Co zabrać do Chorwacji?

0
41
Rate this post

Wymarzony urlop w Chorwacji warto zaplanować we wszystkich szczegółach. Zastanawiamy się co zabrać, żeby mieć ze sobą wszystko co będzie potrzebne oraz to co przyda się w sytuacjach, które mogą nas zaskoczyć.

Po pierwsze dokumenty

Przygotowania zaczynamy od skompletowania dokumentów. Granicę przekraczamy na podstawie dowodu osobistego, jednak warto też zabrać ze sobą paszport. Często tylko na podstawie paszportu można skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej, a także z niektórych usług bankowych czy pocztowych. Pamiętajmy też o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą wyrabia się nieodpłatnie w oddziałach NFZ. Warto też pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu turystycznym oraz, jeśli w podróż wybieramy się samochodem, wykupić AC/OC i Assistance.

Zadbajmy o samochód

Przed wyjazdem, obowiązkowo sprawdźmy stan techniczny naszego auta, aby uniknąć jakiegoś zaskoczenia na trasie. Zabieramy ze sobą takie akcesoria jak: linkę holowniczą, kamizelki odblaskowe, zapasowe żarówki, lewarek, latarkę, komplet kluczy do ewentualnej zmiany koła, no i oczywiście sprawdzamy stan koła zapasowego, aby nie okazało się, że pół roku wcześniej mieliśmy być w zakładzie wulkanizacyjnym. Warto też zabrać ze sobą wewnętrzną osłonę na przednią szybę, aby ograniczyć zbyt duże nagrzewanie się pojazdu w czasie postoju.

Bagaż podstawowy

Standardowo pakujemy letnie ubrania, stroje kąpielowe, ciepły sweter, dres, kurtkę przeciwdeszczową i wygodne obuwie. Bardzo ważne są też specjalne buty, których będziemy używać wchodząc do wody. Dno Adriatyku często jest kamieniste, czasami przechadzają się po nim jeżowce, a spotkanie naszych stóp z nimi może być bardzo bolesne. W związku z tym zabieramy ze sobą obuwie z grubą podeszwą przeznaczone do kąpieli morskich.

Jadąc na wypoczynek do Chorwacji, będziemy spędzać mnóstwo czasu na plaży i w wodzie. Niezbędne jest więc zabranie ze sobą kremów i balsamów z filtrami UV oraz okularów przeciwsłonecznych. Przyda się również nakrycie głowy w formie chusty czy kapelusza. Jeśli wybieramy się na urlop z dziećmi, to koniecznie musimy zadbać o ich ochronę przed silnym, chorwackim słońcem.

Wody Adriatyku kryją w sobie niespotykane u nas formy fauny i flory, warto więc mieć przy sobie okulary do nurkowania, maski i płetwy. Dzieci ucieszą się mogąc korzystać z dmuchanych zabawek do wody, materaców czy piłek.

W Chorwacji może się nam przydać turystyczna apteczka, która powinna być wyposażona w środki przeciwbólowe oraz w preparaty łagodzące poparzenia słoneczne. Dobrze jest mieć ze sobą podstawowe leki na przeziębienie. Zabieramy ze sobą zestaw plastrów i środek przeciw komarom.

Podręczna kuchnia i spiżarnia

Na drogę musimy przygotować prowiant, szczególnie jeśli wybieramy się na urlop razem z dziećmi. Zbyt częste przerwy w podróży wydłużą czas dotarcia nad Adriatyk. Wyjątkowo przydatna może okazać się lodówka turystyczna, szczególnie taka, którą można zasilać poprzez gniazdo zapalniczki samochodowej. Jeżeli wybieramy się na kamping i zamierzamy przyrządzać posiłki we własnym zakresie warto zabrać trochę konserw, dań w proszku, makaronu czy nawet przygotowane wcześniej przetwory w słoikach. Resztę można dokupić na miejscu.

Dodatkowy ekwipunek turysty

W Chorwacji możemy zobaczyć i zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Zabierzmy ze sobą dobry przewodnik turystyczny, aparat fotograficzny i dużą dawkę dobrego humoru. Tak przygotowani do podróży z pewnością przeżyjemy niezapomniane chwile pod błękitnym niebem Chorwacji.

Słowa opisujące artykuł: co zabrać do chorwacji, co ze sobą zabrać do chorwacji, chorwacja co zabrać