Paryż – Disneyland i inne atrakcje dla dzieci

0
219
Rate this post

Wakacje z dziećmi wymagają zupełnie innego podejścia. Zamiast muzeów – place zabaw. Zamiast spacerów – karuzele. Oto zestaw atrakcji, które warto włączyć do programu rodzinnej wizyty w Paryżu.

Trudno oczekiwać, że dzieci będą zainteresowane zbiorami malarstwa w Luwrze czy Orsay jak ich rodzice. Kto wybiera się do Paryża z rodziną, musi zaplanować wyprawę w taki sposób, aby zaspokoić oczekiwania najmłodszych jej członków. Wybraliśmy kilka wartych uwagi miejsc, które warto do programu włączyć.

Disneyland Paris – nie traci blasku

Czy ktoś twierdzi, że wyprawa do Disneylandu jest już passe? Nikt – i bardzo dobrze. Kiedy się ma lat kilka a często i kilkanaście, park rozrywki sygnowany nazwiskiem wielkiego animatora to jedno z miejsc oznaczonych jako must-see. Wyprawa do Paryża powinna więc obejmować także wizytę w tamtejszym Disneylandzie (znanym jako Disney Resort Paris).

Całość składa się z dwóch części. Pierwsza to park rozrywki, druga – studia Walta Disneya. W każdej można posmakować nieco innego rodzaju zabawy.

Park rozrywki to na przykład kolejki górskie – rollercoastery. Mamy więc kolejkę Indiany Jones’a i Piratów z Karaibów w Adventureland. Jest Space Mountain czyli rollercoaster kosmiczny. No i Big Thunder Mountain, kolejka górnicza, która prowadzi między skalistymi wzgórzami znajdującymi się na jeziorze.

Kto lubi się bać, może odwiedzić dom strachów z XIX wieku – Phantom Manor. A kto woli bardziej tkliwe przeżycia – Zamek Śpiącej Królewny.

W studiach warto odwiedzić AniMagieue i CineMagique. To sztuki sceniczne, w których występują najbardziej znane z postaci Disneya: Kaczor Donald, Myszka Mickey i inni.

Jak dojechać do Disneylandu w Paryżu?

Można skorzystać z autobusu Disneyland Paris Express. Odjazdy codziennie rano z Gare du Nord o 8:30, sprzed Opery o 8:40 i stacji Chatelet o 9:00. Przyjazd do Disneylandu około 10:00, w zależności od natężenia ruchu i korków. Bilety na autobus są łączone z wejściówkami do parku, można je także kupić w niektórych hotelach i w Port de Suffren koło Wieży Eiffle’a.

Alternatywą jest RER czyli szybka kolejka miejska, linia A (czerwona). Należy wsiąść w pociąg w stronę Marne-la-Vallée. Stacja początkowa to Charles de Gaulle Etoile. Stacja końcowa – Marne-la-Vallée — Chessy skąd trzeba do parku dojść (10 minut spacerem). Cena przejazdu to 7,6 euro lub 3,8 euro dla dzieci poniżej 10 roku życia. Podróż trwa około 45 minut.

Wejściówki do Eurodisneylandu

Najtańsze, jednodniowe bilety do parku i studia Disneya, poza sezonem, kosztują 60 euro. W sezonie trzeba zapłacić 70 euro. Z transportem z Paryża i z powrotem: 99 euro. Dla dzieci odpowiednio: 54, 64 i 80 euro.

Muzeum historii naturalnej

Owszem, ktoś może powiedzieć: mało paryska ta atrakcja. Być może jest w tym trochę racji. Rzecz w tym, że dla dzieci taki argument nie ma znaczenia. O ile niektóre zabytki mogą je zainteresować, to jednak od czasu do czasu potrzebować będą innych bodźców.

Muzeum Historii Naturalnej może ich dostarczyć. Można tu obaczyć różne zwierzęta występujące na ziemi w przeszłości. Są szkielety dinozaurów i repliki wielkich gadów. Galeria Ewolucji pokazuje dawną wystawę królewską wypchanych zwierząt z całego świata. Są słonie, żyrafy i inne. Jest też wielki wieloryb wiszący nad ziemią.

W Galerii dziecięcej można wybrać się na polowanie na skarby dla dzieci od 6 do 12 lat.

Można poznać zróżnicowanie świata zwierząt i najdziwniejsze okazy z całego świata (jak dodo). Dzieci uczą się też, jak ważna jest ochrona ginących gatunków.

Wejściówki: dwudniowy bilet do wszystkich galerii – 25 euro, dzieci poniżej 6 roku życia za darmo. Do galerii ewolucji – 9 euro, do paleontologicznej i anatomii – 7 euro.

Muzeum Czekolady

O ile historia naturalna może być mało francuska, to już z czekoladą jest inaczej. I nie chodzi tylko o pain au chocolate, ale w ogóle o wszystko, co się z tym słodyczem wiążę.

W muzeum znajduje się ponad tysiąc eksponatów z całego świata. Są oczywiście czekoladowe zabytki związane z kulturami Majów i Azteków. Są pierwsze produkty znane Europejczykom. Są wreszcie genialne wyroby przemysłowe z XIX wieku. No i część poświęcona czekoladzie współczesnej.

Co ważne, w muzeum można także zobaczyć, jak się czekoladę robi. Zajrzeć za kulisy i podpatrzeć sposoby produkcji.

Wejściówki kosztują 9,5 euro, dzieci od 6 do 12 lat płacą 6,5 euro a młodsze wchodzą za darmo. Uwaga: można wybrać opcję dodatkową – za 3 euro wypić można prawdziwą gorącą czekoladę na zakończenie wizyty.

Ogrody luksemburskie

Jeśli pogoda dopisze, warto wybrać się do parku. W zasadzie w Paryżu większość takich miejsc warta jest uwagi (np. fantastyczny Park Monceau). Ogrody Luksemburskie są jednak najlepszym wyborem dla rodziców z dziećmi.

Za niewielką opłatą można tam korzystać z wielkiego placu zabaw. Jest staroświecka paryska karuzela i teatr marionetek (spektakle o 2:30, 3:30 i 4:30 w lecie). Są miniaturowe łódki w fontannie i całe mnóstwo ścieżek do chodzenia.

Wieża Eiffle’a i karuzela

Wiadomo – każdy chce wjechać na wieżę Eiffela, także dzieci. Bilety kosztują 15,5 euro w przypadku dorosłych, 13,5 euro w przypadku młodzieży w wieku 12-24 lata i 11 euro dla dzieci od 4 do 11 roku życia. Młodsze wchodzą za darmo.

Także dookoła Wieży jest co robić. Na Polach Marsowych jest karuzela, która pojawiała się w różnych filmach, są inne atrakcje, w tym plac zabaw. Warto wybrać się na naleśniki do kawiarni przy Allée Adrienne Lecouvreur La Bombonniere de Marie.