Nowości:

Cypr – garść informacji komunikacyjnych

Cypr – garść informacji komunikacyjnych

Z każdą wyspą jest tak samo: jedynym szybkim sposobem, żeby się tam dostać, jest samolot. Potem trzeba korzystać albo z komunikacji miejskiej albo wynajmować auto. Nie inaczej jest na Cyprze.

Na Cypr warto wybrać się choćby po to, żeby zobaczyć miejsce, w którym Afrodyta wyszła z wody. Reszta to już klasyka wyjazdów wakacyjnych. Oto garść praktycznych informacji dotyczących komunikacji.

Z południa taniej

Jeżeli chodzi o loty na Cypr, to zdecydowanie uprzywilejowani są mieszkańcy Polski południowej. Na Wyspę Afrodyty latają dwie tanie linie lotnicze: Wizz z Katowic do Larnaki (ceny od około 160 zł w jedną stronę) oraz Ryan z Krakowa do Pafos (120 zł w jedną stronę). Tyle, jeżeli chodzi o niskie ceny.

Za nieco większe pieniądze lecieć można czarterem. Z Warszawy do Larnaki dotrzeć można za około 500-600 zł. W jedną stronę. Mniej więcej tyle samo kosztują bilety w tradycyjnych liniach lotniczych.

LOT lata do Larnaki z Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Warszawy i Wrocławia. Ceny są różne, najtańsze bilety kosztują około 1,1 tys. zł w dwie strony. Trochę droższa jest Lufthansa, która obsługuje loty do Larnaki z Gdańska, Krakowa, Poznania, Rzeszowa i Wrocławia (1,3 tys. zł w obie strony).

Z lotniska w różne miejsca

Dolecieć na wyspę to jedno, dostać się z lotniska w bardziej konkretne miejsce, coś innego. Z Larnaki do Nikozji dojechać można autobusami linii Kapnos Airport Shuttle. Bilety kosztuje 8 euro w jedną stronę, odjazdy mniej więcej co godzinę.

Z Pafos i z Larnaki do Limassol jeździ firma Limassol Airport Express. Odjazdy mniej więcej co 1,5 godziny. Cena biletu: 9 euro w przypadku dorosłych, 4 euro – dla dzieci. Uwaga: z Pafos autobusy jeżdżą rzadziej.

Można także wypożyczyć samochód. Ile to kosztuje? O tym pisaliśmy we wcześniejszym tekście, porównując koszta takiej usługi w różnych krajach śródziemnomorskich.

Komunikacja miejsca i pozamiejska

Począwszy od 2006 roku transport publiczny na Cyprze jest sukcesywnie udoskonalany. Pojawiają się nowe linie, lepsze autobusy i częstsze połączenia. Dobrze dla odwiedzających. Rozkłady i schematy połączeń znaleźć można w specjalnym serwisie.

Ile kosztują przejazdy autobusami komunikacji publicznej na Cyprze? W miastach od 1 euro w przypadku biletów dziennych po 13 euro za tygodniówki. Dzieci płacą połowę, a te do 12 roku życia podróżują za darmo.

Ceny za przejazd między miastami są wyższe. Przejazd z Nikozji do Larnaki kosztuje 3 euro w jedną stronę, do Pafos – pięć euro. Można też kupić tygodniówkę na wszystkie linie za 50 euro.

W Nikozji do dyspozycji turystów jest także system Bike in Action. To sieć wypożyczalni rowerów, na których można przemieszczać się po mieście. Punkty znajdują się w różnych częściach aglomeracji: Agios Dometios, Dali czy Latsia.