Jak przygotować się na wycieczkę w góry?

0
128
Rate this post

Rześkie powietrze, zapierające dech w piersiach widoki, tłumy turystów przemierzających górskie szlaki – wszystko to bez wątpienia kojarzy Nam się z górami, które napawają Nas spokojem, harmonią. Zwolennicy szczytów odwiedzają góry regularnie. W nich szukają ukojenia, ciszy. Pomimo licznych zalet mają też swoją wadę. Są niebezpieczne nawet dla doświadczonych turystów.

Postaw na bezpieczeństwo.

Planując wyjazd w góry koniecznością jest częste analizowanie prognozy pogody dla obszaru, do którego zmierzamy. Doskonale wiemy, że pogoda w górach jest zmienna i lubi „płatać figle”. Wyruszając w trasę może towarzyszyć Nam piękna pogoda, tylko po to, aby u szczytów gór powitać Nas pluchą, deszczem i zimnym, halnym wiatrem.

Staraj się nie wybierać w pojedynkę w górskie szlaki. Najwięcej wypadków górskich notuje się u osób, które zdecydowały się odbyć pojedynczą wyprawę. Warto mieć u boku rodzinę, znajomych, chociaż by po to, aby milej płynął czas, a w razie jakichkolwiek problemów mieć z kim szukać rozwiązania.

Jeśli zaplanowałeś kilkudniowy wyjazd w góry, pozostaw informację o planowanej wyprawie w hotelu, w którym zamierzasz nocować. Podaj także trasę jaką zamierzasz pokonać, a także prowizoryczną godzinę powrotu.

W razie najmniejszych wątpliwości skorzystaj z pomocy Biur Informacji Turystycznej. W punkcie tym, otrzymasz informację o prognozie pogody, a także pomoc w dobraniu trasy w zależności od Twoich fizycznych możliwości.

Miej zawsze przy sobie.

Wraz ze wzrostem metrów nad poziomem morza, a więc w miarę pokonywania górskich wysokości, temperatura powierza spada. Idealnym rozwiązaniem jest więc ubiór „na cebulkę”, a w plecaku znaleźć powinien się dodatkowy, ciepły sweter oraz płaszcz przeciw deszczowy.

Ważnym aspektem jest także odpowiednie obuwie. Do chodzenia po górach przeznaczone są buty trekkingowe. Górskie podłoże jest rozmaite. Od rozrastających się korzeni drzew, po twarde, ostre kamienie. Zbocza górskie bywają bardzo śliskie i strome. Podeszwa buta powinna być twarda oraz uniemożliwiająca najmniejszy poślizg.

Pokonywanie długich, górskich tras sprawia, że szybko tracimy siły. Przed wyprawą zapakuj do plecaka odpowiednią ilość pożywienia oraz kilka batonów czekoladowych, które szybko pomogą odzyskać utraconą energię.

Równie przydatna może okazać się latarka, parasolka oraz mapa.

Wycieczka w góry nie powinna być planowana na „ostatnią chwilę”. Przygotowania do niej należy poczynić już dużo wcześniej – chociażby zakup odpowiedniego obuwia. Należy jednak pamiętać, że na górskich szlakach nic nie okaże się bardziej przydatne od własnego, zdrowego rozsądku…