Nowości:

Wakacje marzeń: Bułgaria

Wakacje marzeń: Bułgaria

Bułgaria to jedno z najpopularniejszych pod względem turystycznym państw bałkańskich. Piaszczyste plaże to najczęstszy wakacyjny i wczasowy kierunek obierany przez zagranicznych gości. Mało kto zdaje sobie sprawę z bogactwa bułgarskiego interioru. Jakie tajemnice skrywa w sobie Bułgaria?


Informacje ogólne

Bułgaria leży nad Morzem Czarnym. Długość jej wybrzeża to 378 kilometrów. Jest więc sporo miejsca na nadmorski wakacyjny wypoczynek. Graniczy z 5 krajami: Grecją, Turcją, Serbią, Rumunią i Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii.

W Bułgarii panuje klimat umiarkowany ciepły, kontynentalny i suchy. Nad Morzem Czarnym natomiast podzwrotnikowy. Średnia temperatura w styczniu wynosi 6 stopni Celsjusza a w lipcu 33. Opady w Bułgarii zanikają wraz z nadejściem lata. Wyjątek stanowią oczywiście góry.

Dominującą grupą etniczną są Bułgarzy. Oprócz nich spotkamy tam także sporo Turków, Cyganów oraz Rumunów. Językiem dominującym jest bułgarski. Około 83% mieszkańców Bułgarii to chrześcijanie w większości obrządku wschodniego. Na drugim miejscu plasuje się islam – 12,5%. Walutą jest Lew, który dzieli się na 100 stotinek.

Atrakcje turystyczne

Bułgaria oferuje bardzo bogatą ofertę turystyczną. Kiedy podczas wakacji zmęczy nas plażowanie możemy śmiało ruszyć w głąb tego kraju. Antyczne zabytki oraz bardziej współczesne urozmaicą nam z pewnością czas.

Wybrzeże

W okresie wakacyjnym najbardziej oblegane w Bułgarii są kurorty nadmorskie. Wśród nich do najpopularniejszy należą sławne Złote Piaski, Słoneczny Brzeg oraz Sozopol. Są to idealne miejsca do wypoczynku na wczasach oraz do uprawiania sportów wodnych. Życie towarzyskie w tych kurortach trwa do późnych godzin nocnych. Bliskość morza determinuje bardzo ofertę kulinarną, która jest tutaj bardzo bogata w owoce morza. Podsumowując, jeśli ktoś pragnie opalenizny, wrażeń i niezapomnianych wspomnieć to powinien wybrać letnie wybrzeże morskie w Bułgarii.

Interior

Bułgaria kontynentalna to idealny obraz jej burzliwej historii. Obecność Traków, Greków, Rzymian, Bizancjum i wreszcie Turków znajdują swoje odzwierciedlenie w postaci zabytków i architektury miast i wiosek Bułgarii. Warto poświęcić nasze wczasy na zwiedzanie tych wszystkich atrakcji.

Stolica Bułgarii Sofia ma rodowód sięgający starożytności. Ta pierwotnie tracka osada nosiła wówczas nazwę Sardika. Na początku naszej ery została opanowana przez Rzymian i jej nazwę zmieniono na Ulpia Serdica. W V wieku została zniszczona. W VI wieku odbudował ją cezar Justynian i nazwał Triadica. Po napływie Słowian i przybyciu Bułgarów miasto nazywano Sredec. Obecna nazwa została natomiast ustanowiona w 1376 roku – Sofia to po grecku mądrość. Wśród zabytków tego ponad milionowego miasta należy wymienić budowle sakralne (cerkwie, meczety i największa w Bułgarii synagoga), muzea oraz liczne pałace.

Bułgaria posiada szereg miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich:

  • Jeździec z Madary – jedyny tego typu średniowieczny relief naskalny w Europie
  • Tracki grobowiec z Kazanłyku – marmurowy i zawierający malowidła ścienne tracki grobowiec z okresu hellenistycznego – 310/290 rok p.n.e.
  • Monastyr Rilski – klasztor leżący na wysokości 1100 metrów n.p.m., którego początki sięgają X wieku – symbol bułgarskiego antytureckiego oporu
  • Cerkiew Bojańska koło Sofii – średniowieczna świątynia zawierająca wspaniałe freski z połowy XIII wieku
  • Zespół cerkwi wykutych w skale w Iwanowie – imponujący zespół cerkwi i monastyrów o średniowiecznym rodowodzie oraz bogatych we freski
  • Rezerwat przyrody Srebyrna – utworzony w 1948 rezerwat znajdujący się na szlaku migracyjnym ptaków podróżujących między Europą a Afryką
  • Zabytkowe miasto Nesebyr – rezerwat architektoniczny i archeologiczny nazywane perłą Morza Czarnego
  • Park Narodowy Pirinu – górski obszar chroniony z wyjątkową florą oraz ciekawymi zjawiskami erozyjnymi – piaskowcowe piramidy
  • Grobowiec tracki w Swesztari – bogato rzeźbiony grób trackiego wodza z plemienia Getów pochodzący z okresu hellenistycznego – IV/III wiek p.n.e.

Dominują miejsca z kulturą materialną. Niemniej przepiękny jest park narodowy Pirinu, który jest wręcz obowiązkowym punktem wakacyjnym.

Inne atrakcje

Z racji ciepłego klimatu w Bułgarii imprezy plenerowe odbywają się niemal cały czas. Warto jednak nasze wczasy lub wakacje skumulować na miesiąc wrzesień. Jest to szczególny okres. 6 września jest Dzień Jedności Narodowej a 22 Dzień Niepodległości. Możemy być pewni atrakcyjnych i licznych imprez w skali całego kraju. Wykorzystajmy to będąc w Bułgarii.

Podsumowanie

Bułgaria to przepiękny i bogaty w atrakcje kraj. Przemili ludzie, wspaniała kuchnia oraz mnogość atrakcji z pewnością sprawią, iż wypoczynek w tym kraju ten zapadnie w pamięć każdemu na długie lata.