Wiza do Turcji

0
69
Rate this post

Sprawa wizy do Turcji dla obywateli Polski to dosyć złożona kwestia. Kwestią podstawową do zdefiniowania jest cel pobytu. Jeśli jest to wypoczynek lub sprawa biznesowa to musimy zaopatrzyć się w wizę turystyczną. Jest ona ważna przez 180 dni i upoważni łącznie do okresu 90 dni pobytu na terenie Turcji. Jest ona wielokrotnego użytku. Wszelkie pozostałe cele pobytu wymagają zakupu innej wizy. Aby otrzymać jakąkolwiek wizę należy posiadać ważny paszport i to przez 6 miesięcy od momentu wjazdu do Turcji.

W jaki sposób możemy otrzymać wizę turecką? Obecnie odbywa się to na 4 sposoby:

1. Wiza drogą elektroniczą czyli E-wiza

Wchodzimy na odpowiednią stronę internetową (od niedawna dostępną także w języku polskim) – https://www.evisa.gov.tr/pl/ i musimy wypełnić formularz. Następnie dokonujemy wpłaty drogą elektroniczną w wysokości 15 euro lub 20 dolarów amerykańskich i drukujemy kwit. Należy go bezwzględnie mieć ze sobą podczas przekraczania granicy tureckiej.

2. Tradycyjna droga – konsulat

Wymaga to od nas podróży do Konsulatu Ambasady Republiki Tureckiej w Warszawie. Poza kosztem dotarcia musimy mieć przy sobie 252 złote na samą wizę.

3. Wiza na lotnisku

Po wylądowaniu na terytorium Turcji musimy udać się do specjalnego kiosku na obszarze portu lotniczego danego miasta. Tam za pomocą kart płatniczych lub kredytowych kupujemy wizę w cenie 25 euro lub 30 dolarów amerykańskich.

4. Biuro podróży

W momencie kupowania wycieczki mamy możliwość automatycznego zakupu wizy. Jest to koszt około 80 złotych. Nie wszystkie biura podróży prowadzą taką usługę. Trzeba pytać na miejscu. Wiadomo, że doświadczymy takiego udogodnienia między innymi w Rainbow Tours i Neckermannie.

Tak prezentuję się kwestia wizy do Turcji dla obywatela polskiego. Mamy wiele możliwości i opcji. Tylko od nas zależy, która będzie najwygodniejsza i najatrakcyjniejsza dla nas i na którą się ostatecznie zdeycdujemy.