Wycieczka w tropiki – o czym pamiętać?
Wycieczka w egzotyczne rejony świata to niezapomniane przeżycie. Jeżeli chcemy, aby po wakacjach pozostały nam wyłącznie miłe wspomnienia, powinniśmy się do nich dobrze przygotować. Zachęcamy do zapoznania się z niezbędnikiem podróżnika? Jadę w tropiki, o czym powinienem pamiętać?
Leki
Opieka medyczna w krajach rozwijających się pozostawia niekiedy wiele do życzenia. Jeżeli nie chcemy, aby na miejscu spotkała nas przykra niespodzianka, warto zadbać o kompleksowe wyposażenie podróżnej apteczki. Obowiązkowe wyposażenie obejmuje:
– woda utleniona w żelu, spirytus, jodyna, plastry z opatrunkiem, gaza opatrunkowa, bandaż zwykły oraz elastyczny – środki opatrunkowe powinny być dobrze zabezpieczone i przewożone wyłącznie w oryginalnych opakowaniach, aby uchronić się przed niewygodnymi pytaniami ze strony celników.
– leki na ukąszenia owadów: środek odstraszający komary, preparat łagodzący oraz wapń, który działa przeciwuczuleniowo.
– leki na gorączkę oraz na przeziębienie. Różnica temperatur między klimatyzowanymi pomieszczeniami a gorącą plażą i patio hotelowym sprzyja przeziębieniom. Jeżeli nie chcemy spędzić wakacji w pokoju, weźmy ze sobą sprawdzone leki.
– leki na niestrawność, krople miętowe, leki na biegunkę. Turyści różnie reagują na potrawy serwowane w lokalnych barach i na stołówkach. Zmiana klimatu również może spowodować kłopoty żołądkowe.
– kremy do opalania, kremy przeciw oparzeniom, łagodzące skutki oparzeń i kojące skórę.
– zestaw przeciwwstrząsowy dla alergików (wypisywany na receptę po konsultacji z lekarzem).
– termometr, nożyczki, pęseta.
– wkładki do uszu – chronią błonę bębenkową przed zmianami ciśnienia i zmniejszają dyskomfort spowodowany długim lotem.
Jeżeli w apteczce znajdują się leki w szklanych opakowaniach, należy owinąć je folią bąbelkową, która chroni przed stłuczeniem.
Jedzenie
Wytrawni podróżnicy radzą, aby przez pierwsze trzy dni jeść wyłącznie gotowane jedzenie. Pozwoli to uniknąć biegunki i poważnych problemów żołądkowych. Oczywiście nie oznacza to, że przez cały okres urlopu powinniśmy się ograniczać i zamawiać jedynie europejskie jedzenie w hotelowej stołówce.
Korzystajmy z uroków wypoczynku, ale w granicach rozsądku tzn. zrezygnujmy z jedzenia sprzedawanego na ulicznych stoiskach – trudno bowiem oczekiwać, że było przygotowane z zachowaniem należytej higieny.
Stołujmy się jedynie w popularnych restauracjach cieszących się dobrą opinią – takie najłatwiej poznać po dużej liczbie gości.
Wszystkie owoce należy dokładnie myć i obierać ze skórki. Jeżeli nie mamy pewności, że woda była wcześniej przegotowana, raczej zrezygnujmy z picia napojów z kostkami lodu.
Dobrym zamiennikiem dla słodzonych napojów jest herbata, która przejawia właściwości odtruwające.
Słońce
Tropikalne słońce jest zbyt mocne dla jasnej karnacji, dlatego po każdym wyjściu z hotelu powinniśmy smarować się kremem z wysokim filtrem (SPF 50 lub SPF50+) i osłaniać głowę kapeluszem.
W czasie największego upału, czyli między godziną 11 a 14, nie powinniśmy w ogóle ruszać się z hotelu. Słońce może opalać nie tylko wtedy, gdy leżymy na plaży, ale także pod wodą – nawet na głębokość jednego metra.
Za każdym razem gdy wychodzimy na plażę, powinniśmy wziąć ze sobą okulary przeciwsłoneczne i klapki. Po piasku zawsze chodzimy w klapach, aby nie poparzyć stóp.
Jeżeli po sesji na plaży zauważymy, że mamy podwyższoną temperaturę, powinniśmy robić chłodne kompresy na głowę i pić duży wody, aż do ustąpienia gorączki.