Waluta w Hiszpanii

0
67
Rate this post

Hiszpania jako członek Unii Europejskiej kojarzona jest przede wszystkim z jednostka płatniczą euro. Jak każdy kraj zanim weszła w strefę euro, posiadała własną walutę, a zmieniała się ona przez wieki. Jest to jeden z historycznych elementów tego kraju, który warto znać, jeśli wybieramy się tam na urlop lub wakacje.

Historyczne jednostki monetarne w Hiszpanii

Do historycznych jednostek monetarnych Hiszpanii można zaliczyć wykorzystywane przez 4 lata (od 1864 do 1868 r.) hiszpańskie srebrne escudo. Wspomnieć można również o jeszcze starszych, bo sięgający średniowiecza i XV-XIX wieku jednostek maravedi i real.

Walutą w Hiszpanii do 2002 r. była peseta hiszpańska dzieląca się na 100 centimos. Pierwsze monety pesety hiszpańskiej zostały wydane w 1868 r. po tym, jak Hiszpania wstąpiła do Łacińskiej Unii Monetarnej.

Hiszpania od 1986 r. należy do Unii Europejskiej. W związku z tym kraj zmienił walutę. Zmiana nastąpiła według kursu 100 pesetas = 0,6 eur lub 1eur = 166,386 pesetas.

Maravedi i real w Hiszpanii

Hiszpańskie maravedi wywodzi się ze złotej monety, która była bita przez Maurów z Al-Andalus. U samych swoich początków ważyła ona  3,86 g, a na sobie wybite miała arabskie napisy. Wyprawa dookoła świata odbyta przez Ferdynanda Magellana była opłacona właśnie jednostką maravedi. Jej koszt to aż 8 751 125 maravedi.

Real wykorzystywany był nie tylko w Hiszpanii, ale i w innych krajach: Argentynie, Brazylii, Portugalii, Kolumbii, Paragwaju, Kostaryce, Wenezueli. W XIX wieku liczył 34 maravedi.

Escudo i peseta hiszpańska

Escudo było jednostką płatniczą w Hiszpanii tylko przez cztery lata, zastąpiono je pesetą hiszpańską. Peseta to jednostka walutowa obowiązująca nie tylko w Hiszpanii, ale i w Andorze. Na przestrzeni lat wybijano różne wartości monet. Rezygnowano również z wybijania niektórych nominałów, np. przed wprowadzeniem euro do obiegu zaprzestano wydawania monety 50 centimos.

Euro w Hiszpanii

Obecna waluta hiszpańska, czyli euro, jest dostosowana do wymogów Unii Europejskiej. W skład waluty wchodzi 6 banknotów o nominałach 5, 10, 50, 100, 200, 500, monety: 1 eur i 2 eur oraz monety 1, 2, 5, 10, 20 i 50 euro centów.

Zgodne z wymaganiami Unii Europejskiej jedna strona monety (awers) zawiera element wspólny wszystkim krajom UE posiadającym europejską walutę, natomiast druga strona (rewers) jest przeznaczona na umieszczenie elementu charakterystycznego dla danego kraju. W przypadku Hiszpanii są to: wizerunek Jana Karola I (te monety wybijane były do czasu, kiedy Jan Karol I abdykował) oraz Filipa VI na monetach 1 i 2 eur, wizerunek Miguela de Cervantesa, autora Don Kichota, na monetach 10, 20, 50 centów oraz obraz katedry w Santiago de Compostela na monetach 1, 2, 5 centów.

Monetami euro można płacić w każdym kraju UE bez względu na to, jakie elementy charakterystyczne dla danego narodu na nich się znajdują. Podobnie tak samo legalnie można płacić nowo wybijanymi monetami z wizerunkiem obecnie panującego w Hiszpanii Filipa VI oraz jego poprzednika Jana Karola I.

Jedna waluta

Unia walutowa pomiędzy krajami należącymi do Unii Europejskiej, mimo że ogranicza indywidualizm krajów, jest udogodnieniem w kwestii posługiwania się pieniędzmi. Dużo łatwiej jest odwiedzać obce kraje, jeśli nie trzeba martwić się o wymianę pieniędzy, aby móc opłacić tam swój pobyt.3