Nowości:

Waluta w Chorwacji

Waluta w Chorwacji

Obowiązującą walutą w Chorwacji jest kuna chorwacka (HRK).

W historycznym ujęciu, kuna była walutą Niezależnego Państwa Chorwackiego w okresie II wojny światowej, wówczas jedna kuna dzieliła się na 100 banic. Po 1945 roku kunę zastąpiły dinary jugosłowiańskie. Po rozpadzie Jugosławii, na trzy lata pojawił się dinar chorwacki, a w czerwcu 1994 roku ponownie wprowadzono kunę chorwacką, która od tego czasu dzieli się na 100 lip.

Obecnie, w obiegu znajdują się monety o nominałach 1,2, 5, 10, 20 i 50 lip oraz 1, 2, 5 i 25 kun. Na rynku funkcjonują również banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 kun.

W Chorwacji swobodnie możemy korzystać z bankomatów, które dostępne są właściwie w każdym mieście. Na podstawie wszystkich popularnych kart płatniczych Visa i Visa Electron, MasterCard czy EuroCard i Maestro wypłacimy bez problemu gotówkę z bankomatu, a prowizje są niewielkie. Wyjeżdżając do Chorwacji nie opłaca się kupować kun w Polsce. Wygodniej i korzystniej jest zabrać euro i wymienić na miejscu. W wielu miejscowościach wypoczynkowych, w restauracjach, sklepach czy hotelach można płacić bezpośrednio w euro lub w dolarach. Walutę można bez problemu wymieniać w bankach i w wielu chorwackich kantorach.