Z łatwością znajdziemy tutaj hotel, który spełni nawet najbardziej wygórowane wymagania. Na Gran Canarii znajduje się także wiele ciekawych miast jak: Maspalomas, Playa del Inglés czy San Agustin, których atrakcje zapewnią nam świetny czas. Wyspa jednak znana jest przede wszystkim z osiedli jaskiniowych Artenata i Guayadeque, w których do dziś mieszkają ludzie w jaskiniach przerobionych na mieszkania, warto więc poświęcić chwilę podczas wyjazdu aby je odwiedzić.

Wyspy Kanaryjskie nie bez powodu uznawane są za Hawaje Europy – ponieważ wcale nie są gorsze niż amerykańskie plaże a do tego ich różnorodność z pewnością zachwyci nawet najbardziej wymagających maniaków wypoczynku.