Alanya: kurort w sercu Riwiery Tureckiej

0
47
Rate this post

W Turcji jest taniej niż w Europie, a interesujących miejsc do odwiedzenia jest sporo. Co warto zobaczyć i co trzeba wiedzieć planując urlop w Alanyi?

Turcja, obok Egiptu,  jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów w trakcie wakacyjnego urlopu. Pobyt tutaj jest znacznie tańszy niż w europejskich kurortach. Miejscem niezwykle popularnym wśród turystów jest Alanya, miasto nad Morzem Śródziemnym.

Jak się tu dostać?

Alanya, kurort znajdujący się w środkowej części Riwiery Tureckiej, nie ma swojego lotniska. Trzeba dolecieć do oddalonej o 130 km Antaly. Obecnie przez cały rok można dostać się do tego tureckiego portu lotniczego za przyzwoite pieniądze. Z Polski latają między innymi linie Turkish Airlines, koszt biletu w jedną stronę to ok 700 zł. Można także skorzystać z połączeń, jakie oferuje Lufthansa (to koszt ok. 900 zł w jedną stronę) jak i LOT (najdroższy – cena ok. 1400 zł w jedną stronę). W sezonie, od maja do września, można także skorzystać z lotów czarterowych, zdecydowanie najtańszych – koszt ok. 500 zł w jedną stronę.

Z lotniska w Antalyi do Alanyi najlepiej dojechać autobusem. Dworzec autobusowy (po turecku otogar) znajduje się blisko portu lotniczego. W zależności na jakiego przewoźnika trafimy cena waha się od 10 do 60 euro. Można skorzystać z miejscowych dolmuszy (polskich busów), tu cena jest niższa bo zaczyna się od 6 euro.

Na lotnisku są także taksówki. To jeden z droższych środków transportu w Turcji. Koszt kursu do Alanyi to ok. 60 euro za jazdę samochodem osobowym (płatne za auto) i ok. 85 euro za minivana.

Komunikacja na miejscu

Na miejscu zdecydowanie najwygodniejszym i najtańszym środkiem komunikacji są dolmusze. Koszt kursu niezależnie od odległości na terenie Alanyi to ok. 2 liry tureckie (ok. 4 zł). Dolmusze zatrzymują się na przystankach i na każde żądanie. Kierowcy są niezwykle życzliwi, gdy powiem im się nazwę hotelu, zatrzymają się w jego okolicy.

Gdy chcemy poznać miasto na własną rękę, można wypożyczyć samochód – koszt ok. 30 euro za dobę, bądź tańszy skuter, którego cena waha się od 15 do 30 euro. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że paliwo w Turcji to tanich nie należy, cena za litr przekracza już 7zł (3,5 TL). Nie bez znaczenia jest także, że jazda drogami publicznymi to wyzwanie, zdecydowanie coś dla ludzi o mocnych nerwach i dużej czujności, gdyż miejscowi z ogólnoświatowych przepisów korzystają tylko, gdy im to pasuje i w danym momencie usprawnia jazdę. Szczególnie należy uważać na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną. Mają skłonność do ignorowania czerwonego światła.

Innym rozwiązaniem, znacznie bezpieczniejszym, choć nieco trudniejszym w sezonie letnim jest korzystanie z roweru. Koszt wypożyczenia to ok. 5 euro. Należy jednak pamiętać, że jazda na rowerze w upalne dni, może być prawdziwym wyzwaniem. Pod ręką warto mieć wodę. Ścieżek rowerowych w mieście jednak nie brakuje.

Atrakcje w Alany i okolicy

Antalya jest niezwykle urokliwie położona. Z jednej strony są wody Morza Śródziemnego, z drugiej góry, z górą Taurus na czele. Piękny widok na zatokę i miasto roztacza się z ruin twierdzy Alanya Kalesi. Warto się tutaj wybrać pod wieczór i pospacerować po ruinach przy zachodzie słońca. Trzeba jednak zacząć zwiedzanie najpóźniej ok. godziny 18, nim wejście zostanie zamknięcie. Koszt biletu wstępu to 10 TL (ok. 20 zł). Są to ruiny średniowiecznego zamku, którzy przez wieki bronił się przed najazdami i długo nie był zdobyty. Poniżej w porcie zobaczyć można Czerwoną Wieżę. Właśnie w porcie w nocy tętni życie za sprawą otwartych tutaj dyskotek i nocnych lokali.

Na uwagę nie tylko dla osób nastawionych na wypoczynek i leniuchowanie zasługuje Plaża Kleopatry, znajdująca się blisko centrum miasta. Plaża ta jest szeroka, wypełniona miękkim, złocistym piaskiem. Nieopodal niej znajduje się urokliwy park, w którym można odpocząć przy fontannie.

Osoby lubiące wrażenia mogą wybrać się na wycieczkę w ramach spływu raftingowego na rzece Köprüçay. Koszt takiej wyprawy zaczyna się od ok. 15 euro. To wycieczka całodniowa, warto upewnić się, czy będziemy mieć zapewniony posiłek w trakcie jej trwania. Mocne wrażenia zapewnione są na początku sezonu, kiedy rzeka cechuje się wysokim stanem wody, ale i gdy jest jej mniej, jest to przyjemna przygoda. Mocnych wrażeń przez cały sezon zapewnia temperatura tej górskiej rzeki, jest znacząco niższa od temperatury powietrza.

Wypady po okolicy

Jak już wspominaliśmy, samodzielne przemieszczanie się samochodem jest ryzykowne, ale aby poznać urokliwe miejsca niedaleko Alanyi, warto wybrać się na organizowane wycieczki. Na miejscu funkcjonują polskie biura podróży. To wariant bardzo dobry ale turystów, którzy nie władają biegle po angielsku, niemiecku czy rosyjsku. Osobiście polecamy tureckie agencje turystyczne, są tańsze niż polskie a w żaden sposób nie tracimy na jakości. Bardzo często pracownicy mają opanowane podstawy języka polskiego. Można umówić się na wyjazdy typowo rozrywkowe jak jeep safari, wieczór turecki, czy oglądanie miejscowych jaskiń z pokładu statku, jak i bardziej o charakterze zwiedzającym do Aspendos, by podziwiać ruiny amfiteatru, do Kremer, do Kapadocji, czy na Pamukkale.

W Turcji praktykowana jest kultura targowania się, dotyczy to także wycieczek. Jeśli jesteśmy zdecydowani na większą ilość wyjazdów, warto negocjować niższą cenę. Dobra agencja zapewni nam transport spod hotelu, w przypadku dalszych wypraw, na przykład na Pamukkale, powinna także zorganizować nam posiłek. Na każdym kroku oczekuje się od turystów napiwków. Warto o tym pamiętać i zostawić kierowcy, kelnerowi czy sprzątaczce w hotelu choć euro czy dolara.

Co jeszcze warto wiedzieć

Będąc w Turcji, na początku pobytu, dobrze jest zafundować sobie kilka godzin w miejscowym hammanie. Zostaniemy tam poddani zabiegom pielęgnacyjnym, oczyszczającym i relaksacyjnym. Później dłużej będziemy mogli cieszyć się turecką opalenizną. Koszt wizyty to ok. 10 euro. Czas trwania zabiegów to ok. 3 godziny. Lepiej umawiać się na wyjazd w godzinach przedpołudniowych.

Alanya jak na kurort turystyczny tętni życiem cały czas. Sklepy i bazary otwarte są nawet do północy. Większość agencji turystycznych, które usytuowane są niemal jednak obok drugiej, wycieczki wykupić można do godziny 22 a nawet 23. Życie nocne kończy się nad ranem, na ogół około 3-4 godziny. Miejscowi z każdym rokiem coraz lepiej radzą sobie z językiem polskim, zagadując do turystów i wtrącając się czasem do rozmowy.