Jedziemy do Chorwacji – na różne sposoby

0
22
Rate this post

Kiedy uznacie, że warto wybrać się do Chorwacji, sprawdźcie jak się tam dostać. O połączeniach lotniczych, autobusowych i drogowych czytajcie w naszym przewodniku.

Skojarzenia wywoływane przez nazwę są jednoznaczne i od lat niezmienne. W naszej zbiorowej świadomości Chorwacja to wypoczynek nad wodą, słoneczna pogoda, intrygujące zabytki do odkrycia i parki narodowe do poznania. Słowem: żadnej nudy. Pytanie – jak się nad ten Adriatyk dostać?

Najszybciej samolotem

Dostać się do Chorwacji samolotem nie jest trudno. Im bliżej sezonu wakacyjnego, tym więcej pojawia się ofert. W wakacje dodatkowo kursują tutaj loty czarterowe. W zależności od tego, która część tego kraju nas interesuje, samolotem można dotrzeć do Dubrownika, Splitu, Zagrzebia, Rijeki, Zadaru i Puli. Ceny zaczynają się od kilkuset złotych. Aktualne promocje można śledzić między innymi w serwisie esky.pl.

Z portów lotniczych można dotrzeć do innych miejscowości, w tym tych typowo turystycznych. To tym łatwiejsze, że komunikacja autobusowa na terenie Chorwacji stoi na wysokim poziomie. W każdym większym mieście jest dworzec autobusowy. Większość prezentuje dostępny rozkład także na swoich stronach internetowych, np. Split. Zdecydowanie odradzamy korzystanie z taksówek, to najdroższe z możliwych rozwiązań.

Na lotnisku można także wynająć samochód. Średni koszt za dzień to 25 euro. Warto zrobić rezerwację przed dotarciem na miejsce. Pewniejsze są firmy międzynarodowe.

Dla wygodnych autokar

Do Chorwacji regularnie kursują także autokary. Odjazdy organizowane są z większości dużych miast. Koszt takiej podróży to co najmniej 300-500 zł. Należy się też liczyć z uciążliwościami typowymi dla podróży autobusem. Chodzi przede wszystkim o ograniczoną ilość przystanków – średnio co 4 godziny, a także czas spędzony w pozycji siedzącej. Podróż do Chorwacji, w zależności od miejsca docelowego, to co najmniej kilkanaście godzin. Z drugiej strony, o nic się nie musimy martwić, wszystko mamy zapewnione.

Dla osób organizujących sobie samodzielnie pobyt w Chorwacji, wygodnym rozwiązaniem jest kupno biletu z opcją otwartego powrotu. Nie trzeba wówczas dokładnie określać daty podrży do kraju.

Samochodem szybciej i drożej lub wolniej i taniej

Najpopularniejszym środkiem dojazdu do Chorwacji jest wciąż własny samochód. Mieszkańcy południowej Polski do pokonania mają odległość niewiele większa niż nad Bałtyk. Do wyboru są dwie trasy.

Krótsza trasa wiedzie przez Czechy i Austrię. Za wygodę trzeba jednak zapłacić, większość autostrad jest płatna. Przed wyjazdem warto zapoznać się z aktualnymi cenami winiet. Należy także sprawdzić, czy w planowanym przez nas terminie podróży nie zaczynają się wakacje w krajach Europy Zachodniej. Wówczas należy się spodziewać korków w Słowenii w okolicy Mariboru. Ze Słowenii do Chorwacji jedzie się trasą E59 i dalej autostradą A2 do Zagrzebia i stąd A1 prowadzi w stronę Splitu. Podróż nie powinna zająć więcej niż 12-14 godzin.

Tańsza droga, ale dłuższa, bo omijająca płatne autostrady, wiedzie przez Czechy, Słowację i Węgry. Tutaj podróż trwać może nawet 17 godzin. Najlepiej kierować się na Brno, później na Bratysławę i dalej do Budapesztu. Tu autostradą nr 16 i drogą E71 dojeżdża się do granicy z Chorwacją. Należy kierować się do Zagrzebia, skąd autostrada A1 prowadzi w stronę Splitu.

A może promem?

Do Chorwacji można dostać się także promem. Najpopularniejsze połączenie: z włoskiej Ancony. W zależności od tego czy mówimy o tak zwanym wysokim sezonie czy nie, ceny kształtują się od 40 do 150 euro za rejs.

Prom w Splicie (fot. Jorge Andrade)

W zależności od regionu, w którym planujemy wypoczynek można wybrać się w rejs na konkretną wyspę bądź wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Tu ceny uzależnione są od odległości, czasu podróży, czy jedziemy sami, czy na promie będzie także nasz samochód. Cena od osoby na mniejszych dystansach nie przekracza na ogół 10 kun (ok. 5,60 zł). Za samochód trzeba zapłacić ok 100 kun (ok. 56 zł). Najpopularniejsza linia promowa w Chorwacji to Jadrolinija.

Warto pamiętać

Ceny paliwa w Chorwacji są podobne do cen obowiązujących w Polsce. Przed wyjazdem można sprawdzić, na jakim poziomie aktualnie się kształtują. Na terenie Chorwacji obowiązuje nakaz jeżdżenia na włączonych światłach przez cały rok. Nie ma także tolerancji dla kierujących po spożyciu alkoholu. Jego dozwolona ilość w organizmie to 0,0 promila. Planując podróż do Dubrownika, należy pamiętać, że wiąże się to z przejechaniem przez Bośnię i Hercegowinę, należy więc mieć wykupioną zieloną kartę.