Nowości:

Juwenalia po portugalsku

Juwenalia po portugalsku

Queima das Fitas to tradycyjne święto studentów, które ma miejsce każdego maja. Oryginalnie wywodzi się z miasta Coimbra i do dzisiaj właśnie tam odbywają się najsłynniejsze obchody. Jednak równie wielką te dni są też w niedalekim Porto.

Impreza organizowana jest przez stowarzyszenia studenckie, z okazji zakończenia okresu nauki w najwyższych latach akademickich. Z tej okazji tradycyjnie pali się wstążki w barwach poszczególnych wydziałów, a studenci przemierzają miasto w swoich tradycyjnych czarnych mundurach.

Coimbra

Queima das Fitas w Coimbrze jest najstarszą i najsławniejszą imprezą tego typu. Odbywa się w semestrze letnim i zaczyna zawsze w pierwszy piątek maja o północy. Trwa 8 dni – po jednym dla każdego wydziału: humanistycznego, prawa, medycyny, technologii, farmacji, ekonomii, psychologii i edukacji, sportu i wychowania fizycznego. W tym czasie w mieście odbywa się mnóstwo koncertów i innych wydarzeń, zapewniających dobrą zabawę.

Obchody zawieszono podczas rządów Marcelo Caetano, jednak przywrócono je w 1980 roku. Obecnie dużą rolę w obchodach mają producenci piwa, którzy są jednymi z najważniejszych sponsorów wydarzenia, a portugalski Super Bock leje się strumieniami. Wzrost popularności Queima das Fitas wynika również z tego, że poza tradycyjnymi i zwyczajowymi zdarzeniami, festiwal nabrał profesjonalnego charakteru i co roku zapraszane są portugalskie i międzynarodowe gwiazdy muzyki.

Kiedy: 6-13 maja 2016

Porto

W Porto tradycja Queima das Fitas zaczęła się w roku 1920, jako impreza organizowana przez studentów ostatniego roku medycyny lokalnego uniwersytetu. Była to impreza na cześć tych, którzy kończyli już naukę.

Przez lata pomysł imprezy obejmował kolejne wydziały. Jednak organizowały one swoje święta niezależnie od siebie. Dopiero w 1943 roku zorganizowano pierwsze wspólne obchody, które objęły cały uniwersytet.  Dzisiaj to nie tylko święto studentów, ale całego Porto. W tym roku na obchodach wystąpią gwiazdy światowej klasy, m.in. Gabriel o Pensador i Skunk Anansie.

Kiedy: 1-7 maja 2016

Zainspirowani, aby zobaczyć święto studentów w innym wydaniu? GoEuro podpowie jak dojechać do wybranego portugalskiego miasta. A może warto wybrać się do obu?