Włochy ceny autostrad

0
156
Rate this post

Zwiedzanie Włoch, podróże po Włoszech, wakacje we Włoszech – wszystkie te wyrażenia brzmią pięknie, są marzeniem wielu ludzi, nieraz całe życie planujących taki wyjątkowy wyjazd. A takie planowanie podróży wcale nie jest proste. Trzeba najpierw zadbać o mnóstwo szczegółów, aby urlop był udany i by obył się bez niepotrzebnego stresu i nerwów organizatora i wszystkich współtowarzyszy wyprawy.

O co zadbać przed wyjazdem?

O jakie rzeczy trzeba zadbać, zanim udamy się na urlop do Włoch? Przed wszystkim pieniądze – trzeba je wcześniej wymienić w kantorach, aby mieć przy sobie nieco gotówki – gotówka zagranica zawsze się przydaje. Obecną walutą Włoch jest euro, a zatem wymiana złotówek to nic trudnego. Ponadto należy znaleźć dla siebie i ewentualnej ekipy urlopowej miejsce zakwaterowania – jeśli ma się w kraju znajomych, to, w zależności od ilości dni spędzanych na urlopie, można poprosić ich o przenocowanie przez kilka nocy. Koszt taki zwykle jest mniejszy niż koszt zakwaterowania w motelach, gospodarstwach agroturystycznych itd.

Poruszanie się po Włoszech

Ważnym elementem wakacjowania jest sposób poruszania się po Włoszech przy zwiedzaniu poszczególnych miast i zabytków oraz, jeszcze wcześniej, samo dotarcie na miejsce. Do wyboru jest kilka opcji: albo jedziemy wybranym środkiem transportu przewożącym kilkudziesięciu albo więcej pasażerów (busy, autobusy, pociągi), ale to często wiąże się z przesiadkami, niewygodą, stratą czasu. Można też zdecydować się na przejazd indywidualny własnym samochodem i mknąć przez autostrady za jedyny mankament, uważając bramki na autostradach. Włoskie odcinki autostrad są płatne. Najbardziej eksploatowanymi autostradami są autostrady A1, A4 i A14.

Poniżej zaprezentowane są wybrane włoskie ceny autostrad dla samochodów nie przekraczających 1,30 m wysokości i motocykli: Mediolan – Bolonia autostradą A1 – 14,80 euro; Florencja południowa – Rzym autostradą A1 – 17,80 euro; Turyn – Mediolan Ghisolfa autostradą A4 – 14,10 zł; Rzym – Civitavecchia autostradą A12 – 4,60 zł; Palermo – Catania autostradą A19 – bezpłatny odcinek.

Włochy ceny autostrad mają średnio niższe niż ceny w innych karach Europy, np. w Hiszpanii czy Francji.

Bezpieczeństwo włoskich autostrad

Obecnie Unia Europejska kładzie duży nacisk na zwiększanie bezpieczeństwa na autostradach Europy. W związku z tym autostrady muszą charakteryzować się odpowiednimi udogodnieniami, aby wypadków było jak najmniej. Fabrizio Palenzona, prezes Aiscat-Associazione Italiana Società Concessionarie Autostrade e Trafori w 2012 roku powiedział oficjalnie, że waletach 2001-2010 we Włoszech udało się poprawić standardy bezpieczeństwa o 50% zgodnie z wymogami UE., co oznacza, że na autostradach włoskich zdarza się mniej wypadków śmiertelnych.

Każda autostrada, każda droga szybkiego ruchu, a także zwykła droga miejska ma to do siebie, że gości dziennie tysiące samochodów, a co za tym idzie tysiące różnych kierowców. Każdy wyjeżdżający na drogę musi liczyć się z tym, że może zdarzyć się wszystko. To jednak nie zraża do korzystania z uroków życia i wygody, jaką proponują autostrady – wakacje to zawsze potrzeba, dla której można pokonać siebie.