Masajowie nazywają tę piękna górę o trzech szczytach Górą Światłości. Inne plemiona upatrywały w niej Górę Złych Duchów. Trzy szczyty składają się na jedną górę pochodzenia wulkanicznego, jedyne miejsce w Afryce gdzie leży śnieg. Uhuru – 5895 m n.p.m.,
Mawenzi – 5150 m n. p. m., Shira – 3940 m n.p.m . składają się na górę, która jest częścią korony ziemi, z klejnotem – Kilimandżaro. Przypuszcza się, że nazwa ta pochodzi od dwóch słów z jednego z systemów porozumiewania się zamieszkałych pobliże plemion; „kilima” – góra i „Injaro” – karawana.
Góra Kilimandżaro jest niezwykłym tworem przyrody. Usytuowana w Tanzanii kusi aby ją zdobyć. Turyści wchodzący na szczyt mogą doświadczyć wszystkich stref klimatycznych. A różnice temperatur są jedną z największych spotykanych na afrykańskim kontynencie. Powoduje to, że w ciągu roku przyjeżdża bardzo wielu turystów, aby doświadczyć czaru Góry Światłości, która jest wygasłym wulkanem.
Stoki góry porasta roślinność, której różnorodność może zachwycić każdego botanika. Zdobywając Kilimandżaro spotykamy roślinność wszystkich stref roślinności. Nic więc dziwnego, że w roku 1973 utworzono Narodowy Park Kilimandżaro mierzący 753 km kwadratowe. W cztery lata później udostępniono park turystom. Wkrótce po tym wpisano Park Kilimandżaro na listę dziedzictwa UNESCO.
Oczywiście nie zabrakło także polskiego akcentu. W roku 1910 Kilimandżaro zdobył pierwszy Polak, Antoni Jakubski.
Kilimandżaro stało się miejscem, które odcisnęło piętno na życiu pobliskich plemion. Niezwykły czar góry sprawił, że kultura Tanzanii jest ściśle związana z Uhuru, Mawezi i Shira. Wulkan Kibo znajduje się na szczycie Uhuru. Jest najwyżej położonym wulkanem w Afryce, chociażby dlatego, że góra Kilimandżaro jest najwyższym szczytem na tym kontynencie.
Pobliże góry zamieszkuje Lud Chagga. Przybył on tutaj uciekając przed wojowniczymi Masajami. Wykopaliska archeologiczne, prowadzone na terenie wygasłego wulkanu udowodniły, że człowiek żył na tym obrzarze już około 2900 lat temu.
Tanzanię, ze względu na porę suchą i deszczową, najlepiej odwiedzić w okresie stycznia i lutego oraz w okolicach sierpnia, września i października. Należy pamiętać o tym aby przed wyjazdem się zaszczepić. Obowiązkowo na żółtą gorączkę. Bez książeczki zdrowia WHO z obowiązującymi szczepieniami możemy zostać nie wpuszczenia do Tanzanii.
Kilimandżaro, góra o trzech szczytach. Odzwierciedla to co jest w Afryce najbardziej urzekającego. Jej dzikość i różnorodność. Piękno wygasłego wulkanu w sercu czarnego kontynentu jest niczym biel sukni panny młodej. Na tę górę mówi się też, że jest to dach Afryki.
Wchodząc na górę należy pamiętać o aklimatyzacji. Kilimandżaro nie jest trudną górą do zdobycia ale może być uciążliwa jeśli ktoś nie jest dostatecznie przygotowany pod względem kondycyjnym. Nie potrzeba wyszukanego sprzętu. Najważniejsze są dobre buty. W czasie podejścia na górę nocuje się w namiotach. Wejście na górę może być życiową przygodą o której nigdy się nie zapomni . Będziemy pamiętać te chwile kiedy staliśmy się jednością z afrykańską naturą.