Waluta w Maroku

0
219
Rate this post

Każdy turysta musi zaopatrzyć się w odpowiednią ilość pieniędzy, które może rozdysponować wedle potrzeb w trakcie urlopu w Maroku. Nie tylko turysta, ale i ktoś, kto jest zainteresowany takimi tematami, z chęcią poczyta na temat cechy charakteryzującej Maroko, jaką jest waluta.

Dirham marokański

Walutą w Maroku jest dirham marokański. Obowiązuje ona w Maroku od 1960 r. Używa się jej również w Saharze Zachodniej.

Dirham marokański dzieli się na 100 centymów, a nominały, jakie obowiązują w tym kraju, to: 1, 5, 10, 20 i 50 centymów i 1, 2, 5 i 10 dirhamów w monetach oraz 10, 20, 50, 100 i 200 dirhamów w banknotach.

W przeliczeniu 1 euro to około 10,4 dirhama, 1 dirhama to 0,38 zł.

W Maroku nie ma problemu z wymianą waluty ani z przywozem wcześniej wymienionych pieniędzy. Z takimi problemami można spotkać się natomiast z w Tunezji, ponieważ panuje tam zakaz wwozu i wywozu waluty tunezyjskiej, jest on nielegalny.

Maroko wychodzi naprzeciw turystom i wymianę waluty proponuje w przeróżnych punktach miast. Można to zrobić w kantorach, bankach, a nawet na poczcie.

Jest jeden haczyk, przy wymianie bezpośrednio z bankomatu, bank, który nas obsługuje, najprawdopodobniej najpierw zakupi dla nas euro w swojej cenie (niekorzystnej dla nas), a potem dopiero zakupi dirhamy, również po cenie niekoniecznie dla nas korzystnej.

Ceny artykułów i usług w Maroku

Kwestia waluty marokańskiej jest o tyle istotna, że oczywiście przełoży się ona na to, ile będziemy płacić za towary i usługi w tym kraju.

Otóż ceny posiłków, w przybliżeniu, to na przykład: 20 dirhamów za trzy naleśniki z miodem na śniadanie w Marakeszu; 7 dirhamów za Shake z avocado w Rabacie, 5 dirhamów za świeżo wyciskany sok z owoców.

10 dirhamów za przejazd to cena najczęstsza i zarazem uogólniona, ponieważ wszystko zależy od trasy przejazdu i tego, czym się turysta porusza. Charakterystyczne dla tego kraju jest podejście do turystów. Jeśli ktoś na dworcu lub przystanku oferuje swoją pomoc turyście, który ma problem z ustaleniem trasy swojego przejazdu, to prawdopodobnie nie robi tego bezinteresownie. Za radę, której udzieli, będzie oczekiwał odwdzięczenia się w formie pieniężnej.

Nie brak także przewoźników, pragnących zarobić na kliencie. Aby to zobrazować posłużyć można się przykładem owych 10 dirham za przejazd. Przewoźnik pragnący zarobić poprosi o 50 dirham za przejazd wart 10.

Jeśli chodzi o noclegi, to najłatwiej je znaleźć oczywiście poza sezonem, czyli na wiosnę, w jesieni i w zimie. W lecie jest to trudniejsze, choć nie niemożliwe. Typowy ekonomiczny nocleg kosztuje 80 dirham za dobę. Nie ma wówczas, co prawda, ekskluzywnych warunków, ale nocleg i łazienka (niemieszcząca się raczej w pokoju) są zapewnione.

Za pokój, w którym znajduje się łazienka, trzeba zapłacić około 150 dirhamów.

Przed wyjazdem

Zanim wybierzemy się w podróż do Maroka, musimy poznać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące kursów zmiany walut, miejsc, gdzie można to zrobić i jak załatwiać sprawy kosztów, aby wyjść na tym dobrze, aby być zadowolonym ze stanu swojego portfela.