Malownicze góry i piękne jeziora, zamki i intrygująca historia: warto odwiedzić Szkocję. Dla tych, którzy wybierają się tam po raz pierwszy – kilka podpowiedzi.
Wakacje w Szkocji mogą albo potwierdzić stereotypy na temat tego kraju (tj. dumni górale, którzy żyją historią) albo je obalić (bo w końcu to świetnie urządzony kraj). Być może uda się zobaczyć coś, dzięki czemu uda się zobaczyć Szkocję w zupełnie nowym świetle? Niezależnie od tego, co się wydarzy – warto się tam wybrać. Oto garść konkretów dla początkujących.
Samolotem do Szkocji: najszybciej, najtaniej
Najlepszym sposobem jest oczywiście samolot. Dlaczego oczywiście? Bo z Katowic jest do Edynburga ponad 2,2 tys. km. Z Warszawy jeszcze dalej. Po drodze trzeba też przekroczyć Kanał Le Manche. Wyprawa na dwa albo trzy dni.
Samolotem natomiast leci się do Szkocji dwie godziny. Nawet, jeśli doliczyć czas potrzebny na odprawę, wyjdzie kilka razy szybciej niż autem.
Loty do Szkocji oferują trzy linie lotnicze. Do Edynburga latają Ryanair i Easy Jet. Pierwszy z Gdańska, Poznania i Krakowa, drugi z Katowic. W przypadku Ryanair bilety kosztują około 400 zł w obie strony (chyba, że trafi się promocja). Easyjet jest znacznie droższy.
Można też lecieć do Glasgow – Wizzair. Loty odbywają się między największym miastem w Szkocji a Gdańskiem, Katowicami, Poznaniem i Warszawą (Okęciem). Ceny od 300 zł w górę, w obie strony.
Transport w Szkocji: kilka opcji do wyboru
Komu uda się dotrzeć do Szkocji autem, ma problem z głowy. Musi tylko pamiętać o tym, że jeździ się tam po lewej stronie (przejazd przez Anglię powinien wystarczyć za naukę). Kto leci samolotem, może samochód wynająć. Najtańsze wypożyczalnie kosztuje około 23 funtów za dobę. Litr benzyny w Szkocji to z kolei wydatek rzędu 1,3 funta.
Można też poruszać się koleją. Tak, jak w innych częściach Wielkiej Brytanii, także w Szkocji poszczególne linie obsługiwane są przez różne firmy. Największą jest First ScotRail, która działa na większości linii w Szkocji. Bilet z Edynburga do Aberdeen kosztuje od 11,3 funta do nawet 76 funtów (w pierwszej klasie, bez rezerwacji ale z zapewnionym miejscem). Opłaca się kupować wcześniej, przez internet. Czas podróży to 2,5 godziny (a odległość: 240 km).
Najtańszym sposobem przemieszczania się w Szkocji jest autobus. Jest to jednak także sposób najwolniejszy i najmniej wygodny. Zasadniczo linie obsługują dwie linie: Citylink i Megabus. Pierwsza jest droższa, druga przypomina naszego Polskiegobusa. Przykładowo, przejazd na trasie z Edynburga do Aberdeen może kosztować… funta (podróż trwa trzy godziny i zaczyna się o 6 rano). Uwaga: w Megabus można rezerwować bilety jedynie online.
Na dalekiej północy, w regionie Highlands działa natomiast Postbus, operator obsługiwany przez Royal Mail. Bilety kosztują od 2 do 5 funtów, autobusy jeżdżą rzadko. Zważywszy na okolicę jest to jednak jedynie zaletą.
Atrakcje Szkocji: zamki, pałace i krajobrazy
Przed każdym wyjazdem dobrze jest zrobić dobry plan. Co zwiedzać w Szkocji? Do wyboru są zamki i pałace, ale też dzikie krajobrazy. Wybraliśmy kilka najciekawszych miejsc.
Zamek Stirling – wielkie zwycięstwo
To jeden z największych zamków w Szkocji. Położony 40 mil na północny zachód od Edynburga związany jest z legendą Williama Wallace’a i jego zwycięstwa nad Anglikami w 1297 roku. Zamek stoi dumnie na wzgórzu, rozciąga się z niego fantastyczny widok na wiele mil.
Wioska Skara Brae – zanim Szkocja stała się Szkocją
Jedno z najlepiej zachowanych siedlisk prehistorycznych w Europie. Wioska sprzed 5 tys. lat leżała nad jeziorem, teraz przekształcona w skansen archeologiczny. Świetne miejsce, żeby zobaczyć, jak żyli ludzie w czasach Stonehenge. Uwaga: wieś leży już na Orkadach.
Pałac Linlithgow – romantyczne ruiny
Zbudowany dla nieszczęsnej Marii Królowej Szkotów charakteryzuje się wysokimi wieżami i widokiem na jezioro.
Jezioro Loch Ness – nie tylko potwór
Wiadomo – potwór. Ale też jedno z najbardziej malowniczych jezior w Szkocji a może i w Europie. Ma 132 metry głębokości i ponad 36 km długości. Nad brzegiem wznoszą się ruiny jednego z największych szkockich zamków – Urquhart Castle.
Glencoe – dolina jakich mało
Dolina, której krajobrazy mogą uchodzić za pocztówkowe. Wewnątrz doliny leży jezioro Loch Leven. Wokół niej rozciągają się zbocza góry o nazwie Trzy Siostry. Wokół doliny prowadzi wiele szlaków wędrówkowych.
Isle of Skye – wybrzeże, które robi wrażenie
Choć jest wyspą, można się na nią dostać promem. Wysokie góry, piaszczyste plaże i smagane wiatrem wrzosowiska tworzą prawdziwie szkocką scenerię. To także jedno z najciekawszych wybrzeży w całej Wielkiej Brytanii.
Edynburg – piękna stolica
Jest oczywiście i Edynburg, szkocka stolica. Jedno z najpiękniejszych miast w Europie, o którym już pisaliśmy. Warto zobaczyć Royal Mile, odwiedzić zamek i Holyrood Palace. Kto wie, czy już wkrótce Edynburg nie zostanie kolejną stolicą? O Edynburgu przeczytacie więcej w poświęconym temu miastu artykule.