Waluta w Tunezji

0
208
Rate this post

Jednostką monetarną w Tunezji jest dinar tunezyjski. Dzieli się on na 1000 milimów. Występuje w formie banknotów i monet. Ma dość duży zasięg nominałów: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 milimów, ½ dinara, 1, 2, 5 dinarów, co daje dwanaście nominałów samych monet. Występuje także w postaci banknotów: 5, 10, 20, 30, 50 dinarów. Najczęściej jest używany banknot 10-dinarowy, przez co można go zobaczyć w trzech różnych wersjach. Dinar tunezyjski jest jednostką płatniczą tylko w Tunezji i tylko za pomocą tej waluty w Tunezji można dokonać jakichkolwiek zakupów.

Kurs dinara

Kurs dinara waha się w granicach 2 zł (od 1,85 do 2,1 – w zależności od sezonu). Problemem dla Polaka może być to, że, inaczej niż złoty polski, dinar tunezyjski dzieli się nie na 100, ale na 1000 milimów. Może to o tyle utrudnić orientowanie się w cenach, że Polak, jak zresztą większość Europejczyków, przyzwyczajony jest do zapisu ułamka sposobem dziesiętnym do, co najwyżej, drugiego miejsca po przecinku (np. 50 gr to w Polsce 0,50 zł), natomiast w Tunezji zapis dziesiętny będzie wyglądał następująco: 1.500 DT to  1,5 dinara (ok. 3zł), a nie, jak by się mogło wydawać, 3000 zł.

To tak naprawdę drobna rzecz, do której można się przyzwyczaić, wiedząc, że, zanim wybuchnie się paniką z powodu wysokich tunezyjskich cen, wystarczy się spokojnie zastanowić i przeliczyć odpowiednio, z uwzględnieniem 1000, nie 100, milimów.

Przygotowanie do wakacji w Tunezji

Wakacje w Tunezji wymagają odpowiedniego przygotowania. Oprócz podstawowych przedmiotów, które należy ze sobą zabrać, takich jak odzież na każdą pogodę czy ewentualny zapas jedzenia, bardzo ważne jest, aby zabrać ze sobą pieniądze. Nie ma się co łudzić, że wszystko uda nam się zamknąć w walizce i przywieźć z domu. Obcy kraj zaskoczy nas w najmniej spodziewanym momencie i pieniądze okażą się potrzebne. Parking, toaleta, jedzenie, budki telefoniczne  – drobnostki mogące utrudnić każdy urlop, jeśli się na nie wcześniej nie przygotujemy.

Potrzebna gotówka

W Tunezji jest o tyle trudniej niż w innych obcych krajach, do których turysta jest przyzwyczajony ze swojego europejskiego punktu widzenia, nastawionego na euro w coraz większej ilości krajów i tym podobne ułatwienia dla podróżujących, że waluty tunezyjskiej nie można wwozić i wywozić z kraju bez ograniczeń. Wwożenie i wywożenie pieniędzy w tej walucie jest zabronione i wręcz nielegalne. Można natomiast wwozić inną niż tunezyjska obcą walutę.

Pomysłem na poradzenie sobie z pieniędzmi jest pobieranie ich już na terenie kraju z bankomatów, ale i tu jest haczyk. Prowizje, które pobierane są od korzystających z bankomatów, są tak wysokie, że klienci często rezygnują z tej możliwości, aby nie być stratnymi.

Inna formą poradzenia sobie z obostrzeniami jest najprostsze korzystanie z karty kredytowej. Tunezyjczycy przystają również na wymianę walut już w kraju. Najchętniej wymieniają euro, dlatego, aby zapewnić sobie gotówkę na drobne wydatki, najlepiej przywieźć ze sobą pieniądze w walucie euro i na miejscu wymienić je czy to na lotnisku, czy w hotelu. Kantory wymiany walut znajdują się także na ulicach miast.

Można wszystko

Wakacje w Tunezji mogą przysporzyć kłopotów, ale jeśli się odpowiednio do nich przygotujemy, to nie będzie najmniejszych problemów. Waluta w Tunezji to nie wymysł ostatnich lat i wielu podróżujący tam może z doświadczenia powiedzieć, że jeśli się chce, to wszystko można. Nie ma co rezygnować z wakacji w tym kraju, tylko z powodu pieniędzy. Piękna Tunezja czeka!