Wtyczki, gniazdka i ich rodzaje

0
29
Rate this post

Ładowarka do baterii i telefonu komórkowego, kabel zasilający laptop albo lampkę nocną. Niezależnie od tego, o jakie urządzenie chodzi, najważniejsze jest to, żeby podłączyć się do prądu. Żeby to zrobić, trzeba mieć odpowiednią wtyczkę. Jaką konkretnie? To zależy od kraju.

Z punktu widzenia podróżujących po całym świecie najważniejsze są trzy rodzaje wtyczek elektrycznych. Europejska, oznaczana jako „C”, brytyjska („G”) oraz amerykańska („A”). W użyciu jest jeszcze wiele innych, zwłaszcza w Europie, jednak standaryzacja sprawia, że (przynajmniej na Starym Kontynencie) używać można jednego rodzaju wtyczek.

Wtyczki europejskie (C, D, E, K, L)

Królową europejskich kontaktów jest tzw. eurowtyczka. Każdy z pewnością wiele razy jej używał. To płaska wtyczka z dwoma bolcami, bez uziemienia. Można jej używać praktycznie wszędzie w Europie kontynentalnej (a także w RPA, Egipcie, Danii, Islandii, Maroko i Tunezji). Nie przejdzie jednak w Wielkiej Brytanii. Co nie znaczy, że wszędzie spotykane są te same standardy.

Europejski system oznaczony jest literą „C”. To uproszczona wersja wtyczki o wdzięcznej nazwie „Schuko” (oznaczenie: „E”) stosowanej w Niemczech i innych krajach niemieckojęzycznych oraz w Skandynawii (a dokładniej w Niemczech, Austrii, Holandii, Szwecji i Norwegii). Schuko charakteryzuje się dwoma dodatkowymi klipsami uziemienia na dole i na górze gniazdka.

Polskie wtyczki są z nią kompatybilne. Nasz system wzorowany jest jednak na innym – francuskim. Oznaczane literą „D” wtyczki i gniazdka mają znajomy bolec do uziemienia. Oprócz Polski stosowane są także w Belgii i Francji.

Eurowtyczki są także kompatybilne z systemem oznaczonym literami „K” i „L”. Te pierwsze spotykane są w Szwajcarii, te drugie – we Włoszech. Czasami spotyka się je w Argentynie i Urugwaju.

Brytyjskie wyjątki

Brytyjczycy znani są ze swojej wyjątkowości. Także wtyczki są tam inne niż na kontynencie. Charakteryzują się trzema bolcami (prostokątnymi) i oznaczane są literą „G”. Zupełnie inne są także wtyczki w krajach takich, jak Australia (system „I”) czy Izrael (system „J”).

Ameryka i Japonia

Zarówno w USA, jak i innych krajach obu Ameryk stosowane są zupełnie inne wtyczki niż w Europie czy w Afryce. To system „A” lub „B”. Trzeba też pamiętać, że w Ameryce Północnej i niektórych krajach Ameryki Łacińskiej (Wenezuela, Kolumbia) w gniazdkach płynie prąd 110 lub 120V.

Warto dodać, że na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań umożliwiających wykorzystanie urządzeń z wtyczkami europejskimi w Wielkiej Brytanii czy USA. To tzw. adaptery, które z jednej strony mają gniazdko polskie, a z drugiej – np. brytyjskie.

W krajach nastawionych na obsługę dużej liczby turystów hotelarze montują też często po kilka gniazdek w jednym pokoju, tak aby mogli z nich korzystać przyjeżdżający z różnych krajów. Tak jest np. na Malcie.