Ceny we Włoszech

0
113
Rate this post

Włochy. Kto nie marzy o tym, aby kiedyś, śladem Umberta Eco, Szekspira czy innych zachęcających do odwiedzenia tego kraju, wybrać się w podróż do Włoch?. Włochy zresztą są dzień i noc przygotowane na przyjmowanie turystów  z zagranicy. Ceny zatem artykułów i usług są skierowane nie tylko do samych Włochów, ale i do przyjezdnych.

Ceny w sklepach spożywczych

Pierwszą, najważniejszą kwestią, którą należy poruszyć, zanim zaczniemy wymieniać ogólne ceny towarów spożywczych we Włoszech, jest sprawa szanowanego przez Włochów zwyczaju codziennej sjesty tradycyjnie przeżywanej w godzinach od 12.30 do 16.00 (czasami te godziny są nieco przesunięte, np. od 13.00 do 16.30 itd.). Wówczas wszystkie małe sklepy są zamknięte, a Włosi mają przerwę obiadową. Nie dotyczy to natomiast dużych sklepów: supermarketów i hipermarketów.

Jeśli chodzi o ceny towarów spożywczych, to oscylują one w granicach takich jak w Polsce, chociaż są takie artykuły, za które zapłacimy więcej niż w Polsce, są i takie, za które zapłacimy mniej. Droższe może się zdarzyć na przykład mięso, pieczywo, a tańsze makarony czy wina.

Miejscowości typowo turystyczne siłą rzeczy mają ceny wyższe niż inne miejscowości, a to ze względu na duży napływ turystów – sprzedawcy chcą po prostu zarobić i trudno im się dziwić, bo mają ku temu dobre warunki.

Przykładowe ceny podstawowych artykułów spożywczych we Włoszech to:

  • Bagietka – 0,6 euro
  • Chleb – 1,5 – 2 euro
  • Masło – 1,70 euro
  • Woda mineralna 1,5 l – od 0,4 euro
  • Mleko 1 l – 1,5 euro

Cen we Włoszech raczej się nie targuje, chociaż nigdy nie wiadomo, kiedy i komu może się to udać.

Ceny noclegu we Włoszech

Noclegi we Włoszech to sprawa złożona. W zależności od tego, gdzie turysta chce nocować i jakie posiłki chce spożywać (o ile w ogóle chce to robić), koszt się zmienia.

Jeśli interesuje go wyłącznie nocleg, to cena, wiadomo, będzie najniższa. Oscyluje ona między 15 euro a 35 euro. Według rosnącej ceny można uszeregować sposoby zakwaterowania w ten sposób: schroniska młodzieżowe, prywatne kwatery, pensjonaty, domy pielgrzyma, hotele (w zależności od ilości gwiazdek sugerujących wielkość luksusu), campingi. W razie zamawiania dodatkowo posiłków (śniadań, obiadów i kolacji) koszt wzrasta – w najlepszych hotelach nawet do 150 euro za dobę.

Ceny transportu we Włoszech

Sposobów na przemieszczanie się na terenie Włoch jest mnóstwo. Można zdecydować się na samodzielne poruszanie się po kraju na przykład wypożyczonym samochodem, komunikacją miejską, autostopem, autobusem, taksówką lub rowerem.

Autobus jest o tyle niewygodny, że we Włoszech kursuje ich bardzo niewiele. Sami Włosi rzadko podróżują autobusami, być może stąd taka kultura transportu.

Autostop lub wypożyczony samochód jest o tyle wygodny, że nie trzeba do niczego i nikogo się dostosowywać podczas jazdy i samemu dostosowywać się do swoich potrzeb, ale wymaga większej orientacji w terenie i umiejętności korzystania z mapy. To jednak niewielki problem dla doświadczonego turysty.

Rower jest najtańszym środkiem transportu, ale i trasa, jaką możemy nim przejechać jest ograniczona – zaledwie w obrębie miasta, bo jak tu przewozić ze sobą bagaże.

Taksówki we Włoszech są drogie, więc nie jest to do końca opłacalny sposób podróżowania.

Na własnej skórze

Przedstawione ceny we Włoszech są tylko przykładowe. To informacje uogólnione. Aby sprawdzić, jak to naprawdę jest, warto samemu wybrać się do tego kraju i doświadczyć tego na własnej skórze, a następnie podzielić się owymi doświadczeniami z innymi.