Waluta w Bułgarii

0
122
Rate this post

Obowiązującą walutą w Bułgarii jest lew (BGN). Historia tej waluty sięga końca XIX wieku. W roku 1878, w wyniku traktatu berlińskiego przywrócono Księstwo Bułgarskie, a następnie w styczniu 1879 roku powstał Bułgarski Bank Narodowy, który zamienił istniejące w obiegu franki na lewy. To właśnie lew będący narodowym symbolem Bułgarii i jednocześnie herbem państwa, użyczył swojej nazwy walucie. Lwa podzielono tez wówczas na 100 stotinek.

W Bułgarii banknoty występują w wartościach 2, 5, 10, 20, 50 i 100 lewa, natomiast monety 1, 2, 10, 20 i 50 stotinek oraz 1 lew.

Kurs lewa jest sztywno powiązany z kursem euro i wynosi 1 EUR=1,95 BGN. Wyjeżdżając do Bułgarii warto więc zaopatrzyć się w euro i dokonać wymiany na lewa już na miejscu. Pieniądze najlepiej wymieniać w bankach, bo to najbardziej pewne i wiarygodne miejsca. Duża liczba bułgarskich kantorów oferuje również wymianę walut, ale często możemy zostać obsłużeni według jakiegoś nieuczciwego kursu wymiany. Zupełnie nie polecamy wymiany pieniędzy „na ulicy”, to prawie pewna strata całej posiadanej gotówki.

Słowa kluczowe opisujące artykuł: waluta w Bułgarii, Bułgaria waluta, jaka waluta w Bułgarii