Zobaczyć Neapol i przeżyć

0
240
Rate this post

Największe muzeum prezentujące zabytki architektoniczne starożytnego Rzymu, zamek z czasów, gdy południową częścią Włoch władali Aragończycy i arcyciekawe okolice. Warto przeżyć wizytę w Neapolu.

Mówi się, że po obejrzeniu Neapolu można spokojnie umrzeć. Być może to ze względu na niepochlebną opinię (brud, śmieci, złodzieje) jaką miasto zdobyło w ostatnich dekadach. Jakkolwiek by jednak nie było, warto Neapol zobaczyć. I przeżyć.

Samolotem tylko z Katowic (albo z Berlina)

Wyprawa samochodem do Neapolu to z pewnością rzecz warta uwagi. Ponieważ jednak większość z nas nie ma ani tyle czasu, ani cierpliwości o pieniądzach nie wspominając, lepiej wybrać się tam samolotem. Co będzie możliwe już wkrótce, bo od 21 maja 2013 roku z Katowic do Neapolu latać będzie linia Wizz Air.

Kto nie chce tyle czekać albo ma za daleko do Katowic może wybrać Berlin. Stamtąd latają linie Air Berlin i easyJet.

Z lotniska do miasta najlepiej dojechać autobusem obsługiwanym przez firmę ANM Alibus. Odległość to około 7 km. Bilety kupić można u kierowcy. Cena: 3 euro w jedną stronę. Bilet ważny jest przez 90 minut. Autobusy odjeżdżają codziennie co 20/30 minut. Autobus jeździ do portu Beverello, stając jedynie przy dworcu głównym i placu Garibaldiego.

Auto wykluczone, metro da radę

Od razu wykluczamy samochód. Owszem, można się nim po Neapolu poruszać, ale już niekoniecznie jeździć. Korki są w tym mieście ogromne, znalezienie miejsca do parkowania trudne, a kultura jazdy wyjątkowo niska. Jeśli ktoś nie potrafi wciskać się na siłę w każde wolne miejsce na ulicy, lepiej niech zostawi auto gdzie indziej.

Transport publiczny w Neapolu także może nastręczać problemów. Linie obsługiwane są przez różne firmy i jakość ich usług także jest różna. Na szczęście bilety są wspólne dla nich wszystkich. Za 1,3 euro można kupić bilet (ale uwaga: nie u kierowcy) na godzinę obowiązujący zarówno na autobusy jak i metro i kolejki górskie. Bilet całodzienny kosztuje 3,7 euro.

Problemem autobusów są korki. Lepiej więc zdecydować się na kolej podziemną. Ta ma sześć linii (warto zwrócić uwagę na wystrój stacji – to często dzieła sztuki stawiane w ramach programu Stazioni dell’Arte). Wagoniki i stacje są monitorowane, co zapewnia odrobinę bezpieczeństwa. Wadą metra jest niska częstotliwość kursów.

Wspomniane wcześniej kolejki górskie zwane są Funicolare. Jest ich łącznie cztery, pozwalają dostać się do wyżej położonych części miasta.

Zamki, muzea, galerie czyli atrakcje Neapolu

Graffiti, śmieci i zaniedbane budynki to oczywiście poważny problem Neapolu (są tacy, którzy uważają, że brud dodaje mu swoistego uroku). Pod nimi jednak kryje się wyjątkowo interesujące miasto. Co można tam obejrzeć?

Pierwszym miejscem może być Castel dell’Ovo przy Porto Santa Lucia. Chociaż nazwa sugeruje, że jest to zamek-jajo, w rzeczywistości mamy do czynienia z poważną twierdzą zbudowaną w czasach świetności Neapolu – za panowania Aragończyków w XV wieku. Dziś mieści się w nim muzeum prehistoryczne.

Kolejnym zamkiem jest Castel Nuovo zwany także Maschio Angioino. Jego historia sięga średniowiecza. Powstał w 1279 roku zbudowany przez Karola Andegaweńskiego. Dziś zamek to potężna twierdza z ogromnymi, okrągłymi wieżami na rogach. Można go zwiedzić za 5 euro od osoby. Za darmo wchodzą dzieci i młodzież do 18 roku życia, starsi po sześćdziesiątce i klasy szkolne z nauczycielami.

Ważnym miejscem jest Museo Nazionale di Capodimonte (Muzeum Narodowe). Można tam obejrzeć kolekcje z czasów Borgiów, Farnese i Burbonów. Kolekcja obejmuje sztukę renesansową i barokową. Są tam dzieła Tycjana, Caravaggia, Belliniego, de Ribery czy Giordano. Dookoła muzeum jest park. Bilety kosztują 7,5 euro (6,5 euro po 14).

W Neapolu znajduje się także największe na świecie muzeum architektury okresu rzymskiego. To Museo Acheologico Nazionale (Muzeum Archeologiczne). Znaleźć w nim można obiekty z Pompei, Herkulanum i innych wykopalisk. W muzeum prezentowana jest słynna kolekcja rzeźby z Łaźni Karakali. Obywatele EU płacą za wejściówkę 6,5 euro, dzieci wchodzą za darmo. Osoby przed 25 i po 60 roku życia mają zniżkę. Bilet kosztuje ich 3,25 euro. To kolejne miejsce, które powinno znaleźć się na liście obowiązkowej odwiedzających Neapol.

Z innych miejsc warto odwiedzić Duomo (katedrę) i jej kaplice. Pod katedrą znajdują się wykopaliska z czasów rzymskich. Dobrze jest też wybrać się na Piazza del Plebiscito i stamtąd rozpocząć wycieczkę po mieście. To główny plac Neapolu, przy którym znajduje się także otwarty dla zwiedzających Palazzo Reale, Teatr San Carlo i słynna, zadaszona Galleria Umberto.