Nowości:

Bułgaria – słoneczny brzeg Bałkanów

Bułgaria – słoneczny brzeg Bałkanów

Minęły już czasy kiedy do Bułgarii jeździło się po modne ubrania, okulary przeciwsłoneczne i inne, niedostępne w PRL-u bibeloty. Choć dla pokoleń urodzonych przed 81’ rokiem Bułgaria może przywodzić na myśl podobne, ekonomiczne uwarunkowane wspomnienia, to ich nieodłącznym elementem będą zawsze gorące słońce i przyjazna atmosfera Bałkańskiego wybrzeża.

Obecnie koszt 7-dniowego, organizowanego wyjazdu na Bałkany w ofercie last minute to już nawet 1000 zł w ofercie All Inclusive. Czy warto poczynić podobną inwestycję?

Przede wszystkim Bułgaria oferuje gościom dwa ogromne i najbardziej znane ośrodki turystyczne – Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. Odwiedzają je turyści z całej Europy, w szczególności Niemcy, Brytyjczycy, Skandynawowie i Polacy. Wybrzeże Morza Czarnego słynie ze stabilnej, słonecznej pogody, którą można cieszyć się od początków maja aż do końca września. Złote Piaski to niesamowity koloryt plaż i czystość błękitnego morza. Malownicze krajobrazy tego regionu zapierają dech w piersiach. Miastem większym, tętniącym ulicznym gwarem jest Słoneczny Brzeg, zwany też „Las Vegas wschodniej Europy”. Kilkaset hoteli, niegasnące światła i roztańczone ulice czynią to miasto atrakcyjną bazą dla tych, którzy pragną odnaleźć w nocy niepohamowaną rozrywkę. Dwa powyższe ośrodki dzieli około 100 kilometrów, zatem wybór miejsca pod kątem dalszego zwiedzania jest w obecnych – skomunikowanych warunkach, raczej sprawą marginalną.

Uroczo prezentują się również mniejsze, górskie miejscowości w okolicach Musały (2925 m.n.p.m.) – najwyższego szczytu Półwyspu Bałkańskiego. Zdobywanie góry zajmuje przy dobrych warunkach fizycznych i pogodowych ok. siedmiu godzin. Stamtąd można kontynuować wspinaczkę po masywie Riła.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na jedno miejsce noclegowe, czy też będziemy się przemieszczać, warto w Bułgarii odwiedzić kilka malowniczych zakątków, które wyróżniają kraj na tle Europy.

Dolina Róż położona jest w środkowej części republiki, nazwę zawdzięcza bezkresnym plantacjom kwiatów uprawianych w tym regionie od stuleci. Z płatków zbieranych przez miesiąc, między 4 rano a wschodem słońca wyrabia się słynny na całym świecie olejek różany. Dla uzyskania kilograma wywaru potrzebne jest aż 3 tysiące kilogramów płatków!

Trzy godziny jazdy od Złotych Piasków – w okolicach Iwanowa, znajduje się wyjątkowy na skalę światową zespół XIII-wiecznych cerkwi wykutych w skałach. Na kompleks składa się ok. 40 cerkwi i ponad 300 różnorodnych obiektów sakralnych, które aż do XVIII wieku były zamieszkiwane przez mnichów prawosławnych. Można tam również podziwiać ścienne malowidła sprzed nawet 800 lat.

Czy zatem warto zainwestować kilkaset złotych dla odkrycia Bułgarii? Zdecydowanie tak. Jeśli poszukujesz sprawdzonego, niezbyt kosztownego a przy tym interesującego wypoczynku, Bułgaria jest dla Ciebie!