Włochy – paszport

0
49
Rate this post

Dowód osobisty, paszport czy wiza? Z tymi pytaniami zmagają się zwykle ci, którzy planują wyjazd do wymarzonego kraju na fantastyczne wakacje. Takie informacje trzeba sprawdzić wcześniej, będąc na etapie przygotować do wyjazdu, aby niemile się nie rozczarować, kiedy będzie już za późno.

Zwykle w krajach należących do Unii Europejskiej wymagany jest tylko dowód osobisty (paszport to wtedy ewentualność), ale są też kraje, które nie dość, że wymagają paszportu, a nie samego dowodu osobistego, to jeszcze wiza jest tam koniecznością.

Warto też pamiętać, że nawet jeśli dany kraj nie wymaga wizy ani paszportu, to kraje, przez które trzeba przejechać, aby się dostać do celu, mogą ich wymagać.

Paszport we Włoszech

Włochy to piękny kraj, do którego ciągnie co roku mnóstwo turystów, chcących zobaczyć kraj Romea i Julii. Na szczęście okazuje się, że Włochy jako kraj Unii Europejskiej, a więc zobligowane do przestrzegania zasad zawartych podczas układu z Schengen, nie wymagają do przejazdu przez ich granicę paszportu – wystarczy sam dowód osobisty jako dowód tożsamości. Włochy paszport traktują na równi z dowodem osobistym.

Przedłużanie pobytu we Włoszech

We Włoszech na tych zasadach można przebywać do 90 dni. Można również przebywać tam więcej niż trzy miesiące, ale po spełnieniu odpowiednich warunków lub raczej kierując się odpowiednimi pobudkami, aby zostać dłużej. Dłużej będą mogli pozostać: pracujący lub prowadzący działalność gospodarczą we Włoszech; ci, którzy mają pełne ubezpieczenie zdrowotne, a także wystarczającą ilość środków na zapewnienie sobie bytu we Włoszech, bez możliwości obciążenia państwa kosztami swego pobytu; uczący się lub szkolący we Włoszech – oczywiście samodzielnie zapewniający sobie utrzymanie i ubezpieczenie zdrowotne. Aby pozostać dłużej, należy uzyskać tzw. kartę pobytu stałego.

Przepisy celne

Do Włoch i z Włoch można wywozić dowolną ilość pieniędzy – z tym, ze jeśli kwota ta będzie bardzo wysoka, to turysta może się spodziewać, że będzie się musiał z niej wytłumaczyć. Nie jest to nielegalne, ale często zastanawiające dla służb pracujących na granicy. Aby uniknąć wszelkich ewentualnych przestępstw, służby muszą być w pogotowiu.

Od 2004 roku również zwierzęta przewożone przez granicę Włoch muszą posiadać ważne dowody tożsamości – paszporty. Są w nich zawarte informacje z danymi zwierzętami i danymi właściciela. Ponadto zwierzę musi mieć też chip, którego numer zamieszczony jest potem dokumencie tożsamości. Takie specyficzne dokumenty są wydawane przez specjalne lecznice weterynaryjne, a ich spis można znaleźć na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Warto do Włoch

Włochy to kraj, którego odwiedzenie jest często marzeniem życia wielu osób. Wiele osób powraca tam również, ab stale spędzać tam urlop. Nie ulega wątpliwości, że to jeden z najpiękniejszych krajów europejskich, rozpropagowanych chociażby przez utwory literackie, dlatego warto tam pojechać i poczuć na własnej skórze nastrój ukryty na kartach dzieł literackich. A zatem Włochy – paszport lub dowód osobisty, trochę pieniędzy i w drogę!