Gdy masz plan na Majorkę

0
67
Rate this post

Powiedzmy sobie szczerze – planowane wakacji to nie fizyka kwantowa 😉 Nie trzeba być geniuszem, żeby ogarnąć wakacje bez pomocy biura podróży. Przed naszym wyjazdem stawiamy trzy podstawowe wymagania: chcemy oczywiście wypocząć,  pozwiedzać możliwie dużo a przy tym nie wydać fortuny.
Nie jesteśmy wielkimi podróżnikami (jeszcze 😀 ) ale mamy nadzieję że nasze doświadczenia na przykładzie Majorki pomogą Ci zaplanować swoje wakacje lub natchną do odkrywania świata na własną rękę.

Bilety lotnicze

Całe planowanie wyjazdu zaczęliśmy od wyszukania tanich biletów lotniczych.  Najtrudniejsze w tym wszystkim było ustalenie ze znajomymi składu wyjazdowego. Ponieważ nikt nie potrafił się zdeklarować, nie czekając już dłużej, zaczęliśmy planowanie wyjazdu dwuosobowego.
Oczywiście nie spędziliśmy dni na przeszukiwaniu połączeń lotniczych, tylko skorzystaliśmy z serwisów które robią to za nas, takich jak fly4free czy mlecznepodroze.  Wybór destynacji był w pewnym stopniu pochodną oferty linii lotniczych – na świecie jest tyle pięknych miejsc,  w których nas jeszcze nie było,  że możemy się trochę dostosować do aktualnych cen.

Przewodnik

Na drugi dzień zakupie biletów poleciałam kupić przewodnik po Majorce. Ważne jest by był podręczny i zawierał mapki. Informacje w nim zawarte i tak uzupełnialiśmy wszelaką wiedzą z internetu. Ja najczęściej udaję się do składu taniej książki gdzie można nabyć przewodniki w cenach outletowych. Owszem, są to wydania sprzed kilku lat, ale i tak wszelkie kluczowe informacje, jak godziny otwarć muzeów, ceny biletów czy dostępne zniżki weryfikujemy u źródła, na stronach internetowych rzeczonych atrakcji. Wprawdzie niektóre z nich, nawet przejściu na język angielski, są nadal zadziwiająco hiszpańskie, ale od czego jest tłumacz google ?
Twój przewodnik nie ma dokładnej mapy? Też nic nie szkodzi, tylko pamiętaj aby po wylądowaniu rozejrzeć się na lotnisku. Dodatkowo, skolekcjonowanie lotniskowych ulotek może się popłacić, bo bywa, że wraz z darmowymi mapami załączone są zniżki na różne atrakcje.

Noclegi

Przejrzenie przewodnika skrystalizowało w moim umyśle taki oto ogólny obraz Majorki: na południu i wschodzie ładne plaże, na północy kilka interesujących turystycznie punktów,  a na zachodzie imrezownia. Ponieważ nie jesteśmy królami parkietu i stwierdziliśmy,  że wolimy ładne widoki bardziej niż beach-party,  pominęliśmy w dalszych planach zachodnią część. I tak oto wytypowane zostały rejony noclegowania:
– Palma, żeby zwiedzić miasto
– któraś z miejscowości na południowo-wschodnim wybrzeżu, żeby mieć bazę wypadową na te zachwalane plaże
– i coś na północno-zachodnim krańcu.
Nie jesteś fanem przeprowadzek? Akurat w przypadku Majorki równie dobrze można objechać całą wyspę mieszkając cały pobyt w jednym miejscu. Osobiście uważam jednak takie przesiedlanie się za bardziej ekscytujące. Za każdym razem masz wrażenie, że zaczynasz wakacje od nowa.
Ale. Przejdźmy do konkretów… Jak znaleźć nocleg który nie wyczerpie całego wakacyjnego budżetu?  My korzystamy najczęściej z airbnb.com oraz trivago.pl.

Wskazówka: Aby otrzymać zniżkę 75 zł na pierwszą rezerwację w AirBnB – zarejestruj się za pomocą tej strony.

Komunikacja na wyspie

Podobno sieć autobusów miejski w Palmę i podmiejskich jest dość dobrze rozwinięta ale nie mieliśmy do końca okazji tego sprawdzić. Autobusem jechaliśmy tylko z lotniska do centrum Palmy i z powrotem. Bilet jednorazowy po mieście kosztował 3€ (2014r) płatne u kierowcy po wejściu do autobusu.
Tu można sprawdzić rozkład autobusów miejskich (biało- niebieskich):  a tutaj zaplanować podróż autobusami podmiejskimi (żółto-czerwonymi).
Ponieważ mieliśmy w planach dużo zwiedzania, po szybkiej kalkulacji, zdecydowaliśmy się po dwóch pierwszych nocach w Palmie wrócić do wypożyczalni na lotnisku po samochód.

Wskazówka: Polecamy skorzystać z porównywarki samochodów na wynajem, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę spośród wielu wypożyczalni.

My zdecydowaliśmy się na wypożyczalnię RecordGo, ponieważ miała dość dużo pozytywnych opinii. Warunkiem jest posiadanie karty kredytowej (nie debetowej), na której blokowana jest kaucja. Ewentualnie można wykupić dodatkowy, pełny pakiet ubezpieczenia, jednak my zdecydowaliśmy się na skorzystanie z tańszego ubezpieczenia oferowanego podczas rezerwacji on-line w porównywarce RentalCars.

Wyżywienie

Ceny na Majorce dostosowane są raczej do niemieckiej klienteli. Znaczy to, że w tamtejszych marketach ceny są nieco wyższe niż w Polsce a i w knajpach jest dość drogo. Jeśli więc planujecie mieszkać w hotelu, ekonomicznej będzie wybrać pokój z wyżywieniem. A do jednego z tysięcy barów Tapas i tak zawsze można wyskoczyć wieczorkiem, na kieliszek wina w towarzystwie np. ośmiorniczki.
Jeśli jednak tak jak my rzuciłeś się na pastwę sklepów,  to oczywiście obowiązuje mało zaskakująca zasada, że im większy market tym sensownie że ceny. My większe zakupy robiliśmy w Lidlach, oraz sklepach sieci Mercadona, Eroski i Spar. Gdy zarezerwujesz już nocleg warto przeszperać strony tych sieci, by zorientować się gdzie są najbliższe supermarkety. Kupowanie w małych lokalnych sklepikach oczywiście ma swój urok, może za rogiem jest sklep, gdzie kupisz podstawowe produkty w dwa razy niższych cenach? Zawsze lepiej wiedzieć, chociażby po to by dokonywać świadomych wyborów.

Zwiedzanie

My zawsze staramy się chłonąć ja najwięcej wiedzy przed wyjazdem. Bazą, jak już wspomniałam jest najczęściej przewodnik, służący głownie jaki miejsce na dodatkowe notatki. Polecam wszelkie fora, jak fly4free, gdzie ludzie dzielą cie naprawdę cennymi spostrzeżeniami i rekomendacjami. Po usystematyzowaniu sobie w głowie takiej hurtowni danych zazwyczaj ma się już wyraźny obraz najważniejszych punktów, które są “mustami” w czasie naszej wycieczki. Zaznaczam je czerwonymi kropeczkami na mapie. Inny kolor przeznaczony jest na wszelkie inne atrakcje, takie które warto odwiedzić “po drodze”, lub będziemy mieli nadmiar czasu i energii. Hiszpania jest o tyle miłym krajem, że w przypadku większości atrakcji takich jak muzea, zamki, są pewne dni tygodnia lub godziny gdzie wstęp dla obywateli UE jest darmowy. I co ważne – wcale nie trzeba być studentem, ani mieć 80 lat i podpisu obojga rodziców 😉

W przypadku tak wakacyjnych miejsc jak Majorka, kolejny kolor przeznaczony jest oczywiście na zaznaczanie plaż.

Majorka jest cudną przecudną wyspą i jeśli tyko to możliwe, jeśli np. jesteście zmotoryzowani, zachęcam aby pouprawiać trochę zwiedzania plaż. Są naprawdę różnorodne, malownicze więc może warto poopalać się codziennie w innych okolicznościach przyrody niż skisnąć przy basenie? 😉