Capri

0
5
Rate this post

Włochy, jak przystało na popularny wśród turystów kraj, posiadają całe mnóstwo zabytkowych miast, w których pełno jest pozostałości po dawnych mieszkańcach tych ziem, nawet tych żyjących w odległej starożytności. Jednak zwiedzając ten kraj nie można zapomnieć o wspaniałej przyrodzie i cudownych krajobrazach. Na przykład, Włochy słyną ze swoich pięknych nadmorskich miejscowościach, a także z wysp położonych w niedużej odległości od brzegu. Jedną z takich wysepek jest Capri.

Capri to niewielka wyspa o powierzchni zaledwie 10 km2, położona niedaleko wybrzeży Neapolu. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, już od wieków jest miejscem bardzo ważnym dla ludzi zamieszkujących okoliczne tereny na Półwyspie Apenińskim. Pierwszym narodem, jaki ją podbił, byli Grecy, którzy w starożytności zakładali liczne kolonie na terenie niemal całego Morza Śródziemnego. Wyspa prawdopodobnie już wcześniej była zamieszkana, jednak jej mieszkańcy nie utworzyli żadnego organizmu państwowego. W 29 r. p.n.e. pojawili się tutaj Rzymianie. Pod ich panowaniem Capri było bardzo często odwiedzana przez cesarzy. Wielu z nich zbudowało tam swoje wille, w których bardzo lubili przebywać. Po upadku Rzymu wyspa przeszła pod władzę Neapolu, który to w okresie średniowiecza przekształcił się w państwo-miasto, jakich mnóstwo było wtedy na terenie Italii. Przez niemal kilka wieków pozostawała niezauważona przez Europejczyków – można nawet powiedzieć, że jedynymi jej stałymi “bywalcami” byli piraci, którzy dość często atakowali leżące tu miasta. CapriZnaczenie Capri wzrosło w czasie wojen napoleońskich – na początku XIX w. została najpierw zdobyta przez Francuzów, a następnie przez Brytyjczyków, którzy przekształcili ją w ogromną bazę marynarki wojennej. Ostatecznie jednak wróciła do rąk Neapolu. W kolejnych latach stała się bardzo popularnym miejscem, zwłaszcza wśród wszelkiej maści artystów, którzy przybywali tutaj w poszukiwaniu inspiracji. Popularność jej wzrosła jeszcze bardziej, gdy w drugiej połowie XIX w. znalazła się w granicach niepodległych Włoch.

Capri jest idealnym miejscem dla osób szukających spokojnego wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody. Oprócz licznych nadbrzeżnych jaskiń i grot, zobaczyć tutaj można także liczne zabytki, m.in. pozostałości willi zbudowanych jeszcze za czasów rzymskich. A jeżeli ktoś nie ma ochoty na zwiedzanie? Pozostaje cieszyć się wspaniałym klimatem i piękną pogodą, jaką oferuje ta wyspa. Niewiele jest na świecie takich miejsc, które po ich odwiedzeniu pozostawiają w nas tak silne uczucie relaksu i rozluźnienia.