Wybór oferty turystycznej, czyli gdzie udać się na wymarzony urlop?

0
48
Rate this post

Każdemu z nas po miesiącach ciężkiej pracy należy się zasłużony urlop. Któż nie marzy o gorącej plaży, szumie morza i cieniem rzucanym przez egzotyczne palmy? Jak wynika z badań, każdego roku przybywa osób zainteresowanych wypoczynkiem za granicą. Gwarancja dobrej pogody oraz porównywalne koszty pobytu w kraju nakłaniają turystów do wyjazdów zagranicznych. Niezależnie czy będzie to gorący Egipt, cieszący się największą popularnością, czy też przepiękna Tunezja, warto zapoznać się bardzo uważnie z ofertami biur turystycznych, aby na miejscu uniknąć nieprzewidzianych wcześniej niespodzianek.

Miejsce, gdzie planujemy spędzić urlop.

Jest to główny, a zarazem najistotniejszy dylemat, który trzeba podjąć na początku planowania wczasów. Od miejsca wypoczynkowego, zależy jak będzie wyglądał nasz pobyt. Czy podejmując decyzję liczymy na aktywny czas, spędzony w obecności przewodnika, który umilając czas oprowadzi Nas po ciekawych zakątkach, interesujących miejscach? Czy też oczekujemy iż wakacyjny czas będzie upływał nam na wdzięcznym leniuchowaniu na gorących plażach?

Ważne jest również to, w ile osób wybieramy się na wczasy. Czy będą to tylko dorośli, czy również młodsi. Jeśli zabieramy ze sobą dzieci, warto pokusić się i sprawdzić czy istnieją różnego rodzaju zniżki, rabaty dla rodzin z małymi dziećmi. Biura podróży, by zaskarbić większą liczbę turystów coraz częściej oferują liczne promocje.

Liczba dni, które zamierzamy poświęcić na wypoczynek oraz okres, w którym chcemy wyjechać jest ważny, gdyż trzeba zapoznać się z warunkami atmosferycznymi panującymi na danym terenie. Czy jest to klimat, który nam odpowiada oraz czy pogoda pozwoli spędzić czas, tak jak sobie to zaplanowaliśmy.

Zasadniczym pytaniem jest też to, czym zamierzamy się wybrać na wczasy. Czy będzie to nasz własny środek transportu, samolot, pociąg, czy też skorzystamy z usług do biura podróży i to ono narzuci nam dogodny transport.

Wyjazd – indywidualny czy zorganizowany?

Wyjazd zorganizowany to idealne rozwiązanie dla osób, które po prostu nie mają głowy do planowania tego typu przedsięwzięć. Za adekwatną opłatą mają zapewnione wyżywienie, nocleg, transport a także inne atrakcje. Biura podróży kuszą już nie tylko wyjazdami wypoczynkowymi, ale również rodzinnymi, szkoleniowymi, językowymi, tanecznymi oraz innego tego typu rodzaju.

Wyjazd samodzielny daje nam pełną swobodę zarówno w planowaniu wolnego czasu, jak wyboru hotelu i wyżywienia. Zagadnienia te zostaną bliżej przyswojone w kolejnych punktach.

Wybór obiektu noclegowego.

Jakby nie patrzeć jest to ważne zagadnienie, gdyż to właśnie tam spędzimy znaczną część urlopu. Decydując się na hotel, koniecznie zapoznaj się z przypisaną mu klasą oraz panującymi w nim warunkami. Ilość przypisanych gwiazdek (np. 2, 5 – gwiazdkowy) nie zawsze jest adekwatna do warunków hotelowych. To czego oczekujesz od hotelu czterogwiazdkowego może się okazać, że w danym hotelu takie warunki spełnia sześciogwiazdkowy. Przed ostatecznym wyborem przejrzyj kilka, a nawet kilkanaście ofert, zapoznaj się z opiniami internautów bądź znajomych, którzy odwiedzili to miejsce. Możesz też odwiedzić wiele stron internetowych, które służą pomocą, lub też najprościej – zadzwonić do recepcji danego obiektu i zapytać się o wyposażenie, atrakcje w hotelu itp.

Usytuowanie hotelu.

Powinieneś zapytać o nie, wraz z rezerwacją hotelu. W zależności od tego, jakie miejsce Cię satysfakcjonuje zapytaj o położenie hotelu. Czy położony jest w centrum, czy na obrzeżach miasta. Czy daleko jest od morza, jaki jest widok z balkonu, czym łatwo można dostać się do centrum. Ważne jest również to, jak daleko usytuowany jest hotel od lotniska i czy jest możliwość dotarcia drogą pieszą czy też trzeba pokonać tą odległość autobusem bądź taksówką.

Rodzaj wyżywienia.

Trzeba się liczyć z faktem, iż miejsce do którego się wybieramy na pewno będzie oferowało nam rodzimą kuchnię danego kraju. Nie każdemu to jednak pasuje. Gdy w menu brak odpowiadających nam potraw w grę wchodzi rezygnacja z posiłków, o ile jest taka możliwość. A co za tym idzie mniejsze koszty. Warto, aby zadbać o każdy szczegół.

Niżej podaję rodzaje wyżywienia obowiązujące w większości hotelach:

  1. BED AND BREAKFAST (BB) – w zestaw którego wchodzi nocleg ze śniadaniem. Można spotkać się także z rozróżnieniem na śniadanie kontynentalne (Continental breakfast), angielskie (English breakfast).
  2. HALF BOARD (HB) – składające się z dwóch posiłków dziennie (śniadanie i obiadokolacja).
  3. FULL BOARD (FB) – składające się z trzech posiłków dziennie (śniadanie, obiad, kolacja).
  4. ALL INCLUSIVE (AI) – „wszystko w cenie”. Nie oznacza to, że wszystko jest w hotelu bezpłatne. Zazwyczaj All Inclusive zawiera trzy posiłki dziennie w formie bufetu, dodatkowo popołudniowe desery, wszelkie napoje przez cały dzień.

 

Decyzja o formie spędzenia długo oczekiwanego urlopu leży w rękach każdego z Nas. Jednak każdemu zależy, aby był to czas spędzony z najbliższymi, formą oderwania od codzienności, regeneracji sił. Warto, aby wszystko było dopięte na „ostatni guzik”, a wakacyjny czas upływał dokładnie tak, jak planowaliśmy to sobie przez zapracowany rok.