Florencja

0
45
Rate this post

Wiele zabytkowych miast we Włoszech odznacza się licznymi bogatymi i okazałymi budowlami, a także śladami po często wspaniałej przeszłości. Powodem tego jest z pewnością bardzo szybki rozwój tych miast w średniowieczu, co dało im bogactwo i możliwość budowy tak wielu pięknych obiektów. Jednym z najbogatszych średniowiecznych miast leżących w Italii była Florencja. Budynki pochodzące z tamtych czasów, które zachowały się do dzisiaj, doskonale o tym świadczą.

Miasto założone zostało w 59 r. p.n.e. przez słynnego Juliusza Cezara. Szybko po swoim powstaniu Florencja stała się ważnym ośrodkiem handlowym. U schyłku Imperium Rzymskiego kilkakrotnie oparła się najazdom barbarzyńców, ostatecznie jednak na kilka wieków stała się zależna od kilku mocarstw. W 1115 r. stała się typowym dla terenów Italii państwem-miastem i bardzo szybko wzbogaciła się na handlu i rzemiośle, z którego słynęli jej mieszkańcy. Przez cały okres średniowiecza i renesansu miasto swobodnie rozwijałą się, będąc jednym z największych ośrodków handlowych, przemysłowych i kulturalnych w całej Europie. Z powodzeniem konkurowała z innymi ważnymi włoskimi miastami, takimi jak Wenecja czy Genua. Czasy jej świetności trwały aż do XVIII w., kiedy to wpadła w strefę wpływów austryjackich, a potem także na krótko francuskich. W końcu jednak w 1860 r. weszła w skład powstającego właśnie Królestwa Włoch.

lorencja jest typowo włoskim miastem, którego charakter i klimat zawiera w sobie niemal całą magię tego kraju. Najsłynniejszą tutejszą budowlą jest Katedra Santa Maria del Fiore, świątynia pochodząca z XIV w. Jest to ogromny budynek, posiadający jedną z największych na świecie kopuł, zaś wewnątrz zawierający mnóstwo typowych dla takich miejsc fresków i dzieł sztuki. Siedziba rządzących Florencją przez długi czas znajdowała się w pałacu Vecchio, ukończonym na początku XIV w., teraz będącym jedną z najciekawszych atrakcji tego miasta.

W całym mieście znaleźć można mnóstwo obiektów, takich jak urocze renesansowe pałace oraz zadziwiające gotyckie świątynie. Jeden spracer po ulicach Florencji w zupełności wystarczy, aby przekonać się, że to niegdyś jedno z najbogatszych miast w Europie nie utraciło sweojego klimatu ani świetności. Z pewnością można powiedzieć, że każde z tych słynnych włoskich miast jest inne – Florencja wśród nich ubiegać się może o miano najpiękniejszego.